Zamknij
REKLAMA

Powstał pełnometrażowy film o Powstaniu Wielkopolskim

08:57, 20.07.2020 | fp
Skomentuj
REKLAMA

Wiele dni zdjęciowych, długie godziny montażu, setki przejrzanych archiwaliów. I wreszcie jest! Pierwszy pełnometrażowy film dokumentalny o bohaterskim zrywie sprzed stu lat.

Z końcem czerwca ukończone zostały prace nad filmem "Zwycięstwo. Powstanie Wielkopolskie 1918-1919". Film został już przyjęty przez sponsorów i Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Producentem dokumentu jest Fundacja Obywatelska Bazar a koproducentem Wielkopolskie Muzeum Niepodległości.

W filmie wykorzystano niepublikowane do tej pory materiały archiwalne, odnalezione między innymi w paryskim archiwum Gaumonth Pathé. To zdjęcia pokazujące jak wyglądał Poznań i wielkopolska armia w czasie walk powstańczych w 1918 i 1919 roku. Widzowie będą też mogli zobaczyć unikatowe obrazy z pierwszej wojny światowej, pochodzące z muzeum w Waszyngtonie czy materiały filmowe i ikonograficzne Polskiej Filmoteki Narodowej. W dokumencie znalazły się też zdjęcia pochodzące z rodzinnych kolekcji potomków uczestników Powstania. Prezentowane są wspomnienia żołnierza I Wojny Światowej i uczestnika Powstania Arkadego Fiedlera, gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego, skautki Sławy Budaszówny i powstańca Jana Kąkolewskiego.

Narrację budują wypowiedzi znanych historyków. Konsultantem merytorycznym filmu jest dr Marek Rezler.

Film to wiele epizodów opisujących przebieg Powstania. Archiwalia, przeplatają się ze scenami fabularyzowanymi, w tym zbiorowymi, które postały dzięki zaangażowaniu setek mieszkańców Poznania. Ikonografia potraktowana została nowocześnie - animacje dodają współczesnego ducha starym fotografiom i pocztówkom, nie zmieniając przy tym ich wartości.

Reżyser Tadeusz Litowczenko podkreśla, że film ma nie tylko przywrócić pamięć o Powstaniu, ale i pozwolić zrozumieć jego znaczenie dla odradzającego się po pierwszej wojnie światowej państwa polskiego. Gdyby nie ten zwycięski zryw niepodległościowy być może Polska nie wróciłaby na mapy Europy w granicach II Rzeczpospolitej, byłaby mniejsza i słabsza ekonomicznie.

Ten dokument to nie tylko suche fakty, ale również wspomnienia wnuków powstańczych bohaterów, którzy opowiadają o dalszych losach swoich rodzin. W nich, jak w zwierciadle, odbija się cała złożona historia ludzi, którzy stanęli w obliczu wyzwania jakie niosła przed sobą walka o niepodległość. To Stanisław Taczak, pierwszy dowódca Powstania, Wincenty Wierzejewski - dowódca Polskiej Organizacji Wojskowej Zaboru Pruskiego oraz Paweł Cyms - dowódca liniowy w Gnieźnie i na Kujawach. Jego oddziały zdobyły Trzemeszno, Mogilno, Strzelno i Kruszwicę. Wbrew rozkazom dowództwa poprowadził zwycięski marsz na Inowrocław.

Powstanie dokumentu było możliwe dzięki wsparciu finansowemu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Fundacji Niepodległa, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewody Wielkopolskiego, Samorządu Województwa Wielkopolskiego, Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Miasta Poznań oraz Zakładom Fundacja Kórnicka.

(fp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%