Zamknij

Pelargonia ozdobą Twojego balkonu lub tarasu, nasiona pelargonii

14:19, 18.05.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:19, 18.05.2022

Większość gatunków pelargonii wywodzi się z Afryki Północnej, jednak pomimo egzotycznego pochodzenia z powodzeniem nadają się one do uprawy w Polsce. O posadzeniu pelargonii powinny pomyśleć zwłaszcza osoby, które chcą się cieszyć pięknie ukwieconym balkonem, jednak nie mogą poświęcić wiele czasu na pielęgnację roślin. Co powinniśmy wiedzieć o pelargoniach?

Pelargonia – charakterystyka rośliny

Pelargonie to kilkaset gatunków roślin – półkrzewów lub bylin. Są one zaliczane do rodziny bodziszkowatych. Rośliny te wywodzą się z innych stref klimatycznych (najwięcej gatunków pochodzi z Afryki), a jednak można z powodzeniem uprawiać je w Polsce. Pelargonie mogą w sprzyjających warunkach osiągać do 3 metrów wysokości. Charakterystyczną ich cechą są intensywnie pachnące liście (jest to wynik wysokiej zawartości olejków eterycznych). Pelargonie uprawiane są dla bardzo okazałych kwiatów, które mogą przybierać różne barwy (spotykane są także kwiaty wielobarwne). W Polsce rośliny te uprawiane są w ogrodach, na parapetach, tarasach i balkonach. Tym co łączy wszystkie gatunki pelargonii jest potrzeba stałego dostępu do promieni słonecznych.

Co warto wiedzieć o uprawie pelargonii?

Choć pelargonie nie wywodzą się z naszej strefy klimatycznej, ich uprawa jest uważana za dość łatwą. Większość gatunków pelargonii wywodzi się z Afryki, dlatego konieczne jest zapewnienie im słonecznego i osłoniętego od wiatru stanowiska. Ogrodnicy cenią pelargonie za długi okres kwitnienia – zaczyna się on w maju i trwa aż do pierwszych przymrozków. 

Nadmiar światła w przypadku tych roślin może skutkować żółknięciem i więdnięciem liści, nie ma jednak negatywnego wpływu na kwitnienie – pelargonie będą kwitły jeszcze intensywniej. Dużym problemem jest natomiast niedobór światła – doprowadza on do wydłużenia pędów i osłabienia kwitnienia.

Pelargonie potrzebują przepuszczalnego, lekkiego i próchniczego podłoża. Idealne pH gleby dla tych roślin waha się od 6,2 do 7,2.

Niezbędnym zabiegiem pielęgnacyjnym w przypadku pelargonii jest regularne podlewanie. Jeżeli jest to konieczne, możemy podlewać te rośliny nawet dwa razy dziennie – późnym wieczorem i wcześnie rano. Podczas upalnego lata należy unikać podlewania pelargonii w dzień – może to doprowadzić do ugotowania korzeni.

Doświadczeni ogrodnicy zalecają, żeby pelargonie nawozić (dobrej jakości nawóz spotęguje ich kwitnienie). Warto jest wybrać nawóz zawierający dużą ilość potasu. Świetnie sprawdzą się również nawozy wieloskładnikowe. Na rynku dostępne są także specjalne nawozy do pelargonii.

Jeżeli zależy nam na bardzo obfitym kwitnieniu musimy pamiętać o usuwaniu zwiędniętych kwiatów i liści.

Pelargonie nie poradzą sobie z przymrozkami, co nie oznacza, że musimy je wyrzucać pod koniec sezonu. Na zimę możemy przenieść je do chłodnego (około 10 stopni Celsjusza) pomieszczenia. Wraz z nadejściem chłodniejszych dni dobrze jest przyciąć pelargonie (zabieg ten będzie miał korzystny wpływ na ich późniejszy wzrost).

Nasiona pelargonii – jak wybrać?

Pelargonie można uprawiać z nasion lub kupić gotowe sadzonki (są one dostępne w większości sklepów ogrodniczych). Jeżeli zdecydujemy się na uprawę z nasion, koniecznie pamiętajmy, żeby sięgać po nasiona od sprawdzonych, zaufanych producentów. Powinny być one szczelnie zapakowane i posiadać aktualny termin ważności. Zrezygnujmy z kupowania nasion na wagę, nawet jeżeli są one znacznie tańsze – część z nich może być uszkodzona, co w praktyce oznacza, że nie wyrosną z nich pełnowartościowe rośliny.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%