Zamknij
REKLAMA

Budynek "Iskry" odzyskał dawny blask!

08:42, 16.11.2021 | Starostwo Powiatowe w Pile
Skomentuj fot. Starostwo Powiatowe w Pile
REKLAMA

11 listopada, w Święto Niepodległości, budynek dawnego kina "Iskra" w Pile został ponowie otwarty dla mieszkańców.

To był długo oczekiwany moment. Blisko 100-letni zabytkowy obiekt w centrum Piły w ciągu dwóch minionych lat przeszedł generalny remont, który pochłonął ponad 5 milionów złotych. Odnowiony został cały gmach, od dachu, po elewację, wyremontowano hol główny, zabytkowe schody oraz salę widowiskową, w której odsłonięto zamurowane przez lata okna. Sala ma także nową akustykę, nagłośnienie oraz nową widownię.

Powiat Pilski zdobył środki unijne w wysokości 7 milionów złotych i w ramach jednego, dużego projektu przywrócił do życia najpierw stadion przy ulicy Okrzei w Pile, a teraz budynek dawnego kina.

Z okazji inauguracji zrewitalizowanego obiektu starosta Eligiusz Komarowski zaprosił mieszkańców na Koncert Muzyki Polskiej, który odbył się w zmodernizowanej sali widowiskowej.

- Szanowni Państwo, niezmiernie miło jest was gościć w budynku, który został wybudowany w 1927 roku. To jeden z nielicznych obiektów w Pile o tak długiej tradycji. Przez dziesięciolecia służył mieszkańcom, potem, niestety, ulegał coraz większej degradacji. Jako władze Powiatu Pilskiego postanowiliśmy przywrócić go do życia, by ponownie stał się centrum spotkań mieszkańców. Mam nadzieję, że ta popularna przed laty sala widowiskowa kina "Iskra", z którym tak wielu mieszkańców ma wspaniałe wspomnienia, znowu będzie tętniła życiem. Urządzimy tu również kino, coś na wzór DKF, niekomercyjne. Z pewnością będą się tu odbywać także takie spotkania, jak to dzisiejsze. To kolejny obiekt w Pile, któremu Powiat Pilski przywrócił dawny blask, bo zamknięte obiekty nie służą nikomu i niczemu - podkreślił starosta Eligiusz Komarowski.

W pierwszej części koncertu wystąpili uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Pile. W drugiej części zaprezentował się Chór Akademicki Państwowej Wyższej Szkoły im. Stanisława Staszica w Pile pod dyrekcją Karola Urbanka. Chór wykonał pieśni patriotyczne, na koniec odbyło się ich wspólne śpiewanie z publicznością.

Po koncercie goście nie kryli słów uznania dla wyremontowanego budynku.

- Nie mam żadnych wątpliwości, że remont tego budynku był potrzebny - powiedziała Mirosława Rutkowska-Krupka, radna sejmiku województwa wielkopolskiego. - On był zawsze piękny już w samej swojej bryle. W ostatnich latach był jednak bardzo zaniedbany i ta renowacja całego budynku, łącznie z Zespołem Szkół Budowalnych, jest pięknie zrobiona. Pewnie nie mogłoby się to wydarzyć, gdyby nie środki Unii Europejskiej. W konkursie Marszałka Województwa wniosek Powiatu Pilskiego zajął wysokie drugie miejsce i otrzymał duże dofinansowanie. Obiekt jest piękny, wnętrze estetyczne. Warto będzie tu przychodzić i bywać.

- Wystąpiliśmy po półtorarocznej przerwie pandemicznej i to akurat w tej odnowionej historycznej sali. Nowa akustyka, nowe pomieszczenie, odnowione przepięknie. Zmierzyliśmy się z tą salą w taki sposób, który przysporzył nam dzisiaj wiele radości - ocenił Karol Urbanek, dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych w Pile, dyrygent Chóru Akademickiego PUSS w Pile.

- Byłem tu ostatnio wiele lat temu na filmie "Drużyna Pierścienia" - wspominał ksiądz kapelan mjr Tomasz Wola, proboszcz parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Pile. - W porównaniu do tego, co było, a co jest, to ogromny postęp. Rewitalizacja jest niewiarygodna. To kolejny sukces Powiatu Pilskiego w rewitalizacji zabytkowych budynków w Pile. Dochodzimy do momentu, że te wszystkie budynki w powiecie również odzyskują świetność i piękno.

Ulica Kilińskiego przed II wojną światową nosiła nazwę Moltke Strasse. Budynek późniejszego kina "Iskra" wybudowała miejscowa firma Emila Schultza. Przed wojną mieściła się w nim 2 Katolicka Szkoła Gminna. Prace budowlane rozpoczęto w 1923 roku, w 1925 oddano do użytku pierwszą część obiektu, która mieściła 7 izb lekcyjnych. Budowę zakończono 9 sierpnia 1927 roku. Imponujący gmach mieścił 24 sale lekcyjne, aulę, salę gimnastyczną i łaźnie. Aula szkoły zwana była "Miejską salą widowiskową", a ponieważ posiadała znakomitą akustykę, odbywały się w niej liczne koncerty. Obiekt, któremu nadano imię H. Moltkego, zwany był perłą szkół pilskich. W latach 1944-1945 gmach szkoły mieścił największy w Pile lazaret (szpital polowy).

Po wojnie budynek został odbudowany i w jednym skrzydle budynku powstała szkoła średnia - Zespół Szkół Budowlanych. W odbudowanej w latach 50. drugiej części budynku urządzono kino "Iskra" (przeniesione kino "Zorza"), wtedy jedyne kino w Pile. Po powstaniu województwa pilskiego urządzono tam siedzibę Wojewódzkiego Ośrodka Kultury, a od 1994 roku Młodzieżowego Domu Kultury, który w 2009 roku został przeniesiony do nowo wybudowanego budynku przy ulicy Okrzei. W sali widowiskowej kina przez wiele lat odbywały się koncerty, przedstawienia teatralne, uroczyste spotkania. Korzystali z niego także uczniowie "Budowlanki". W 2017 roku Powiat Pilski udostępnił część pomieszczeń dla Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Pile.

W 2018 roku Powiat Pilski podjął decyzję o rewitalizacji budynku i złożył wniosek o dofinansowanie do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego z programu WRPO na lata 2014-2020, w ramach działania "Rewitalizacji miast i ich dzielnic, terenów wiejskich, poprzemysłowych i powojskowych". Projekt Powiatu Pilskiego nosił nazwę "Nowoczesne centra społeczno-rekreacyjne Powiatu Pilskiego - przebudowa oraz adaptacja obiektów i przestrzeni publicznej w Pile" i dotyczył również odbudowy Stadionu Powiatowego przy Okrzei. W 2019 roku projekt zajął drugie miejsce w konkursie Marszałka Województwa, zaraz po projekcie rewitalizacji Starego Rynku w Poznaniu, i otrzymał dofinansowanie ok. 7 mln zł, czyli 85 procent kosztów inwestycji. Całkowita wartość modernizacji budynku dawnego kina "Iskra" wyniosła ok. 5 mln zł. Wykonawcą robót było konsorcjum CJMS Sp. z o. o. z Piły (jako lider) oraz Przedsiębiorstwo Usług Specjalistycznych "Spadochroniarz" Waldemar Piotrowski z Piły (jako partner).

Zakres prac objął wymianę instalacji, remont dachu i elewacji na całym budynku, przywrócenie dawnego kształtu schodów wejściowych, zegara na ścianie frontowej, podświetlenie obiektu, remont parteru (po dawnym kinie), adaptację pomieszczeń na świetlicę, salonik, szatnię, remont klatki schodowej, piętra, schodów i balustrady, odtworzenie okien w sali kinowej, adaptację sceny, wymianę kurtyn i foteli oraz okładzin akustycznych. Cały obiekt dostosowano dla potrzeb osób niepełnosprawnych.

(Starostwo Powiatowe w Pile)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (3)

VERSOVERSO

5 5

Petarda ! A ty Głowski patrz i ucz się... 11:09, 16.11.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

ww

1 0

to od kiedy regularne seanse filmowe ? 12:46, 16.11.2021


Zbigniew 68Zbigniew 68

1 0

Pamietam na tamte czasy kino Iskre w latach60 oraz pania Idzikowska ktora wpuszczala na seansy.Dobrze ze te ruiny znow staly sie ekluzywnym osrodkiem kultury, 13:35, 18.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%