Zamknij

Piła: Centrum zdrowia psychicznego będzie działać do wiosny. A może i dłużej...

14:30, 10.08.2023 Aktualizacja: 14:36, 10.08.2023
Skomentuj

Są nowe decyzje dotyczące przyszłości Powiatowego Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Pile. To dobre wieści.

Powiatowe Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży zostało otwarte na początku czerwca 2022 roku. Powstało w ciągu zaledwie trzech miesięcy, podczas których zmodernizowano i zaadaptowano budynek przy ulicy Rydygiera 23 w Pile na gabinety psychologów, terapeutów, psychiatrów oraz na oddział dla pacjentów.

Wnioskodawcą projektu była spółka CenterMed Poznań, a jej partnerami zostali Powiat Pilski i Fundacja Ciszum.

- To była nasza odpowiedź na potrzeby dzieci i młodzieży z terenu powiatu oraz oczekiwania ich rodziców i opiekunów. Postanowiliśmy wspólnie zrobić coś dobrego dla polepszenia zdrowia psychicznego młodych ludzi do 18. roku życia. W ciągu roku z porad skorzystało około ośmiuset pacjentów - informuje starosta pilski Eligiusz Komarowski.

- Te osiemset osób przekłada się na około 30 tysięcy udzielonych usług terapeutycznych. Trzy czwarte z nich dotyczyło pacjentów do 14. roku życia - dodaje Monika Szelągiewicz, prezes zarządu Centermed Poznań Sp. z o.o.

Projekt "Powiatowe Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży w Pile" otrzymał ok. 7 milionów złotych dofinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

- Mieliśmy prowadzić go do końca września bieżącego roku - mówi starosta Komarowski. - Mamy jednak dobrą wiadomość: Wielkopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia przedłużył funkcjonowanie Centrum do końca marca 2024 roku. Wierzę w to, że również później uda się uzyskać kontrakty z NFZ. Teraz, ponownie dzięki środkom z Unii Europejskiej, utworzone zostaną kolejne trzy gabinety.  

- Dofinansowanie na pierwszy i drugi poziom, czyli na wsparcie psychologiczne oraz - to nowość - na wsparcie psychiatryczne wyniesie 200 tysięcy złotych miesięcznie. Wcześniej w projekcie mogli uczestniczyć mieszkańcy powiatu pilskiego, teraz takich ograniczeń nie ma. Co najmniej 15 procent naszych usług musi być świadczonych w terenie, poza placówką. Zainteresowanie jest duże, są wręcz kolejki - przyznaje Monika Szelągiewicz.

- Jako matka cieszę się, że na mapie powiatu pilskiego jest miejsce dla dzieci, które potrzebują wsparcia i zrozumienia - podkreśla Emilia Załachowska, radna i członek zarządu powiatu w Pile.

- Przypominam, że w budynku przy Wojska Polskiego 49B działa centrum koordynacji. To pierwszy punkt kontaktu ze specjalistami. Od strony logistycznej najlepiej jest umówić się telefonicznie, dzwoniąc na numer 67 35 405 30 i ustalić wszelkie szczegóły - radzi starosta Eligiusz Komarowski.

(fp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

rhrh

9 2

Precz z kaczyzmem ! ! !

16:40, 10.08.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%