Zamknij
REKLAMA

Elektryczne autobusy będą kursowały na linii nr 5

08:17, 20.09.2020 | UM Piła
Skomentuj fot. UM Piła
REKLAMA

Umowę na dostawę 5 autobusów elektrycznych, budowę 3 stacji ładowania zajezdniowego i stanowiska ładowania autobusów podpisali dyrektor sprzedaży Solaris Bus & Coach Andrzej Sienkiewicz, dyrektor MZK w Pile Tadeusz Majewski oraz prezydent Piły Piotr Głowski. Elektryczne autobusy będą obsługiwać linię nr 5.

Warta ponad 16 milionów złotych inwestycja realizowana jest w ramach projektu "Zakup nowych autobusów elektrycznych wraz z niezbędną infrastrukturą ładowania", na który gmina pozyskała dofinansowanie środkami Unii Europejskiej.

- Jest to absolutnie przełomowy moment dla komunikacji miejskiej w Pile, bo chociaż wszystkie nasze dotychczasowe zakupy autobusów z nowoczesnymi dieslami i autobusów hybrydowych są oczywiście ważne i będą nas cieszyć jeszcze przez wiele lat, to podpisanie tej umowy i zakup autobusów elektrycznych wprowadza nas na zupełnie inny poziom, jeżeli chodzi o infrastrukturę i komunikację zeroemisyjną - ocenił prezydent Piły Piotr Głowski.

- Jest mi miło, że w imieniu spółki Solaris Bus & Coach mogę podpisać umowę na dostawę pięciu najbardziej ekologicznych obecnie autobusów elektrycznych - zadeklarował dyrektor sprzedaży Solaris Bus & Coach Andrzej Sienkiewicz.

Przedmiot zamówienia zawarty w umowie stanowi tabor (5 sztuk fabrycznie nowych, jednoczłonowych, przyjaznych środowisku autobusów miejskich standardowych o napędzie elektrycznym i długości 12 m) oraz infrastruktura ładowania pojazdów (3 stacje ładowania zajezdniowego w MZK, 1 stanowisko szybkiego ładowania autobusów - ładowarka pantografowa na pętli przy ul. Kossaka).

- Znaleźliśmy się w wąskim gronie 13 polskich miast, które skorzystały z dofinansowania ze środków unijnych. Bardzo się z tego cieszę, bo wygraliśmy konkurs w czasie, kiedy dofinansowanie jest najwyższe i może stanowić nawet 85 procent kosztów inwestycji, które w tym przypadku są niebagatelne i wynoszą 16 milionów złotych - zaznaczył Tadeusz Majewski, dyrektor Miejskiego Zakładu Komunikacji w Pile.  

Wartość całkowita projektu: 16.113.000 zł, wartość dofinansowania z UE: 11.130.750 zł (85%).

- Jestem dumny z tego, że udało nam się w ostatnim dokonać tak wielkich inwestycji, które na pewno będą miały wpływ na jakość usług świadczonych przez nas na rzecz mieszkańców usług i wizerunek miasta - zaznaczył T. Majewski.

Jak zapowiedział prezydent Piotr Głowski, modernizacja transportu miejskiego będzie kontynuowana.

- Będziemy dążyć do tego, by nie były to ostatnie zakupy w tym obszarze, żeby w przyszłości nasz transport był całkowicie zeroemisyjny - zadeklarował prezydent Piły. - Tabor MZK zapewne będzie mieszany: część będzie napędzana wodorem, część jeszcze sprawniejszymi bateriami elektrycznymi, ale jest to kierunek, który jest dla nas bardzo ważny.

- Zgadzam się z panem prezydentem, że autobusy wodorowe to jest przyszłość. Mieliśmy już zaszczyt i przyjemność zaprezentować mieszkańcom i władzom miasta i spółki MZK autobus wodorowy - przypomniał Andrzej Sienkiewicz. - Przyjeżdżam do Piły od wielu lat i z przyjemnością obserwuję - szczególnie w ostatnich latach - gospodarczo-społeczny rozwój miasta. I to nie tylko w mojej wąskiej specjalności komunikacyjnej. Tak wielkie i liczne inwestycje w całą komunikację są na prawdę godne naśladowania. Wielkie wyrazy uznania panie prezydencie dla pana i pana współpracowników - podkreślił A. Sienkiewicz.

- Wszystkie nasze strategiczne działania zmierzają do tego, żeby wykorzystywana w mieście energia był zielona. To jest chyba jeden z realnych przykładów, jak można lokalnie zmieniać świat i mieć pozytywny wpływ na jego globalne zmiany - podsumował Piotr Głowski.

 

(UM Piła)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (3)

MiłosnikMiłosnik

0 0

Zaznaczę, że autobus wodorowy nie był zaprezentowany mieszkańcom! Tylko wybranym jednostkom... 09:17, 20.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

SceptykSceptyk

0 2

Czy te elektyczne autobusy będą ładowane prądem wytworzonym z WĘGLA? Jeżeli tak, to w takim razie są to autobusy WĘGLOWE. Cofamy się do poprzedniego stulecia gdzie królowały lokomotywy napędzane parą pozyskiwnej z WĘGLA. 10:48, 20.09.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

GrajuxGrajux

0 0

Czyli co każdy dom działa na węgiel :D To wtedy od razu może zakażmy używania prądu póki korzystamy z węgla :)
Elektryki są mniej szkodzące dla środowiska i to jest fakt. Teraz tylko jeszcze Państwo musi odpowiednio zmienić kierunek i odejść od węgla. 13:25, 23.09.2020


REKLAMA