Zamknij
REKLAMA

Trwa na konkurs kozią głowę

09:18, 18.11.2019 | fp
Skomentuj
REKLAMA

Muzeum Ziemi Złotowskiej zaprasza do udziału w konkursie plastycznym "Kozi czwartek".

Okres jesienno-zimowy jest okresem dużego nasilenia obrzędowości ludowej. Także nasze regionalne zwyczaje rozpoczynał w ostatni czwartek przed adwentem pochód przebierańców. Był to tzw. "kozi czwartek". W tym dniu odbywała się zabawa, a jej głównym jej elementem było zawsze wejście przebierańców, postaciujących: diabła, Cygana, koguta, niedźwiedzia owiniętego w grochowiny i żywej kozy (symbolu płodności) prowadzonej na postronku. W okresie międzywojennym koza była już reprezentowana przez przebierańca w masce. Wszystkie te postacie zaczynały tańczyć, wciągając do ogólnej zabawy zebrane w pomieszczeniu osoby. Zwyczaj ten praktykowany był jeszcze w okresie powojennym, m. in. w Starej Wiśniewce czy Świętej.

Muzeum Ziemi Złotowskiej w Złotowie jest organizatorem konkursu plastycznego "Kozi czwartek". Jego celem jest m.in. zachęcenie do samodzielnego poszukiwania informacji o kulturze, historii i naturze regionu oraz rozwijanie zainteresowań różnorodnymi technikami plastycznymi.

Zadanie konkursowe polega na wykonaniu pracy plastycznej: koziej maski zakładanej na przebierańca lub przestrzennej koziej głowy w sposób trwały osadzonej na 1-metrowym kiju, która może wydawać dźwięk kłapania. Prace należy składać w siedzibie złotowskiego muzeum w terminie do 23 listopada 2019 roku. Prace będą prezentowane na wystawie konkursowej w Muzeum w dniach od 28 listopada 2019 do 2 lutego 2020 roku.

Muzeum jako organizator konkursu przyzna nagrodę główną. Pozostałe nagrody będą wynikiem plebiscytu osób zwiedzających wystawę. Wszyscy laureaci wraz z opiekunami zostaną zaproszeni na uroczyste zamknięcie wystawy w dniu 2 lutego 2020 roku.

(fp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA