Usługi Strefy Psychologicznej świadczone są bezpłatnie, w ramach NFZ i żeby z nich skorzystać nie trzeba mieć skierowania. Aby się umówić, wystarczy zadzwonić pod numer 789 571 224.
Strefa Psychologiczna Piła funkcjonuje w ramach Ośrodka Pomocy Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży - I stopień referencyjny. Oznacza to, że jej działalność skupia się na specjalistycznym wsparciu dzieci i młodzieży, w sytuacjach, które nie wymagają interwencji lekarza psychiatry i farmakoterapii.
Strefa Psychologiczna Piła oferuje pomoc w zakresie:
- diagnozy i porady psychologicznej,
- psychoterapii - indywidualnej, rodzinnej i grupowej,
- wsparcia psychospołecznego i psychoedukacji,
- konsultacji edukacyjno-profilaktycznych dla osób z otoczenia dziecka - rodziców, opiekunów, rówieśników,
Poradnia współpracuje także z poradniami psychologiczno-pedagogicznymi, szkołami, przedszkolami i innymi podmiotami z otoczenia dziecka.
Po bezpłatną poradę do specjalisty zawsze warto udać się, kiedy zauważacie Państwo u swojego dziecka jakieś niepokojące symptomy. Mogą to być na przykład:
- długotrwałe i intensywne zmiany nastroju lub zachowania młodego człowieka - gniew, wycofanie, smutek, lęk, rozdrażnienie, niepokój lub agresja.
- trudności w relacjach dziecka z rówieśnikami - problemy z nawiązywaniem lub utrzymaniem relacji, odnalezieniem się w grupie, stres z tym związany. Dziecko może mieć problemy z komunikacją – zauważamy brak umiejętności słuchania lub trudności w wyrażaniu swoich myśli i uczuć. Być może cierpi z powodu odrzucenia i wykluczenia z grupy, ktoś mu dokucza lub się nad nim znęca?
- problemy szkolne - problemy z koncentracją, słabe wyniki w nauce pomimo długiego czasu spędzanego nad książkami, nagłe pogorszenie wyniku szkolnego
- doświadczenie trudnych wydarzeń - przemoc, wypadek, choroba, rozwód rodziców lub śmierć bliskiej osoby ale też zmiana miejsca zamieszkania czy zmiana szkoły. Dziecko może mieć trudności w dostosowaniu się do nowych sytuacji, przeżywać lęk, mieć poczucie winy.
- zaburzenia odżywiania - anoreksja, bulimia, neofobia, wybiórczość pokarmowa, brak radzenia sobie z presją otoczenia dotyczącą wyglądu.
- innego rodzaju zaburzenia - np. ADHD, OCD, depresja, zaburzenia lękowe.
Jeśli rodzic ma wątpliwości, czy dziecko potrzebuje pomocy psychologicznej lub psychoterapeutycznej, warto skonsultować się ze specjalistą.
Psycholog dziecięcy pomoże w zidentyfikowaniu problemów, zrozumieniu ich przyczyn i opracowaniu strategii radzenia sobie z nimi. Wspiera rozwój poznawczy i emocjonalny dzieci, udziela pomocy w radzeniu sobie z trudnościami, udziela też wsparcia i pomocy w sytuacjach kryzysowych.
Psychoterapeuta dzieci i młodzieży, poprzez terapię, pomaga w rozwiązywaniu problemów emocjonalnych, behawioralnych i relacyjnych, które mogą wpłynąć na zdrowie psychiczne dziecka i na jakość jego życia. Psychoterapeuta może pomagać także leczyć dzieci i młodzież z poważnymi zaburzeniami psychicznymi takimi jak depresja, lęki, zaburzenia odżywiania, uzależnienia, zaburzenia przetwarzania bodźców.
Terapeuta środowiskowy to psycholog lub pedagog specjalny, który współpracuje ze środowiskiem młodego pacjenta. Niezwykle ważnym jest poznanie środowiska, aby określić jakie czynniki mogą wpłynąć na jego problemy i zdrowie psychiczne a w konsekwencji pomóc w stworzeniu bardziej stabilnego dla pacjenta otoczenia. Dlatego, jeśli macie Państwo jakiekolwiek problemy z zachowaniem, emocjami czy relacjami z dzieckiem - jesteśmy gotowi pomóc. Nasza praca opiera się na indywidualnym podejściu do każdego pacjenta i na współpracy z rodzicami i środowiskiem dziecka. Zapraszamy do kontaktu i umówienia się na pierwszą wizytę w Strefie Psychologicznej Piła. Nasze usługi są bezpłatne, świadczone w ramach NFZ.
Z przyjemnością odpowiemy na wszystkie Państwa pytania, przedstawimy szczegółowe informacje i obejmiemy wsparciem i opieką psychologiczną Wasze dzieci i Wasze rodziny.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz