Modi ma wiele twarzy. Dla sympatyków, jest mężem stanu, który przywrócił Indiom właściwą pozycję na arenie międzynarodowej, a dla przeciwników, nacjonalistą, autokratą i zwolennikiem Putina.
Twardych faktów w biografii Modiego jest niewiele, bo od lat sam, osobiście kreuje swój wizerunek i mit charyzmatycznego, uduchowionego lidera narodu indyjskiego.
Wizerunek
Mówią, że nie przepada za muzułmanami i chrześcijanami, że ma na sumieniu liczne grzechy, choć tak dokładnie nie wiadomo jakie poza „sprawą Gudżaratu”. Mówią, że nie toleruje wokół siebie żadnej opozycji i rządzi jako premier twardą ręką.
Za swój główny cel uważa zdobycie przez Indie pozycji supermocarstwa, dlatego zręcznie manewruje pomiędzy USA, Zachodem, a Rosją, by nie zrazić nikogo. Mówią, że jest krystalicznie uczciwy i bardzo pracowity. Pracuje 7 dni w tygodniu po osiemnaście godzin, a śpi tylko przez cztery-pięć.
Przeciwnicy kpią z jego stroju, starannie dobieranych do sytuacji, w których - ich zdaniem - wygląda jak mierny aktor. Jednak wszyscy podziwiają jego talent oratorski. Potrafi mówić godzinami nie usypiając słuchaczy.
Co wiemy?
Wiadomo, że ma siedemdziesiąt trzy lata i urodził się w Vadnagarze. Podobnie jak Gandhi jest więc ze stanu Gudżarat. W wieku osiemnastu lat ożenił się z Jashodaben Chimanlal, z którą jest do dziś, choć rzadko ją widuje. Było to, jak to bywa często w indyjskich rodzinach konserwatywnych, małżeństwo aranżowane.
Jako osiemnastolatek Modi porzuca rodzinę i wyrusza w duchową podróż po Indiach. Odwiedza głównie aśramy związane ze swoim duchowym guru, Swami Wiwekanandą, jednym z głównych postaci współczesnego hinduizmu. Na jego cześć będzie nosił potem turban.
Porzucenie rodziny przez mężczyznę nie jest w Indiach potępiane, ale wręcz zalecane przez święte księgi hinduizmu. Według nich życie mężczyzny składa się z czterech etapów, ćatur aśrama: ucznia, gospodarza/męża, pustelnika/pielgrzyma i sannjasina. Modi nieco zmodyfikował ten cykl skracając etap drugi do minimum. Wiwekananda już w późniejszej karierze politycznej Modiego, pojawia się na jego plakatach wyborczych i zdjęciach. Jego popiersie ma też podobno w swoim premierowskim gabinecie.
Kariera polityczna
Po ukończeniu szkoły rozpoczyna pracę u wuja, w jego kantynie. Parzy i roznosi klientom słodką jak ulep masala-ćaj. Obok kantyny było biuro Stowarzyszenia Narodowych Ochotników (RSS), paramilitarnej organizacji o charakterze nacjonalistycznym i hinduistycznym. Modi zauważa wiele podobieństw pomiędzy tym co głosi RSS, a naukami Wiwekanandy, a mianowicie „hindutvę”, czyli „hinduskość” - odwołującą się do tradycyjnych, powstałych na terenie Indii religii: hinduizmu, sikhizmu i dżinizmu. RSS nie ukrywa swej nienawiści do muzułmanów. I to RSS staje się dla Modiego trampoliną do kariery politycznej.
W czasie stanu wyjątkowego ogłoszonego przez Indirę Ghandhi zdelegalizowana RSS schodzi do podziemia. Tysiące działaczy zostaje aresztowanych. Modi ukrywa się, ale bierze udział w działaniach konspiracyjnych. Nie ma szczegółów, w jakich.
W tysiąc dziewięćset osiemdziesiątym roku powstaje Bharatija Janata Party, Indyjska Partia Ludowa, która za główny cel stawia sobie pokonanie w wyborach - zsekularyzowanego jej zdaniem - Indyjskiego Kongresu Narodowego należącego od lat do „Rodziny” Nehru/Gandhi. Modi zostaje do niej oddelegowany, gdzie daje się poznać jako utalentowany organizator. Jego zasługą jest sukces „wielkiej yatry”, objazdu po całych Indiach liderów tej partii.
Modi powoli awansuje w partyjnej hierarchii. W dwutysięcznym pierwszym roku zostaje chief-minister stanowego rządu w Gudżaracie i trwa na tym stanowisku trzynaście lat, do dwutysięcznego czternastego roku. Przez te lata daje się poznać jako doskonały menadżer. Reformuje lokalną administrację, zwalcza korupcję, ściąga do stanu inwestorów z zagranicy i kraju, buduje infrastrukturę, poprawia poziom nauczania w szkołach. Na prawo i lewo udziela wywiadów zagranicznym mediom zdobywając opinię „reformatora” i „charyzmatycznego lidera”.
Jednak rok po objęciu teki premiera rządu stanowego na jego życiorysie pojawia się skaza, którą przeciwnicy mu do dziś wypominają. W lutym tego roku na stacji Godhra ginie w pożarze pociągu pięćdziesięciu dziewięciu hinduistycznych pielgrzymów powracających z Ajodhji, miejsca narodzin boga Ramy. Nie wiadomo do dziś, czy było to celowe podpalenie czy pożar wywołało zwarcie instalacji elektrycznej. Tak czy inaczej, winę hinduiści przypisali muzułmanom.
W pogromie z rąk hinduistów ginie ich blisko 800, ponad dwa tysiące odnosi rany. Setki ich domów i sklepów spalono. Przez cały czas pogromu policja i służby bezpieczeństwa reagowały niemrawo. Pojawiły się też zarzuty, o bierny jej udział w całej akcji.
Modi wygłasza w gudżarati, oficjalnym języku stanu, słynne przemówienie, które - zdaniem niektórych - mogło sprowokować zamieszki. W nawiązaniu do wątpliwości dotyczących tworzenia obozów przejściowych dla uchodźców, głównie muzułmanów, mówi: „nas jest piątka, a naszych dzieci dwudziestka piątka”, co było jawną aluzją do usankcjonowanego przez Koran posiadania czterech żon przez mężczyznę i niechybnej dominacji muzułmanów, za jakiś czas, w populacji Gudżaratu. Z tego powodu trzy lata później rząd USA zabroni mu wjazdu na teren tego państwa.
W dwutysięcznym dwunastym roku, w czasie rządów Kongresu, Modi zostaje oczyszczony ze wszystkich zarzutów związanych z pogromem przez specjalny zespół śledczy.
Dwa lata później BJP realizuje swoje marzenie, pokonuje wreszcie Kongres. Modi zostaje premierem i trwa na tym stanowisku do dziś.
Modi 09:55, 21.08.2024
podobnie jak Kaczyński przerżnął ostanie wybory i na szczęście nie będzie zrealizowana jego chora wizja,,Indii dla Hindusów"gdzie nie Hindus byłby obywatelem 2 kategorii
Kto dyrektorem GOK w Białośliwiu?
A może warto sprawdzić dlaczego ta pani nie pracuje już w urzędzie miejskim w Bydgoszczy a dokładnie w obsłudze rady miejskiej? Niech jeszcze Bogusie ściągnie do roboty. Szkoda pracowników
Twój nick
21:55, 2025-05-14
Zmarł DJ Hazel. W zeszłym roku grał w Pile
Piękne utwory... 😭
Ola
20:16, 2025-05-14
9 wzniesień. Możesz zaliczyć "Koronę Powiatu Pilskiego"
Jest jakaś górka przy paśniku, ale na pewno jest niższa od Dębowej Góry
mnpm
18:39, 2025-05-14
Kacper Woryna najlepszy na IMP Challenge w Pile
Fajne fotki!
fan
18:38, 2025-05-14