Zamknij

Czy szczepienia na grypę są skuteczne? Fakty i mity dotyczące szczepień

15:17, 15.04.2025 Aktualizacja: 15:19, 15.04.2025
Skomentuj fot. Depositphotos fot. Depositphotos

Sanepid informuje, że szczepienia przeciw grypie są skuteczne w przypadku 40-70% korzystających - w zależności od sezonu i grupy osób, które z nich skorzystały. Dodatkowo, dzięki profilaktyce zdrowotnej, można w dużym stopniu zapobiec wystąpieniu groźnych powikłań pogrypowych.

Uwaga! Grypa!

Grypa jest bardzo zaraźliwą chorobą wirusową, którą wielu bagatelizuje. Jednak sam jej przebieg bywa bardzo gwałtowny, a niedoleczona może nieść za sobą wiele negatywnych powikłań - zwłaszcza jeśli chory znajduje się w grupie ryzyka.

Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową lub przez kontakt ze skażoną powierzchnią. Okres inkubacji wirusa wynosi od 1 do 4 dni. W pierwszej kolejności atakuje on komórki nabłonka dróg oddechowych - tam się namnaża, niszcząc je. Z tego względu osoba chorująca na grypę, łatwo może doświadczyć jednoczesnego rozwoju infekcji bakteryjnej.

Jak rozpoznać grypę? Poznaj główne objawy

W sezonie grypowym nie jest trudno o zakażenie, a osoba, która „złapie” wirusa, może doświadczać charakterystycznych objawów, takich jak:

  • kaszel,
  • ból gardła,
  • katar,
  • wysoka temperatura - powyżej 38 stopni Celsjusza,
  • ogólne złe samopoczucie,
  • bóle mięśniowo-stawowe,
  • dreszcze,
  • bóle głowy,
  • bóle w okolicy klatki piersiowej,
  • brak apetytu,
  • nudności i wymioty.

Zazwyczaj choroba ma gwałtowny przebieg i szybko się rozwija, ale - o ile nie dojdzie do rozwoju powikłań - trwa krótko, bo około 7 dni. Kaszel i pogorszone samopoczucie mogą utrzymywać się z kolei ponad 2 tygodnie.

Jak chronić się przed grypą? - słowo o skuteczności szczepień

Szczepienia na grypę, mimo że nieobowiązkowe, są zdecydowanie zalecane - to jeden z najskuteczniejszych sposobów ochrony przed chorobą. W Polsce bezpłatne szczepionki dostępne są dla dzieci, które ukończyły 6. miesiąc życia, osób w wieku 65+ oraz kobiet w ciąży i połogu. Wszyscy dorośli, pomiędzy 18. a 64. rokiem życia, mogą skorzystać z 50-procentowej refundacji.

Profesor Ernest Kuchar, kierownik Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, powiedział PAP, że w przypadku seniorów skuteczność szczepienia w zapobieganiu chorobie szacowana jest na 30-40%. Jednocześnie zwiększa się do nawet 60%, jeśli chodzi o ochronę przed ciężkim przebiegiem choroby i hospitalizacją, a osiąga do 80% w ochronie przed zgonem z powodu grypy.

Dzięki szczepieniu można złagodzić przebieg choroby, zmniejszyć ryzyko rozwoju powikłań, a w wielu przypadkach ochronić się przed zachorowaniem. Tymczasem, według Ministerstwa Zdrowia, przeciw grypie w sezonie 2024/2025 zaszczepiło się niespełna 1,7 mln osób, w tym nieco ponad 1 mln seniorów.

Kiedy szczepić się na grypę?

Szczyt zachorowań na grypę zwykle przypada na koniec lutego, choć wszystko zależy od pogody, stopnia wyszczepienia społeczeństwa i szybkości powstawania ognisk zakażenia. W 2025 roku, na przełomie stycznia i lutego, tygodniowo na grypę chorowało 200 tys. osób. Główny Inspektorat Sanitarny podawał, że od początku sezonu epidemicznego 2024/2025 do początku lutego zmarło prawie 1000 osób z uwagi na powikłania pogrypowe. Najczęściej są to zapalenia płuc i zaostrzenie współistniejącej choroby przewlekłej, takiej jak astma czy choroba niedokrwienna serca.

To powinien być najlepszy argument przemawiający za wykonaniem szczepienia ochronnego. Ochronę przed zachorowaniem czy powikłaniami zyskuje się już po około 2 tygodniach.

Tak jak w przypadku innych szczepień przed szczepieniem na grypę pacjent powinien być przebadany przez lekarza. Kwalifikację uzyskują jedynie osoby zdrowe.

(Artykuł sponsorowany)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

jedynyjedyny

0 0

zaszczyk jaki moge pszyjonć to zaszczyk gotufki !

19:16, 15.04.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

piespies

1 0

Szczepić to się mogą psy *%#)!&

07:22, 16.04.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu faktypilskie.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%