Zamknij
REKLAMA

Uczczą 189. rocznicę Powstania Listopadowego

08:12, 17.11.2019 | fp
Skomentuj
REKLAMA

29 listopada swoje święto obchodzą podchorążowie - uroczyste obchody odbywają się w miejscowościach, w których są uczelnie wojskowe. W Pile przez ponad pół wieku kształcili się oficerowie Wojska Polskiego: w Wyższej Oficerskiej Szkole Samochodowej, Szkole Podchorążych Rezerwy i w Szkole Chorążych Służby Czołgowo-Samochodowej.

Wielu oficerów po zakończeniu służby związało swoje losy już na zawsze z naszym miastem, wielu służy w różnych jednostkach na terenie całego kraju, kilkunastu awansowało do stopnia generała.

Tradycyjnie oficjalna część obchodów, podczas których wręczano nominacje i awanse kończyła się przemarszem podchorążych z zapalonymi pochodniami przez miasto. Płonące pochodnie to symbol podpalonego browaru na warszawskim Solcu, sygnał do rozpoczęcia powstania przeciwko łamaniu konstytucji Królestwa Polskiego przez cara Rosji Mikołaja I, zwanego Powstaniem Listopadowym.

Absolwenci nieistniejących już w Pile szkół wojskowych przypominają o tej tradycji. W tym roku obchody 189. rocznicy Powstania Listopadowego odbędą się 27 listopada w Regionalnym Centrum Kultury w Pile.

"Dzień Podchorążego" organizują Prezydent Miasta Piły i Stowarzyszenie Miłośników Munduru. Program: godz. 18.00 spektakl słowno-muzyczny "100 lat Traktatu Wersalskiego", 19.30 poczęstunek grochówką wojskową, 20.00 pokaz sztucznych ogni na placu Staszica.

(fp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

witcherwitcher

2 3

świętowanie kolejnego,bezsensownego i samobójczego powstania,wywołanego przez kilku nieodpowiedzialnych gówn..rzy :( 11:58, 17.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA