Zamknij
REKLAMA

Piknik z funduszami europejskimi. Od juniora do seniora

09:35, 29.09.2019 | Starostwo Powiatowe w Pile
REKLAMA
Skomentuj
fot. Starostwo Powiatowe w Pile

W Młodzieżowym Domu Kultury "Iskra" w Pile - z inicjatywy starosty pilskiego Eligiusza Komarowskiego - zorganizowano Pilski Piknik z Funduszami Europejskimi pod hasłem "Unia Europejska od juniora do seniora, czyli fundusze dostępne dla każdego".

- Dzięki funduszom europejskim lepiej kształcimy młodzież, lepiej opiekujemy się seniorami. Ich beneficjentami są przedsiębiorcy, osoby fizyczne, różne instytucje i jednostki samorządowe. Nie ma chyba w Polsce miasteczka, które by z nich nie skorzystało. Powiat Pilski również odważnie sięga po środki z zewnątrz, w tym unijne. Dzięki nim zmieniamy oblicze ważnych obiektów, które będą służyć mieszkańcom, choćby stadion przy ulicy Okrzei budynek dawnego kina "Iskra" w Pile. Korzystamy z tych środków, by wszystkim żyło się lepiej - powiedział otwierając piknik starosta Eligiusz Komarowski.

Powiat Pilski tylko w latach 2015-2018 z różnych środków zewnętrznych, w tym Unii Europejskiej, pozyskał blisko 82 mln złotych. To ogromny wzrost w stosunku do tego, co udało się pozyskać w poprzednich kadencjach. Starosta Komarowski przyznał, że sukces ten obecne władze powiatu osiągnęły dzięki dobrej współpracy zarówno z samorządem Wielkopolski, jak i instytucjami rządowymi.

Pilski Piknik z Funduszami Europejskimi poświęcony był nie tylko ich promocji, można też było zdobyć konkretne informacje, na jakie cele można po nie sięgać. Służyły temu wykłady podzielone na panele tematyczne, np. dla młodzieży i dorosłych o możliwościach programu Erasmus+ w szkołach mówił Piotr Halama, dyrektor Zespołu Szkół przy Teatralnej w Pile, w której od 10 lat z powodzeniem działa Szkolny Klub Europejski. O szansach, jakie dają fundusze na podnoszenie kompetencji zawodowych, mówiła z kolei Klaudia Kaczmarek, doradca zawodowy. Osobny panel poświęcony był aktywizacji zawodowej osób pozostających bez pracy, a także środkom skierowanym dla osób starszych i z niepełnosprawnościami. Sporo miejsca poświęcono również możliwościom, jakie Unia Europejska daje przedsiębiorcom.

Powiat Pilski przygotował także wystawę fotograficzną "Fundusze Europejskie w obiektywie", na której można zobaczyć, jakie projekty zrealizował i realizuje obecnie.

Podczas pikniku zorganizowano Miasteczko Europejskie ze stoiskami przygotowanymi przez uczniów pilskich szkół. Można był posmakować potraw kuchni europejskich, przygotowanych przez młodzież z pilskiego "Gastronomika", podszkolić się w programowaniu czy poznać tajemnice robotyki - tu pomocą służyli uczniowie z Zespołu Szkół Technicznych w Pile. Można też było spróbować sił w języku angielskim, rosyjskim, hiszpańskim, a nawet skorzystać ze stoiska fryzjerskiego. Uczniowie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wyrzysku zaprezentowali projekt "Od stażysty do specjalisty", dzięki któremu młodzież z wyrzyskiej szkoły podnosi kwalifikacje w kursach spawalniczym, barmana-blendera, czy sporządzania potraw z warzyw i owoców z elementami carvingu.

Wydarzenie było współfinansowane ze środków Unii Europejskiej, z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020.

(Starostwo Powiatowe w Pile)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© faktypilskie.pl | Prawa zastrzeżone