30 lipca o godzinie 13:15 stanowisko kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Chodzieży otrzymało zgłoszenie o pożarze balotów słomy pod wiatą magazynową na terenie zakładu produkującego biomasę w miejscowości Ciszewo i bardzo szybko - z uwagi na silny wiatr - rozprzestrzeniającym się ogniu na pozostałe sąsiednie stogi słomy.
Zadysponowano w pierwszym rzucie zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP z Chodzieży, OSP KSRG Milcz, OSP KSRG Szamocin, OSP KSRG Margonin, OSP KSRG Budzyń i OSP Lipia Góra. Zastana sytuacja na miejscu zdarzenia przez straż pożarną: palą się trzy stogi słomy w balotach ustawione na placu magazynowym na terenie zakładu produkcyjnego oraz pali się wewnątrz hali produkcyjno-magazynowej: baloty słomy oraz wyposażenie hali (m.in. maszyny do produkcji biomasy). Występuje bardzo duże zadymienie na terenie całego zakładu. Pożar próbowali ugasić pracownicy zakładu korzystając z hydrantów wewnętrznych. Nikt nie został poszkodowany - wszyscy ewakuowali się przed przyjazdem straży pożarnej.
Działania straży pożarnej w pierwszej kolejności polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podaniu czterech prądów wody w natarciu na pożar w hali magazynowej oraz czterech kolejnych prądów wody w obronie dwóch znajdujących się nieopodal hal magazynowych z pelletem oraz budynku socjalno-biurowego.
Na miejsce zadysponowano w drugim rzucie dodatkowe siły i środki z KW PSP Poznań, z JRG PSP Trzcianka, z JRG PSP Wągrowiec, OSP KSRG Gościejewo, OSP KSRG Brzostowo, pluton wsparcia z KP PSP Piła (z JRG 1 Piła, OSP KSRG Kaczory, OSP KRSG Kruszewo), pluton wsparcia z KP PSP Oborniki (z JRG Oborniki, OSP KSRG Rogoźno, OSP KSRG Gościejewo, OSP KSRG Kiszewo).
Po przybyciu następnych sił i środków podawano kolejne prądy wody i piany średniej - magazyny z pelletem oraz budynek biurowy udało się obronić. Wodę do gaszenia pożaru w początkowej fazie zapewnił zakładowy przeciwpożarowy zbiornik wody, a po wykorzystaniu jego zasobów korzystano z hydrantów zewnętrznych sieci gminnej oraz zbudowano trzy magistrale wodne z rzeki Bolemka oddalonej około pół kilometra od zakładu.
Po ugaszaniu pożaru w hali magazynowej oraz stogów na placu zewnętrznym przestąpiono do rozganiania słomy i dogaszania pożaru. W trzecim rzucie zadysponowano OSP Podstolice oraz OSP Chodzież celem podmienienia strażaków. Działania utrudniał silny i bardzo porywisty wiatr. Przybyła na miejsce zdarzenia Policja zabezpieczała drogę pomiędzy miejscowościami Milcz, a Ciszewo.
W działaniach trwających blisko 15 godzin brało udział 31 zastępów straży pożarnej w sile 106 strażaków, Policja, Państwowe Ratownictwo Medyczne
To nie pierwszy duży pożar w tym zakładzie. Siedem lat temu zapalił się mieszalnik produkcji biomasy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu faktypilskie.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz