Zamknij
REKLAMA

Pamiętacie, kto potrafił narysować okrąg bez cyrkla?

08.42, 09.05.2022 fp
Skomentuj
REKLAMA

Mamy czas matur, jest więc i okazja do wspomnień. Na tym archiwalny zdjęciu ze zbiorów Jana Szwedzińskiego maturzystom z pilskiego ogólniaka podczas egzaminu z matematyki przygląda się Jerzy Kossowski, słynny "Cyrkiel".

Jerzy Kossowski wypuścił w świat ponad dwa tysiące maturzystów. Urodził się w 1919 roku w Warszawie. Dzieciństwo i wczesną młodość spędził w Piotrkowie Trybunalskim. Tam w 1937 roku ukończył Państwowe Gimnazjum Męskie im. Bolesława Chrobrego. W tym samym roku rozpoczął studia matematyczne na Uniwersytecie Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Przerwała je wojna.

W okresie okupacji pracował jako przymusowy robotnik rolny na Dolnym Śląsku i w Westfalii. Po wojnie kontynuował studia na wydziale matematyczno-przyrodniczym Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, które ukończył w 1952 roku.

5 listopada 1945 roku zamieszkał w Pile. Po krótkim okresie zatrudnienia w Spółdzielni Spożywców "Społem", od roku szkolnego 1946/1947 został nauczycielem matematyki w liceum przy ulicy Pola. Przepracował tam 33 lata, w okresie 1958-1979 jako wicedyrektor szkoły.

Zapamiętany został głównie jako nauczyciel matematyki, ale prowadził też zajęcia z fizyki, chemii, astronomii i łaciny. Przydomek "Cyrkiel" zyskał od umiejętności narysowania idealnego okręgu bez pomocy cyrkla. Prywatnie jego pasją były szachy.

Zmarł 7 kwietnia 1983 roku, spoczął na cmentarzu komunalnym w Pile. W ślady "Cyrkla" poszła jego córka Danuta - "Kosa", jak jej ojciec, również uczyła matematyki.

W 2015 roku Jerzy Kossowski doczekał się w swoim ogólniaku tablicy pamiątkowej.

(fp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%