Zamknij
REKLAMA

Studiować można także online

08.24, 24.11.2022 materiał partnera Aktualizacja: 08.25, 24.11.2022

Większości osób studia kojarzą się jednoznacznie. Jest to wyjazd z domu do innego miasta albo regularne do niego dojazdy na zajęcia weekendowe. Taka forma oczywiście cały czas funkcjonuje, ma swoje zalety i dla określonych osób jest optymalna. Jednak nie dla wszystkich. Część bowiem za najlepsze (dla siebie) wskazuje studiowanie w trybie zdalnym, czyli on-line.

Dlaczego właśnie studia zdalne?

Powody, dla których studenci decydują się na tę właśnie formę nauki, związane są najczęściej z finansami i obowiązkami.

Studia zaoczne w systemie tradycyjnym (zwane obecnie niestacjonarnymi) oznaczają, że co 2-3 tygodnie trzeba dojechać, zwykle do innego miasta, na zajęcia. Podróż równie dobrze może trwać godzinę, co kilka. Zawsze też będzie wiązała się nie tylko z poświęceniem czasu, ale i realnym wydatkiem na paliwo czy bilety. W budżecie domowym może to oznaczać kilkaset złotych mniej w skali miesiąca, do czego zapewne doliczyć będzie trzeba koszt noclegu.

Wyjazd na uczelnię może wiązać się także z zaniedbaniem obowiązków. Osoby pracujące na zmiany czy w weekendy nie zawsze mogą sobie pozwolić na nieobecność pracy. Dodatkowo część studentów to młode mamy lub ojcowie, nie mające gdzie i komu zostawić pod opieką swoich pociech. Dla nich studia w tradycyjnej formule będą albo bardzo problematyczne, albo po prostu niemożliwe. I dlatego oferta uczelni ULT, https://ultswiecie.edu.pl/, cieszy się taką popularnością i może być odpowiedzią na potrzeby potencjalnych studentów.

Czego potrzeba do studiowania online?

Tak naprawdę, to potrzebne jest jedynie łącze internetowe z komputerem oraz odpowiednia motywacja, by podjąć studia. Nauczanie zdalne w większości wykorzystuje platformę do e-learningu, a wyjątkiem są sporadyczne zjazdy czy też sesja egzaminacyjna. Oczywiście nadal nie każdy będzie mógł uczestniczyć w zajęciach o określonej porze, właśnie ze względu na obowiązki. Stąd też możliwość późniejszego dostępu do materiałów, czyli np. nagrań. Wystarczy zalogować się wtedy, kiedy będziemy mieli na to czas, by spokojnie zapoznać z wykładem, wykonać notatki, zatrzymać interesujący czy wymagający przemyślenia moment, powtórzyć materiał przed egzaminem. Można powiedzieć, że takie studia wymagają większej motywacji, ponieważ często wiążą się z koniecznością wplecenia nauki w obowiązki. Uczą jednak także organizacji czasu i wyznaczania priorytetów oraz sumienności, co przynosi korzyści nie tylko w czasie edukacji.

Warta podkreślenia jest także bogata oferta, jaką świadczą uczelnie wyższe, kształcące w systemie zdalnym. Popularnością cieszą się studia inżynierskie online, bo w tym zawodzie łatwo o pracę i występuje duży deficyt pracowników. Cały czas cenione jest Zarządzanie i kierunki językowe, oferujące szereg możliwości dalszej kariery zawodowej.

Nie można też zapominać, że studia nie kończą się na I czy II stopniu. To także wiele możliwości wyboru na studiach podyplomowych. Wystarczy jeden rok nauki (2 semestry), by nabyć specjalistycznej wiedzy, pozwalającej za rozwój zawodowy, objęcie nowego stanowiska, zmianę pracy czy awans. Na studia podyplomowe zdalne decydują się często także osoby, dla których stałe dojazdy na uczelnie byłby już po prostu męczące fizycznie i odbierające resztkę wolnego czasu, rozłożonego między rodzinę, dzieci, pracę. W ten sposób można kształcić się przecież w dowolnym wieku, nie jest to oferta wyłącznie dla maturzystów, ale także dla osób dojrzałych.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%