Zamknij

Grzyby i mikroorganizmy jako opakowania?

17:05, 16.02.2022 . Aktualizacja: 17:05, 16.02.2022
Skomentuj

Z produktami online, jak choćby gry hazardowe za darmo bez logowania jest ten jeden zdecydowany plus, że nie pozostawiają po sobie śmieci. Dzięki temu nie musimy martwić się w ich przypadku plastikiem, foliami czy innymi odpadami. Zupełnie inaczej jednak wygląda sytuacja z produktami spożywczymi i nie tylko, z którymi związana jest ogromna liczba śmieci. Naukowcy starają się temu jakoś zaradzić. Przykładem tego może być pomysł na wykorzystanie grzybów i mikroorganizmów jako opakowań.


Powszechny plastik

W wielu krajach plastik stał się tak powszechny, że nie tylko mamy mnóstwo opakowań z nim związanych, lecz także produkty takie lądują potem w reklamówkach foliowych. Przykładem mogą być choćby owoce pakowane na tackach. Mamy tu nie tylko styropianowe tacki, lecz i folię zewnętrzną. To powoduje, że potem lądują one w koszach, a przy tym zazwyczaj nie nadają się do recyklingu. Producentom zależy oczywiście na zapewnieniu świeżości, wygody i bezpieczeństwa żywności. Jednak rocznie generuje to ogromne ilości śmieci, jak i CO2 związanego z produkcją plastiku. Wyzwaniem jednak jest zastąpienie plastiku, przy jednoczesnym spełnieniu norm estetycznych i zminimalizowaniu śladu ekologicznego. Wiele osób ma jednak nadzieję, że w ciągu najbliższych kilku lat zrównoważone rozwiązania opakowaniowe staną się powszechnym rozwiązaniem. Już teraz ich potrzebujemy, gdyż nie mamy za bardzo alternatyw dla tworzyw sztucznych.


Niezbędne zmiany

W wielu krajach coraz więcej konsumentów zwraca uwagę na to, czy kupowane przez nich produkty znajdują się w opakowaniach nadających się do recyklingu. Mowa tutaj o wiadomości ekologicznej. Już teraz mówi się o tym, że globalny rynek zrównoważonych opakowań do 2027 roku może zyskać wartość nawet 470 miliardów dolarów. Mówimy zatem o potężnej branży, która nie tylko przynosi dochody, lecz także zapewnia miejsca pracy, oddech dla planety. Już teraz stawia się na najnowocześniejsze technologie lub niespotykane wcześniej kombinacje składników, przez co w zakresie opakowań mamy styczność z innowacjami.


Ciekawe pomysły

Już od pewnego czasu jednym z produktów, które świetnie są w stanie zastępować choćby piankę polistyrenową, jest grzybnia. To łagodny produkt, który jest nie tylko łatwy w formowaniu, lecz także prosty i tani w produkcji. Już od pewnego czasu stosuje się ją zamiast styropianu. Dzięki temu pełni rolę warstwy ochronnej dla szklanych butelek czy też innych produktów ze szkła. Warto wiedzieć, że sam proces tworzenia grzybni zajmuje około tygodnia czasu i jest neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla Minusem jest jednak to, że do miesiąca czasu grzybnia ulega rozkładowi, więc jest to produkt krótkotrwały.

Innym ciekawym rozwiązaniem jest tak zwany PHB. Jako polimer organicznie wytwarzany przez mikroorganizmy, taki polihydroksymaślan składa się z wody, minerałów i węgla wyekstrahowanego z powietrza. Zaczyna w pierwszych eksperymentalnych projektach pełnić rolę bioplastiku. Jako biodegradowalny produkt może być potem znów przetworzony na opakowanie. Tutaj jednak trzeba dodatkowych badań i inwestycji.

Masa formowana to kolejny przykład ciekawego ekologicznego opakowania. Uzyskiwana jest ona z recyklingu, zwłaszcza poprzez przetwarzanie różnych materiałów włóknistych, do których zaliczamy papier, pszenicę, bambus czy słomę z trzciny cukrowej. Podczas takiego procesu nie wykorzystuje się chemii, a przy tym używa minimalnych ilości wody. Do tej pory masa ta wykorzystywana była jako zamiennik kartonu. Dziś coraz częściej można ją spotkać także w postaci kartonu, lecz jako opakowania zastępczego za butelki.

Bardzo popularne także staje się wykorzystywanie wodorostów. Stanowią one nie tylko cenne źródło pożywienia. Zamienia się je bowiem w przezroczystą folię, która może pełnić rolę opakowania na żywność. Taka folia jest nie tylko biodegradowalna, lecz może być nawet jadalna.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%