Zamknij
REKLAMA

Jest dofinansowanie do kanalizacji Mościsk i dla "Krajny nad Notecią"

13:37, 09.08.2021 | msz
Skomentuj
REKLAMA

Dzisiaj w Urzędzie Miasta i Gminy w Wysokiej wicemarszałek województwa wielkopolskiego Krzysztof Grabowski podpisał dwie umowy z beneficjentami Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Pierwsza umowa podpisana została z włodarzami Miasta i Gminy Wysoka na realizację operacji pn. "Budowa sieci kanalizacji sanitarnej i sieci wodociągowej w Mościskach". Przyznane dofinansowanie w wysokości 830.927 zł pochodzi ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, operacje typu "Gospodarka wodno-ściekowa".

Celem inwestycji jest poprawa warunków życia mieszkańców Mościsk poprzez budowę sieci kanalizacji sanitarnej i sieci wodociągowej. Realizacja projektu wpłynie na poprawę infrastruktury wodno-ściekowej, zwiększenie stopnia skanalizowania i zwodociągowania obszaru, tworząc tym samym czynniki sprzyjające rozwojowi Mościsk i gminy Wysoka. Gmina wybuduje 0,842 km zbiorowego systemu zaopatrzenia w wodę oraz 1,510 km systemu kanalizacji zbiorczej dla ścieków komunalnych.

- Traktowaliśmy ten temat priorytetowo. Te pieniądze nie pójdą na marne, a sprawią, że życie mieszkańców Mościsk będzie znacznie ułatwione - podkreślił burmistrz Wysokiej Artur Kłysz. - W tej wsi nie ma łazienek. Potrzeby fizjologiczne są załatwiane w wychodkach albo trafiają bezpośrednio do rowów melioracyjnych, co oczywiście nie powinno mieć miejsca. Kiedy jeden z rowów został wypełniony nieczystości, pokazało to naocznie, jak bardzo w tej wsi jest potrzebna kanalizacja sanitarna. Po tym incydencie dałem mieszkańcom pół roku na budowę zbiorników bezodpływowych. Okazało się, że nie mogą w tej sprawie kompletnie nic zrobić, bo kiedyś otrzymali mieszkania, ale bez działki wokół. Przyszli do mnie: "Burmistrzu, ratuj!". Pojawiły się akurat kolejne szanse dofinansowania. Liczyliśmy na rządowe wsparcie dla gmin popegeerowskich. Byłem przekonany, że te środki otrzymamy, bo na terenie dawnego województwa pilskiego nie ma bardziej popeegerowskiej gminy, niż Wysoka. Przy okazji pojawiła się wspaniała inicjatywa społeczna, zebrano prawie dwieście podpisów. Rozmawiałem o tej sprawie z jednym posłem partii rządzącej, potem z drugim - niestety, zawiedliśmy się. Pan premier woli przyznawać pieniądze na świetlice wiejskie, niż na wodociągi czy kanalizację. W "Polskim Ładzie" pojawiło się na chwilę kryterium dochodowości - zaraz sobie policzyłem się, że jako biedna gmina się na to łapiemy - ale potem, w nocy, to kryterium zostało wykreślone i znów pozostała tylko uznaniowość. Na szczęście tam gdzie państwo polskie zawiodło, tam nie zawodzi Unia Europejska oraz Urząd Marszałkowski, który unijne środki rozdziela według jasnych, przejrzystych kryteriów. Całe szczęście, że jesteśmy w Unii Europejskiej.

- Nie znałem dokładnie sytuacji w Mościskach, o której wspomniał pan burmistrz, ale bardzo cieszę się z tego, że dzięki środkom z PROW rozwiązany zostanie tam tak ważny problem społeczny - powiedział Krzysztof Grabowski, wicemarszałek województwa wielkopolskiego. - Urząd Marszałkowski stara się rozwiązywać realne problemy mieszkańców, skutecznie wykorzystując środki z kończącej się perspektywy unijnej. W tym przypadku gmina Wysoka była na liście rezerwowej, ale ostatecznie udało się ją włączyć do dofinansowania. U nas w dzieleniu pieniędzy decydują wyłącznie kryteria merytoryczne. Z przyjemnością przyjadę do Mościsk zobaczyć efekty tej inwestycji.

Jest to kolejna operacja w gospodarce wodno-ściekowej, realizowana przez Miasto i Gminę Wysoka - w okresie programowania beneficjent uzyskał już wsparcie w kwocie 1.166.283 zł na inwestycję pn. "Budowa sieci kanalizacji sanitarnej i przebudowa sieci wodociągowej w Jeziorkach Kosztowskich". Stosowną umowę podpisano w marcu br., a realizacja projektu ma potrwać do końca maja 2022 roku.

Stroną drugiej z podpisanych dzisiaj umów jest Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Krajna nad Notecią". Dofinansowanie w kwocie 298.989 zł przeznaczone zostanie na realizację projektu grantowego pn. "Aktywna Krajna dzięki aktywnym organizacjom - projekt grantowy nr 5". Dofinansowanie pochodzi ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, poddziałanie 19.2 Wsparcie na wdrażanie strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność.

Celem tej operacji jest zachowanie dziedzictwa lokalnego poprzez realizację zadań grantowych w obszarze wyposażenia podmiotów działających w sferze kultury i dziedzictwa lokalnego.

- W Wielkopolsce mamy 28 Lokalnych Grup Działania, to 28 takich "mikroregionów". W nowej perspektywie finansowej łączyć będziemy kilka funduszy - m.in. rolnych, społecznych - aby LGD mogły je skutecznie wdrażać na swoim terenie - poinformował wicemarszałek Grabowski.

- Od początku uczestniczyłem we wzrastaniu Lokalnej Grupy Działania "Krajna nad Notecią" - mówił Jarosław Maciejewski, wiceprzewodniczący sejmiku województwa wielkopolskiego. - To właśnie ta LGD dała mi obraz, jak powinien funkcjonować RLKS, czyli rozwój lokalny kierowany przez społeczność, jak właściwy kształt powinna posiadać lokalna strategia rozwoju. Dlatego tym bardziej cieszę się z efektów w postaci przyznawanych grantów. W kontekście zaś tego, o czym wspomniał pan burmistrz Kłysz, jasno widać, co może nam grozić, jeśli zgodzimy się na odgórną dystrybucję środków unijnych. Czy ktoś wtedy zauważy potrzeby Mościsk, Czajcza czy Wysokiej?

- Cieszymy się z uzyskania kolejnego wsparcia. Umowy na podobne kwoty podpisujemy od prawie piętnastu lat i żadna złotówka nie został zmarnowana. Nie pozwólmy, aby ktoś mógł tymi pieniędzmi sterować centralnie - dodał Jan Mrotek, wiceprezes zarządu LGD "Krajna Notecią", z którym z ramienia LGD umowy podpisał wiceprezes Ryszard Wolny.

(msz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (4)

XX

5 0

Pan Porzucek porzucił swoich wyborców. 20:44, 09.08.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

gośćgość

2 1

Zabawne jest to, że większość mieszkańców wsi w naszym regionie głosowało na PIS, który teraz woli rozdawać pieniądze dla wschodniej części kraju. Smutna rzeczywistość jest taka, że Ci ludzie w następnych wyborach również zagłosują na PIS. 09:23, 10.08.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

SuperSuper

Zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


SuperSuper

1 2

PeOwców zabolała prawda, więc usunęli. W felietonie pana Porzucka jest powtórzony komentarz, tam też za chwilę PeOwcy usuną, bo jest dla nich niewygodny. 12:31, 10.08.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%