Decyzję poprzedziła analiza Raportu o stanie Gminy Łobżenica za 2025 rok, sprawozdań finansowych, sprawozdania z wykonania budżetu oraz zapoznanie się z pozytywną opinią Regionalnej Izby Obrachunkowej w Poznaniu i stanowiskiem komisji rewizyjnej Rady Miejskiej w Łobżenicy.
Udzielenie absolutorium jest potwierdzeniem prawidłowej realizacji budżetu oraz odpowiedzialnego gospodarowania środkami publicznymi. W 2025 roku dochody gminy Łobżenica zostały wykonane na poziomie 69,13 mln zł, co stanowiło 99,12% planu. Wydatki wyniosły 70,27 mln zł (93,94%), z czego 16,33 mln zł przeznaczono na zadania majątkowe. Prawie ¼ wydatków ogółem stanowiły wydatki inwestycyjne.
Ostateczny wynik budżetu zamknął się deficytem w wysokości 1,14 mln zł, znacząco niższym od planowanego na poziomie ponad 5 mln zł.
Rok 2025 był czasem intensywnej realizacji inwestycji oraz przygotowywania kolejnych przedsięwzięć rozwojowych. Wśród najważniejszych zadań znalazły się inwestycje oświatowe, komunalne i społeczne. Kontynuowano modernizację infrastruktury oświatowej, obejmującą szkołę podstawową i oddział przedszkolny w Wiktorówku oraz Przedszkole Publiczne w Łobżenicy. Szczególnym wydarzeniem było uruchomienie pierwszego publicznego żłobka w Łobżenicy.
Duże nakłady przeznaczono również na poprawę infrastruktury wodociągowej oraz modernizację technologii uzdatniania wody. Realizowano zadania drogowe, kontynuowano także modernizację infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej w Gródku Krajeńskim oraz działania związane z zagospodarowaniem terenów rekreacyjnych na obszarach wiejskich.
Ważnym elementem działań samorządu była również troska o gminny zasób mieszkaniowy i obiekty użyteczności publicznej. Przeprowadzono remonty budynków komunalnych, modernizacje dachów i elewacji. Równolegle realizowano zadania związane z ochroną dziedzictwa kulturowego i zabytków przy znaczącym wsparciu środków zewnętrznych.
Na podkreślenie zasługuje skuteczność w pozyskiwaniu funduszy zewnętrznych. Gmina korzystała m.in. ze środków Rządowego Funduszu Polski Ład, Programu Maluch+, Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, Funduszy Europejskich oraz programów samorządu województwa. Dzięki temu możliwa była realizacja wielu ważnych inwestycji.
Po udzieleniu absolutorium burmistrz Łobżenicy Robert Biskupiak podziękował radnym, pracownikom Urzędu Miejskiego Gminy Łobżenica oraz jednostek organizacyjnych, sołtysom, organizacjom społecznym oraz wszystkim mieszkańcom za współpracę i zaangażowanie na rzecz rozwoju gminy.
- Otrzymane wotum zaufania i absolutorium są potwierdzeniem wspólnej pracy wielu osób na rzecz rozwoju naszej gminy. Za każdą złotówką wydaną z budżetu stoją konkretne działania, inwestycje i przedsięwzięcia służące mieszkańcom. Dziękuję wszystkim, którzy przyczyniają się do budowania nowoczesnej, bezpiecznej i przyjaznej do życia gminy Łobżenica - podkreślił burmistrz Biskupiak.
Tak oszukują na truskawkach. Uważaj przy zakupie
niestety ale Greckie są smaczniejsze
aaa
18:37, 2026-06-22
Bez kasków na rowerach i hulajnogach. Niebezpiecznie!
hulajnoga dał im przykład 🤣
Sławek
18:33, 2026-06-22
Największy trawnik w mieście przejdzie do historii
Tutaj nie chodzi o zieleń, tylko o zarobek firm przy miejskim korycie
tnt
17:56, 2026-06-22
25 lat Bractwa Kurkowego w Wysokiej
celnie strzelić do bliźniego swego..😠
by potem
13:32, 2026-06-22
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu faktypilskie.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz