Zamknij
REKLAMA

Staropolskie obrzędy i dobra zabawa

09:50, 10.09.2019 | Starostwo Powiatowe w Pile
REKLAMA
Skomentuj
fot. Starostwo Powiatowe w Pile

W minioną niedzielę do Łobżenicy zjechali rolnicy z całego powiatu pilskiego, by obchodzić tegoroczne Święto Plonów.

Tradycyjnie ulicami miasta przeszedł barwny korowód. Następnie na stadionie im. Alojzego Graja bp Jan Tyrawa odprawił mszę świętą dziękczynną, podczas której poświęcone zostały tegoroczne zbiory. Zgodnie z tradycją odbył się też obrzęd dożynkowy z przekazaniem i dzieleniem chleba. Dożynkom towarzyszyły koncerty i zabawa taneczna do późnych godzin nocnych.

Gospodarzami dożynek byli wspólnie starosta pilski Eligiusz Komarowski oraz burmistrz Łobżenicy Piotr Łosoś.

- Dożynki to jeden z najpiękniejszych staropolskich zwyczajów, który jest wpisany w tradycję polskiej wsi. To święto rolników, sadowników, ogrodników, pszczelarzy, działkowców i wszystkich tych, który żyją z owoców ziemi. Dziś dziękujemy wam za codzienną, ciężką pracę i składamy wyrazy ogromnego szacunku. Jej efektem są piękne wieńce dożynkowe i ten chleb, którym możemy się dziś dzielić. Życzę, aby nikomu nie brakowało chleba, a jego podział był zawsze sprawiedliwy - powiedział starosta Eligiusz Komarowski.

- Dziękuję również mieszkańcom za trud włożony w przygotowanie tak barwnego korowodu, wspaniałych wieńców dożynkowych i pięknego wystroju ulic - dodał Kazimierz Wasiak, przewodniczący Rady Powiatu w Pile:

Zaszczytne funkcje starostów dożynek powiatowych pełnili: Katarzyna Wagner i Julian Szalski. Katarzyna Wagner wraz z mężem  prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 85 hektarów w miejscowości Wiktorówko, które specjalizujące się w produkcji roślinnej i hodowli bydła mlecznego. Julian Szalski, to młody gospodarz, który z żoną i rodzicami prowadzi 90-hektarowe gospodarstwo rolno-hodowlane we wsi Kruszki. Specjalizuje się w produkcji roślinnej i hodowli bydła opasowego.

Podczas dożynek wręczone zostały odznaczenia "Za zasługi dla rolnictwa". Otrzymali je:

Marek Dorsz (gmina Miasteczko Krajeńskie) - prowadzi ponad 20-hektarowe gospodarstwo. Specjalizuje się w uprawie czereśni i  produkcji roślinnej.

Leszek Gil (Kosztowo, gmina Wyrzysk) - gospodaruje na około 55 ha, specjalizuje się w hodowli bydła opasowego. Produkcja roślinna podporządkowana jest produkcji zwierzęcej.

Franciszek Kapeja (Wiktorówko, gmina Łobżenica) - gospodaruje na powierzchni 26,5 ha, ukierunkowany jest na chów bydła opasowego i trzody chlewnej. Już trzecia kadencje pełni funkcję sołtysa wsi Wiktorówko.  

Józef Niemczuk, prezes PRH Agrifarm Sp. z o.o. - firma rodzinna, która w ciągu kilku lat działalności rozwinęła się i unowocześniła produkcję roślinną oraz hodowlę trzody chlewnej.

Paweł Wełnic (Równopole, gmina Kaczory) -  gospodaruje na powierzchni 47 ha, uprawia głównie warzywa. Od 2015 roku jest członkiem Rad Powiatowych Wielkopolskiej Izby Rolniczej z terenu Gminy Kaczory.

W powiatowym konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy zwyciężyła gmina Wysoka, przed gminami Białośliwie i Łobżenica.

Dożynki Powiatowe to była również doskonała zabawa. Publiczność miała okazję podziwiać występy zespołów z Gminnego Centrum Kultury z Łobżenicy. Na scenie wystąpił też zespół JuRaD oraz gwiazda wieczoru - Czadoman, który porwał łobżenicką publiczność. Zabawa trwała do późnych godzin nocnych. 

(Starostwo Powiatowe w Pile)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

..

1 0

Cześć Panowie :) ,Mam na imie Monika i mam 25 lat jeżeli masz ochotę Napisz do mnie na www.wyspakobiet.eu/monika25 jeśli jesteś miłośnikiem kobiecych kształtów, lubisz piękne i inteligentne kobiety to zapraszam Cię do bliższej znajomości z moją osobą. Pozdrawiam Milutko :)..... 12:51, 10.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© faktypilskie.pl | Prawa zastrzeżone