Zamknij
REKLAMA

Drugie życie koszarowych łóżek w zabytkowym Forcie IA w

11:28, 23.04.2021 | mjr Danuta Zielińska, Konrad Dąbrowski - wiceprezes Porozumienia dla Twierdzy Poznań
Skomentuj fot. Porozumienie dla Twierdzy Poznań, szer. Jolanta Żółkiewska
REKLAMA

18 kwietnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków. To dobra okazja by pokazać, jak pozornie zbędne przedmioty pomogą przywrócić pierwotny wygląd zabytkowej XIX wiecznej Warowni Krzysztofa Arciszewskiego - Fortu IA w Poznaniu.

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków przybliża problematykę ochrony dziedzictwa kulturowego. Jest to również święto tych wszystkich, którzy wkładają wysiłek w ratowanie zabytków i opiekę nad nimi. Jedną z takich organizacji jest Porozumienie dla Twierdzy Poznań - stowarzyszenie od lat prowadzące projekty rewitalizacyjne i badawcze na terenie Wielkopolski.

Porozumienie dla Twierdzy Poznań to organizacja popularyzująca fortyfikacje poznańskie i ich ochronę. Sprawując opiekę nad powierzonymi obiektami fortecznymi, Porozumienie prowadzi prace porządkowe i zabezpieczające oraz rewitalizacyjne, natomiast w ramach działań edukacyjnych  organizuje spotkania, prelekcje czy wyprawy turystyczne związane tematycznie z Twierdzą Poznań. Dzięki staraniom Porozumienia wytyczony został Poznański Szlak Forteczny z ponad czterdziestoma tablicami informacyjnymi opatrzonymi rysunkami i materiałami kartograficznymi opisującymi najciekawsze elementy twierdzy. Porozumienie dla Twierdzy Poznań od lat współtworzy też Dni Twierdzy Poznań, które na stałe już wpisały się w kalendarz ogólnopolskich imprez propagujących turystykę forteczną.

Zakład Karny we Wronkach, jak każda jednostka gospodarująca mieniem Skarbu Państwa, może dokonać przekazania zbędnych i zużytych składników majątku między innymi na rzecz organizacji prowadzących działalność kulturalną. Dziś 30 łóżek koszarowych z naszej jednostki trafiło do  Porozumienia dla Twierdzy Poznań. Pozwolą one w Forcie IA na poznańskiej Starołęce odtworzyć w wybranych kazamatach atmosferę izb żołnierskich sprzed nieomal stu lat i w ten sposób przybliżyć odwiedzającym wygląd i charakter dawnych pomieszczeń koszarowych fortu. Na terenie Fortu IA docelowo powstać ma również ścieżka dydaktyczna po obwałowaniach fortu i podziemna trasa edukacyjna w jego poternach i kazamatach.

(mjr Danuta Zielińska, Konrad Dąbrowski - wiceprezes Porozumienia dla Twierdzy Poznań)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

wahadło wynagrodzeń wahadło wynagrodzeń

1 0

Wystarczy popatrzeć na łóżka (talerze,sztućce,wyżywienie) w Szpitalu na Rydygiera,na których leżą chorzy to mamy pilski fort-zabytek z funkcją szpitala(!) zaś lekarze(generałowie fortu) mają się świetnie a gros obciążeń Szpitala to "żołd generałów" i na łóżka już brak. 23:30, 24.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%