Regulowanie okien jest standardową czynnością, która wynika z normalnego użytkowania stolarki okiennej. Taka konieczność wynika z faktu, że nawet poprawne użytkowanie może prowadzić do powstawania mikroszczelin, a to z kolei ma ujemny wpływ na kluczowe parametry okna. Sprawdźmy więc, jak wyregulować okna PCV, by spełniały one swoje zadania jak najlepiej przez długie lata.
Regulowanie okien należy traktować jako standardową procedurę, którą można porównać z wykonaniem serwisu olejowego w samochodzie. Nie oznacza to, że okno jest zepsute lub że producent pokpił sprawę. Regulację okna PCV należy traktować jako kolejny element dbałości o stolarkę okienną. Wszystko po to, by dłużej cieszyć się sprawnym i dobrze izolującym oknem. Normą przy tego typu produktach jest to, że z biegiem czasu i pod wpływem temperatur okna plastikowe mogą nieznacznie opadać czy się odkształcać. Takie zmiany mogą niekorzystnie wpływać na walory izolacyjne okna, zarówno pod kątem akustyki, jak i termiki. Dobrze wyregulowane okno zapewnia też lepszą cyrkulację we wnętrzu, co z kolei ma kolosalne znaczenie dla poziomu wilgoci w środku. Brak ruchu powietrza może prowadzić nawet do tego, że w domu lub mieszkaniu pojawi się szkodliwa wilgoć. Innym walorem dobrze przeprowadzonej regulacji jest możliwość sprawnego manewrowania skrzydłem i łatwego operowania klamką.
Regulacja okien plastikowych powinna być działaniem sezonowym, powtarzanym niezależnie od tego, czy pojawiają się problemy z ich użytkowaniem. To dobra praktyka, której stosowanie będzie procentować przez lata. Specjaliści z branży okiennej twierdzą, że najlepiej regulować plastiki jesienią i wiosną, aby przygotować się na zmiany zakresów temperatury. Zimą skrzydło powinno być dobrze dociśnięte do uszczelek, z kolei latem może być nieco rozszczelnione.
Wiemy już, kiedy i po co regulować okna. Musimy jeszcze ustalić, czym jest samo zagadnienie omawiane w tym tekście. Zacznijmy od tego, że jest to zadanie relatywnie proste, niewymagające doświadczenia w pracach remontowych. Co więcej, regulacja okna PVC nie wymaga specjalnych narzędzi – zwykłe klucze imbusowe sprawdzą się w tej materii doskonale. Jeżeli jednak nie czujesz się w tego typu zajęciach komfortowo, pamiętaj, że możesz je zlecić profesjonalnym serwisantom. Regulacja w ramach autoryzowanego serwisu pozwoli również cieszyć się możliwością skorzystania z pełnego okresu gwarancyjnego.
Mówiąc o regulacji, mamy na myśli dokręcanie lub luzowanie okuć, czyli metalowych elementów odpowiadających za przesuwanie się skrzydła w różnych płaszczyznach. W skład okuć wchodzą także zawiasy, a więc zupełnie podstawowy element jeśli chodzi o manewrowanie skrzydłem. Nowoczesne okucia dają imponujące możliwości, a poza otwieraniem i różnymi wersjami uchylania, chronią też przed włamaniem (np. poprzez blokadę błędnego położenia klamki, zaczepy antywyważeniowe lub klamki z funkcją Secustik). Innowacyjne systemy okuć dają możliwość regulowania skrzydła w trzech płaszczyznach.
Kiedy na dworze robi się chłodno, szczególnie zależy nam ta tym, by okna jak najlepiej izolowały ciepło wygenerowane w domu. Dzięki temu możemy wymiernie zmniejszyć rachunki za ogrzewanie lub prąd, gdy energią elektryczną zasilamy ogrzewanie podłogowe lub pompę ciepła. Jeżeli przykładając dłoń do ramy, odczuwasz zimne podmuchy, to niechybny znak, że nastał czas regulacji. Szczelność poprawia się wtedy, gdy skrzydło lepiej przylega do ramy. Za siłę docisku do uszczelek odpowiada ustawienie rolek ryglujących w skrzydle – im bliżej uszczelki znajdują się rolki, tym bardziej szczelne okno. Oczywiście z tego typu kalibracją nie należy przesadzać, czego wyrazem może być utrudnione zamykanie i otwieranie okna.
Na analogicznej zasadzie możemy wyregulować okno wiosną, przygotowując się na przyjście lata. Gdy na zewnątrz robi się cieplej, szczelność nie ma priorytetu. Wręcz przeciwnie: ciepłe podmuchy mogą pozytywnie stymulować cyrkulację powietrza w domu lub mieszkaniu. Aby zmniejszyć szczelność okna, powinniśmy odsunąć rolki ryglujące od uszczelek. Rolkami możemy manewrować do momentu, w którym skrzydło przestaje się gładko otwierać i zamykać.
Ustawienie okna możemy też zmienić w innych płaszczyznach: góra/dół oraz prawo/lewo. Potrzebny będzie do tego klucz imbusowy o rozm. 4, który pasuje do regulowania dolnego zawiasu. Po ściągnięciu maskownicy wkładamy klucz do śruby widzianej z góry. Możemy ją przekręcić w prawo (podnoszenie skrzydła) lub w lewo (opuszczanie). Aby wyregulować skrzydło w pozycji lewo/prawo, ten sam klucz imbusowy należy włożyć do drugiej śruby, tym razem z boku dolnego nawiasu. Takie manewry są przydatne wtedy, gdy mamy wrażenie, że skrzydło nieco opadło i chcemy wprowadzić korektę jego pozycji.