Zamknij
REKLAMA

Sprawy frankowe rozpatrywane szybko! Sprawdź, ile to trwa

15:42, 14.06.2022 | materiał partnera

Frankowicze swoje sprawy frankowe starali się w większości kierować do sądów stołecznych, za sprawą bardzo dobrej linii orzeczniczej i merytorycznego przygotowania do rozpatrywania właśnie spraw frankowych. Kredyty frankowe mimo swojej skomplikowanej natury aktualnie już w zdecydowanej większości rozstrzygane są na korzyść właśnie frankowiczów.

Ile frankowicz musi czekać na wyrok?

Czas postępowania sądowego jest jednym z czynników wpływających na podjęcie decyzji przez frankowicza o złożeniu pozwu przeciwko swojemu bankowi. Wielu z kredytobiorców zmaga się z ratami, które znacząco przewyższają ich budżety, co w efekcie przekłada się na to, że podejmując swoją walkę z bankiem oczekują bardzo szybkich efektów. Podaje się, iż frankowicze na wyrok w swojej sprawie oczekują około dwóch lat, głównie za sprawą zapchanych pozwami sądów, czy też ciągnących się postępowań w wydziałach. Nie można jednak całej winy przypisać ilości spraw, bowiem obserwacja pozwala wyciągnąć wniosek, iż to sędziowie mają ogromny wpływ na to, ile potrwa całe postępowanie.

Co opóźnia sprawy o kredyt frankowy?

Na pierwszym miejscu plasuje się zdecydowanie duża ilość spraw wprost nieproporcjonalnie do małej ilości sędziów orzekających, co zazwyczaj ma miejsce, gdy mówimy o wydolności sądów w sprawach masowych. Mówiąc o opóźnieniu rozpatrzenia sprawy frankowej na myśl przychodzą głównie sprawy, które toczą się w stołecznych sądach, co w żaden sposób nie dziwi zainteresowanych, bowiem ponad połowa wszystkich spraw frankowych znajduje się właśnie tam. Sądy powszechne w innych miastach Polski również orzekają pozytywnie dla frankowiczów, lecz niewielu z nich wie, że można taką sprawę skierować do sądu okręgowego w swoim miejscu zamieszkania. Jak podkreślają specjaliści Kancelarii Frejowski CHF, sprawa frankowa może trwać zdecydowanie krócej, ale najważniejszą kwestią jest odpowiedni wybór sądu, który nie ma zbyt dużej ilości referatów.

Kredyty frankowe masowo unieważniane w mniejszych sądach

Zasadność kierowania spraw o kredyt frankowy do sądu jest niepodważalna i w ślad za tym przedstawić należy liczby, które również o tym świadczą, bowiem w samym roku 2021 aż 96 proc. spraw to wygrane frankowiczów. Rok 2022 właściwie nie odbiega od poprzedniego w żaden sposób, co więcej – luty oraz marzec, to rekordowe miesiące w tym roku w kwestii nie tylko złożonych pozwów, ale także wygranych spraw na korzyść frankowiczów. Lata walki frankowiczów z bankami w sposób zdecydowany wyznaczyły tor orzekania oraz podejście sędziów do sytuacji, w jakiej znaleźli się konsumenci. Kancelaria frankowa Piła podaje, iż duża część frankowiczów współpracujących z kancelarią swoje sprawy chciała skierować do Warszawy. W ocenie specjalistów kancelarii frankowej Frejowski CHF zapewnia to zdecydowanie dłuższy proces sądowy, a sami prawnicy rekomendują, aby sprawę założyć w Poznańskim Sądzie Okręgowym, bowiem nawet Sąd Rejonowy w Pile jest w stanie szybciej rozpatrzeć sprawę frankową, niż komórka frankowa w Warszawie. Sędziowie orzekają mimo wszystko na podstawie już wydanych orzeczeń, czy też linii orzeczniczej, a w mniejszych sądach nadal jest dużo miejsca w kolejce, które zapewnić może szybsze rozwiązanie.

Gdzie złożyć pozew o kredyt frankowy?

Kwestię wyboru w tak ważnej sprawie należy rozpatrywać indywidualnie, dokładnie tak, jak przypadek każdej umowy frankowej, którą uprzednio należy ze szczególną starannością przeanalizować, aby móc podjąć jakiekolwiek kroki prawne. Dobra decyzja odnośnie wyboru sądu, a tym samym szybsze jej rozpatrzenie może zapewnić frankowiczowi również sprawne rozpatrzenie wniosku o udzielenie zabezpieczenia, który wstrzymuje płatność rat na czas postępowania. Zatem składając pozew do sądu za rekomendacją pełnomocnika już w niecałe dwa miesiące można zaprzestać płatności rat kredytu, co przy widmie rosnącej inflacji w Szwajcarii oraz nadchodzących podwyżek rat może być dla frankowiczów najlepszym rozwiązaniem. Sąd wydając postanowienie o zabezpieczeniu daje wyraz wygranemu procesowi, a jednocześnie zabezpiecza frankowicza przed ogromnymi podwyżkami.

Zachęcamy do przeanalizowania swojej umowy frankowej za pomocą narzędzia, jakim jest kalkulator kredytu frankowego, aby dowiedzieć się, czy jest szansa na wygraną z bankiem i wstrzymanie swojego kredytu frankowego.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%