Zamknij

Upamiętnią twórczość Zbigniewa Noski

08:54, 04.04.2025 Aktualizacja: 08:55, 04.04.2025
Skomentuj

W ramach Światowego Dnia Książki, 15 kwietnia o godzinie 18:00 w Arche Hotel Piła odbędzie się spotkanie autorskie upamiętniające twórczość Zbigniewa Noski.

Spotkanie będzie promocją ostatnich książek niedawno zmarłego Zbigniewa Noski: „Ucieczka królowej. Okruchy historii Piły i okolic (III)” i „W cieniu grudniowego poranka. Okruchy historii Piły i okolic (IV)”.

Weźmie w nim udział ilustratorka wszystkich książek Krystyny Noska.

Zbigniew Noska dzieciństwo i młodość spędził w Wągrowcu. Ukończył polonistykę na UAM w Poznaniu. Od 1975 roku związał swoje życie z Piłą. Był m.in. redaktorem naczelnym Tygodnika Pilskiego (1987-1989), a później przez wiele lat Tygodnika Nowego.

Na emeryturze, nadal publikując na łamach Tygodnika Nowego, poświęcił się swojej pasji: historii naszego regionu. W 2021 roku wydał dwie książki: „Zaklęta w kamień. Podania, legendy i baśnie z powiatu pilskiego” oraz „Studnia nieszczęścia. Okruchy historii Piły i okolic” sfinansowane przez powiat pilski. W tym samym roku na zlecenie LGD Krajna nad Notecią przygotował publikację „Rękodzieło i twórczość ludowa Krajny nad Notecią”. Rok później Muzeum Ziemi Złotowskiej wydało jego książkę „Legendy i podania Krajny Złotowskiej”. W 2023 roku ukazały się cztery kolejne jego pozycje: „Legendy Ziemi Czarnkowskiej”, „Ujście. Odsłony przeszłości”, „Anielski pocałunek. Łobżenickie okruchy przeszłości” oraz „Rycerze polskiej sprawy”, natomiast w ub.r. kolejne - „Misja tajnego radcy. Okruchy historii Piły i okolic II”, „Okruchy historii Piły i okolic (III)” i „W cieniu grudniowego poranka. Okruchy historii Piły i okolic (IV)”, „Wiedźma spod piastowskiego dębu i inne opowieści z wałeckich stron” oraz „Czarcie ślady nad Notecią. Legendy Krajny Nadnoteckiej”, a także kolorowanka dla dzieci pt. „Legenda o powstaniu Piły”.

13 lutego znalazł się w gronie wyróżnionych nagrodą starosty pilskiego Rafała Zdziereli w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.

Zmarł 22 marca 2025 roku w wieku 82 lat.

(fp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%