Zamknij
REKLAMA

Powiat uruchomił gabinet stomatologiczny dla dzieci i młodzieży szkolnej

12:28, 16.07.2021 | fp
Skomentuj
REKLAMA

Dzisiaj w Zespole Szkół przy Teatralnej w Pile otwarto gabinet stomatologiczny, w którym od nowego roku szkolnego będzie sprawowana opieka dentystyczna nad uczniami m.in. szkół prowadzonych przez Powiat Pilski.

Adaptacja pomieszczeń na potrzeby gabinetu oraz jego wyposażenie zostało sfinansowane z budżetu Powiatu Pilskiego kwotą blisko pół miliona złotych.

- Otwieramy dziś pierwszy gabinet stomatologiczny dla uczniów szkół średnich prowadzonych przez Powiat Pilski. Dzięki kontraktowi z Narodowym Funduszem Zdrowia będą mogły z niego korzystać także inne dzieci i młodzież z naszego powiatu. Mam nadzieję, że ta oferta spotka się z pozytywnym odbiorem, także przez rodziców. Realizując nasz obowiązek ustawowy postanowiliśmy uruchomić własny gabinet, który będzie czynny w dogodnych godzinach dla dzieci i ich opiekunów. Dziękuję radnym za przeznaczenie na ten cel kilkuset tysięcy złotych - mówi starosta Eligiusz Komarowski.  

- Kontrakt z NFZ obejmie leczenie dzieci i młodzieży do lat 18 oraz profilaktykę do lat 19. W zakres ten wchodzi podstawowe leczenie zachowawcze (m.in. leczenie próchnicy, leczenie kanałowe), będziemy też organizować co trzy miesiące akcje profilaktyczne . Leczenie stomatologiczne jest bardzo drogie, ale dzięki kontraktowi z NFZ będzie ono dla dzieci bezpłatne - informuje dentysta Simon Nowak, który będzie prowadził gabinet w szkole przy Teatralnej. - Niestety, obecny stan jamy ustnej i zębów wśród uczniów jest tragiczny. Wiele dzieci jest pod tym względem zaniedbanych, często zgłaszają się do dentysty na ostatnim etapie, kiedy pozostaje już tylko usunięcie zęba. Zwiększamy dostępność leczenia stomatologicznego właśnie po to, aby takie sytuacje nie miały miejsca. Sprzęt najwyższej jakości, w który wyposażony jest nasz gabinet, pomoże przełamać bariery dentofobii i wcześniejszych nieprzyjemnych doświadczeń związanych z leczeniem zębów. Mamy nowoczesny, niezawodny fotel produkcji amerykańskiej, a także sprzęt to radiowizjografii, dzięki czemu nie będzie potrzeby odsyłania pacjentów na zdjęcia poza gabinetem. Wszystko zostało tak zoptymalizowane, aby leczenie mogło być przeprowadzone w jednym miejscu. Co istotne: gabinet będzie czynny w soboty, a więc dzieci nie będą musiały zwalniać się z lekcji a rodzice  z pracy.

- To kolejny ważny krok w stronę zaspokajania potrzeb mieszkańców naszego powiatu - zaznacza wicestarosta Arkadiusz Kubich. - Jako władze samorządowe kładziemy szczególnie duży nacisk na ochronę zdrowia. Tym razem odzwierciedleniem tego jest znakomicie wyposażony gabinet stomatologiczny ze znakomitym fachowcem, który zadba o to, aby nasza młodzież miała zdrowe zęby i piękny uśmiech.

- Jako mama cieszę się z tego, że gabinet będzie dostępny w soboty, gdyż od poniedziałku do piątku większość rodziców jest zajęta. To duże udogodnienie - podkreśla radna powiatowa Monika Kubiak-Majewska.

- Jako radni przyklaskujemy propozycjom samorządu, szczególnie takim, które są inwestycją w zdrowie naszych dzieci - dodaje radny Krzysztof Pabich.

- To przykład kompleksowego podejścia władz powiatu do leczenia i profilaktyki. Z jednej strony kontrakt z NFZ, dzięki któremu ofertą gabinetu zostaną objęte dzieci i młodzież z powiatu pilskiego, z drugiej - najlepsze materiały i wyposażenie, które zapewnią świadczenie leczenia i opieki dentystycznej na światowym poziomie - mówi Piotr Halama, dyrektor Zespołu Szkół przy Teatralnej w Pile.

- Pan doktor Simon Nowak jest osobą młodą, ale już bardzo doświadczoną zawodowo. Na co dzień jest mieszkańcem Piły, pracuje w jednej z najlepszych klinik stomatologicznych w Poznaniu. Jestem przekonany, że to połączenie młodości z doświadczeniem i rozwijaniem kunsztu pod okiem najlepszych fachowców w kraju, będzie niewątpliwie wartością dodaną tego przedsięwzięcia - uważa starosta Eligiusz Komarowski.

(fp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (5)

ząb czasuząb czasu

1 2

W 2002 Leman postulował w kampanii do samorządów: w każdej szkole gabinet dentystyczny. Dobre przychodzi prędzej lub później. 15:33, 16.07.2021

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

dr ząbdr ząb

0 2

💩💩💩💩👎 19:25, 16.07.2021


ElmexElmex

0 1

Tak jest. Bez zębów *%#)!& z gęby a jak *%#)!& to i kupa. 08:39, 17.07.2021


-.. ..- .--. .--.. ..- .--. .-

0 0

*%#)!& -
du
pa 11:14, 20.07.2021


PamięćPamięć

0 0

*%#)!& sprawa, ale za tej wrażej komuny to był w dużej mierze standard. 22:15, 17.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%