Zamknij
REKLAMA

CyberKnife - drugi nóż cybernetyczny w WCO

09:26, 01.04.2021 | WCO
Skomentuj fot. WCO
REKLAMA

"Wielkopolskie Centrum Onkologii - innowacyjny ośrodek leczenia raka w Polsce. Drugi CyberKnife w Poznaniu" - pod takim hasłem odbyła się konferencja zorganizowana przez Wielkopolskie Centrum Onkologii (WCO). Okazją do niej był zakup przez WCO drugiego już CyberKnife - noża cybernetycznego, służącego do leczenia różnych przypadków nowotworów.

Nowoczesny akcelerator do radioterapii został zakupiony ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego i Wielkopolskiego Centrum Onkologii.

Spotkanie było poświęcone innowacyjnemu leczeniu nowotworów przy zastosowaniu zrobotyzowanego akceleratora CyberKnife, urządzenia dedykowanego napromienianiu trudno dostępnych nowotworów. Urządzenie jest niezwykle precyzyjne, pozwala tym samym chronić tkanki zdrowe u chorego.

Nóż cybernetyczny (CyberKnife) przeznaczony jest dla dwóch grup pacjentów onkologicznych - takich, u których szansa na trwałe wyleczenie jest duża i w związku z tym zostają oni poddani leczeniu radykalnemu, oraz chorych z zaawansowaną formą choroby nowotworowej. Tacy pacjenci dzięki nożowi cybernetycznemu mogą zostać poddani radioterapii paliatywnej, która ma na celu poprawę komfortu życia i ograniczenie objawów choroby nowotworowej.

Na świecie są setki urządzeń, takich jak CyberKnife. W samej Polsce jest on dostępny m.in. w Poznaniu i Gliwicach.

- Wielkopolskie Centrum Onkologii od początku swojej działalności dąży do poprawy dostępności do nowoczesnych metod radioterapii dla pacjentów. Jesteśmy jednym z wiodących ośrodków w Polsce i Europie. Działania na rzecz poprawy efektywności i jakości leczenia pacjentów onkologicznych są priorytetem WCO. Wszelkie działania dotyczące podnoszenia jakości i komfortu leczenia w Poznaniu mają na celu rozwój ośrodka w oparciu o innowacyjny sprzęt i wykwalifikowaną kadrę medyczną. WCO jest także jednym z największych ośrodków onkologicznych, jeżeli chodzi o potencjał kadrowy, naukowy i liczbę leczonych chorych z udziałem radioterapii - podkreślał prof. dr hab. Julian Malicki, dyrektor Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu podczas konferencji.

Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego, wyraził satysfakcję ze współpracy z Wielkopolskim Centrum Onkologii, podkreślając, jak ważne dla samorządu województwa wielkopolskiego jest inwestowanie w opiekę zdrowotną.

- W życiu decydentów są bardzo nieliczne dni, w których można odczuwać tak ogromną satysfakcję z tego, co się robi. CyberKnife to bardzo istotny zakup dla regionu. Liczę, że nowe urządzenie będzie spełniało oczekiwania lekarzy i pacjentów i będzie przynosiło ludziom nadzieję na wyzdrowienie. To już drugi CyberKnife, który kupujemy wraz z WCO. Tego rodzaju wydatki są dla Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego wydatkami priorytetowymi i tak je traktujemy. Inwestycje w opiekę zdrowotną to inwestycje konieczne, dlatego jest ona numerem jeden na liście wydatków, które również - jako samorządowcy - będziemy ponosić także teraz. Życzę wszystkim, aby zakupione urządzenia służyły jak najlepiej. Dziękuję białemu personelowi za wysiłek w tych trudnych czasach - podkreślił marszałek.

Kontynuując temat zaangażowania województwa w polepszanie systemu ochrony zdrowia w regionie, Paulina Stochniałek, członek zarządu województwa wielkopolskiego, zaznaczyła, że województwo wielkopolskie skupia się na inwestowaniu w innowacje i dąży do tego, aby Wielkopolska była pionierem w leczeniu.

- Z szacunkowych badań wynika, że w 2030 roku dwieście tysięcy osób będzie zapadało na choroby nowotworowe, dlatego tym bardziej cieszy zakup CyberKnife, który posłuży w leczeniu raka. Województwo wielkopolskie inwestuje w rozwiązania innowacyjne, ponieważ zależy nam na pozycji lidera w leczeniu pacjentów. Spotkałam w WCO ludzi, którzy są pełni pasji i za to im bardzo dziękuję, dziękuję, że mogę być częścią tego procesu.

Kwestię rozwoju zrobotyzowanej radioterapii i jej przełożenia na sytuację pacjentów poruszył podczas spotkania prof. dr hab Piotr Milecki, konsultant wojewódzki w dziedzinie radioterapii onkologicznej województwa wielkopolskiego, ordynator Oddziału Radioterapii Onkologicznej, kierownik Zakładu Radioterapii I w Wielkopolskim Centrum Onkologii, członek Zespołu ds. opracowania strategii protonoterapii w Polsce.

- CyberKnife ma służyć naszym chorym. Pierwszym zyskiem dla pacjenta jest skrócony czas leczenia. Ponadto w przypadku zastosowania zrobotyzowanej radioterapii ogromną zaletą jest lepsza ochrona tkanek zdrowych podczas terapii. Taka radioterapia stwarza także możliwość leczenia onkologicznego dla osób starszych, u których leczenie chirurgiczne nie jest możliwe. Jest to tym ważniejsze, że nasze społeczeństwo starzeje się i należy wdrażać rozwiązania, które wychodzą naprzeciw zmianie struktury społeczeństwa. Wdrażanie nowoczesnych technik pozwala także poprawić efektywność leczenia chorych oraz w większości pozwala na trwałe wyleczenia. Zastosowanie radioterapii umożliwia także wydłużenie życie u osób z chorobą przerzutową, a jakość życia również jest dobra. Reasumując takie leczenie jest niebywale efektywne - podkreślił.

Głos w konferencji zabrał również przedstawiciel firmy Accuray, producenta CyberKnife, podkreślając jak ważnym wydarzeniem jest zakup nowego CyberKnife.

- W Accuray wierzymy, że każdy pacjent zasługuje na najlepsze możliwe leczenie, a taki jest też punkt widzenia Wielkopolskiego Centrum Onkologii. Naszym celem jest zapewnienie pacjentom najlepszych rozwiązań technologicznych, aby pomóc im w szybszym powrocie do zdrowia - powiedział Matthias Franz, prezes i dyrektor Generalny EIMEA w Accuray.

- System CyberKnife to jedyny system dostarczania promieniowania, który zawiera zamontowany na robocie akcelerator liniowy. Dostarcza promieniowanie z tysięcy miejsc wokół pacjenta, umożliwiając leczenie guzów w całym ciele z precyzją i dokładnością poniżej milimetra, jednocześnie pomagając zminimalizować uszkodzenia zdrowej tkanki. Ponadto, sterowana przez system sztuczną inteligencją technologia Synchrony koryguje ruchy guza lub pacjenta, które mogą wystąpić podczas zabiegu, dostosowując pozycję wiązki terapeutycznej do lokalizacji guza przez cały czas leczenia - tłumaczył Matthias Franz, szef EIMEA.

Podczas konferencji bardzo głośno podkreślano znaczenie CyberKnife jako urządzenia, które pozwala zniszczyć wtórną zmianę nowotworową, dając tym samym szanse pacjentowi na przeżycie. Dr hab. Cezary Piwkowski, kierownik Kliniki i Oddziału Torakochirurgi UMP WCPiT zaznaczył, że rak płuca to nowotwór, który zarówno jest głównym zabójcą wśród mężczyzn jak i kobiet, a CyberKnife to robot, który można wykorzystać do jego leczenia.

- Zastosowanie metody CyberKnife możemy rozważać we wczesnym stadium raka płuca w grupie chorych u których nie można zastosować leczenia operacyjnego - jest to optymalne leczenie miejscowe przy minimalnych skutkach ubocznych. Takich chorych przybywa. Na pewno zakup drugiego CyberKnife do WCO poprawi skuteczność leczenia pacjentów w Wielkopolsce.

Z kolei dr hab. Andrzej Antczak, urolog UM, podkreślił rolę CyberKnife w leczeniu raka prostaty.

- Współpracujemy z WCO od dwóch lat i od dwóch lat rak prostaty jest również najczęściej spotykanym nowotworem u mężczyzn. Możemy zaproponować pacjentom zarówno leczenie chirurgiczne, jak i leczenie metodą radioterapii. Dostęp do nowoczesnych metod, takich jak CyberKnife, ale też Robot da Vinci, to ogromny przywilej w procesie leczenia pacjentów. WCO już teraz zapewnia pacjentom dostęp do innowacyjnych metod leczenia - zaznaczył.

- Współczesne technologie spowodowały, że radioterapia jest precyzyjną i bezpieczną metodą leczenia - mówił dr hab. Tomasz Piotrowski, kierownik Zakładu Fizyki Medycznej Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu.

Przedstawicielka środowiska skoncentrowała się na korzyściach, jakie odnoszą pacjenci leczeni innowacyjnymi rozwiązaniami w radioterapii. Wskazała m.in. na możliwość ich powrotu do normalnego życia oraz poprawę i komfort samego leczenia.

- Nowoczesne techniki do radioterapii, jak CyberKnife, oznaczają dla pacjentów onkologicznych precyzyjne i bezpieczne napromienianie komórek nowotworowych. Prowadzi to do poprawy jakości życia pacjentów, a tym samym stwarza możliwość powrotu do aktywności życiowej i zawodowej - przypomniała Barbara Ulatowska, prezes Stowarzyszenia Pacjentów Leczonych Radioterapią.

Podczas spotkania poruszono również temat dostępności pacjentów onkologicznych do leczenia w Wielopolskim Centrum Onkologii.

- W Wielkopolskim Centrum Onkologii w czasie pandemii pracowaliśmy normalnie, nie odkładaliśmy zabiegów operacyjnych, jesteśmy przygotowani na różne sytuacje i proces terapeutyczny w szpitalu odbywa się jak zazwyczaj. Jesteśmy skoncentrowani na leczeniu pacjentów i zapewnianiu im ciągłej i kompleksowej opieki - podkreślił prof. dr hab. Andrzej Roszak, ordynator Oddziału Radioterapii i Onkologii Ginekologicznej Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu

(WCO)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%