Zbigniew Noska dzieciństwo i młodość spędził w Wągrowcu. Ukończył polonistykę na UAM w Poznaniu. Od 1975 roku związał swoje życie z Piłą. Był m.in. redaktorem naczelnym Tygodnika Pilskiego (1987-1989), a później przez wiele lat Tygodnika Nowego.
Na emeryturze, nadal publikując na łamach Tygodnika Nowego, poświęcił się swojej pasji: historii naszego regionu. W 2021 roku wydał dwie książki: „Zaklęta w kamień. Podania, legendy i baśnie z powiatu pilskiego” oraz „Studnia nieszczęścia. Okruchy historii Piły i okolic” sfinansowane przez powiat pilski. W tym samym roku na zlecenie LGD Krajna nad Notecią przygotował publikację „Rękodzieło i twórczość ludowa Krajny nad Notecią”. Rok później Muzeum Ziemi Złotowskiej wydało jego książkę „Legendy i podania Krajny Złotowskiej”. W 2023 roku ukazały się cztery kolejne jego pozycje: „Legendy Ziemi Czarnkowskiej”, „Ujście. Odsłony przeszłości”, „Anielski pocałunek. Łobżenickie okruchy przeszłości” oraz „Rycerze polskiej sprawy”, natomiast w ub.r. kolejne – „Misja tajnego radcy. Okruchy historii Piły i okolic II” (sfinansowana przez powiat pilski), „Wiedźma spod piastowskiego dębu i inne opowieści z wałeckich stron” oraz „Czarcie ślady nad Notecią. Legendy Krajny Nadnoteckiej”, a także kolorowanka dla dzieci pt. „Legenda o powstaniu Piły”.
13 lutego znalazł się w gronie wyróżnionych nagrodą starosty pilskiego Rafała Zdziereli w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.
10 grudnia 2024 roku, w dniu swoich urodzin, napisał na profilu społecznościowym: „Ufff. Dotrwałem. Skończyłem 82 lata. Dziękuję wszystkim za życzenia zarówno przyjaciołom, znajomym jak i czytelnikom. (…) O czym marzę? Abym za rok mógł opublikować podobny post”.
dni22:18, 22.03.2025
30053
pracowitość13:44, 24.03.2025
Był rzecznikiem prasowym Stokłosy Henryka Tadeusza.
podziemie gospodarcz09:57, 27.03.2025
Dodać należy, że Henryk Tadeusz Stokłosa występował czasem w konspiracji powiatowej jako Henryk Tomasz Stokłosa. Został zdemaskowany przez hejtera.
leman😡ovviczЖэибльаш14:12, 31.03.2025
Niestety Noska za życia występował wielokrotnie fałszywie przeciwko Lemanowiczowi. Nawet dobierał się z swoim nosem do spraw duchowych Lemanowicza zarzucając mu w mediach jakoby przechrzcił się on. Musiał w starczym widzie niedosłyszeć, bo Lemanowicz się ochrzcił, przyjął komunię, zawarł związek sakramentalny przy ołtarzu w lipcu 1980 roku. Jak się słucha przez kufel z piwem albo szklankę z wódką, można niedosłyszeć. Innym razem komentował zachowanie Lemanowicza w sądzie, uwiecznione na zdjęciu ukradzionym z komputera Lemanowicza. Fałszywość elukubracji Noski była kompletna co do miejsca, czasu, czynności obsobaczanego przez Noskę Lemanowicza.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu faktypilskie.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
0 2
41 x 733 = 30053