Zamknij
REKLAMA

Rozmowa kwalifikacyjna ? jak się do niej przygotować?

14.24, 12.02.2018 artykuł sponsorowany
Fot. materiał partnera

Rozmowa kwalifikacyjna jest nieodłącznym elementem każdego procesu rekrutacyjnego. Pozwala ona na bliższe poznanie kandydata i zweryfikowanie jego rzeczywistych umiejętności zawodowych. Można zatem stwierdzić, że od tego, jak zaprezentujemy się w trakcie jej trwania, będzie zależało nasze zatrudnienie.

Odpowiednie przygotowanie do rozmowy zwiększa nasze szanse na zdobycie posady. W jego skład wchodzi:

1. Dokładne zapoznanie się z potencjalnym pracodawcą, a także stanowiskiem, o które się ubiegamy.

Przed pójściem na rozmowę kwalifikacyjną, warto zdobyć szczegółowe informacje dotyczące naszego, przyszłego miejsca pracy. Dobrze wiedzieć, kto jest właścicielem całego przedsiębiorstwa, jakie są jego cele, a także, jakie obowiązki przypadają poszczególnym stanowiskom. Mając takie rozeznanie, bez większych problemów będziemy w stanie odpowiedzieć na pierwsze pytania rekrutującego.

2. Wysokość wynagrodzenia.

Coraz częściej podczas rozmów o pracę pojawia się pytanie, jakie zarobki chciałby otrzymywać kandydat za wykonywanie powierzonych mu obowiązków. Wbrew pozorom, udzielenie dobrej odpowiedzi na to pytanie, wcale nie należy do najłatwiejszych. W sytuacji, gdy przedstawimy zbyt niskie wymagania finansowe, możemy stracić okazję na wyższe wynagrodzenie. Z drugiej strony, zbyt wysokie żądania mogą świadczyć o naszej nieznajomości rynku pracy. Dla przykładu osoba wnioskująca o pracę w banku powinna spodziewać się zarobków na poziomie 3500 zł brutto.

3. Sprawdź swoje serwisy społecznościowe.

Osoby odpowiedzialne za rekrutację pracowników, sięgają po coraz to nowsze sposoby zdobywania informacji na temat kandydatów. Jeśli zatem mamy skłonności do dzielenia się swoimi przeżyciami, prywatnymi informacjami na popularnych portalach internetowych, musimy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu tychże danych przed ich niechcianym wykorzystaniem. Jedna z najprostszych metod polega na zmianie ustawień prywatności.

4. Kopie certyfikatów i szkoleń.

Niektóre stanowiska pracy wymagają posiadania odpowiednich uprawnień. Sprawdzenie takowych ma miejsce już podczas wstępnej selekcji pracowników. Idąc na rozmowę warto mieć ze sobą przygotowane kopie uprawnień, które będziemy mogli zostawić rekruterowi.

5. Pytania, które pojawiają się na każdej rozmowie.

Niektóre z pytań zadawanych przez rekruterów przejawiają się niemalże na każdej rozmowie o pracę:

  • Dlaczego podjął Pan decyzję o zmianie pracy?
  • Dlaczego zdecydował się na wybór naszej firmy?
  • Czego oczekuje Pan od swojego pracodawcy?
  • Uważa się Pan za osobę ambitną?
  • Jakie ma Pan zainteresowania?

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że przeciętny człowiek nie powinien mieć żadnych problemów z udzieleniem odpowiedzi. Niemniej jednak w stresie różnie może być. Właśnie z tego powodu zaleca się wcześniejsze przygotowanie odpowiedzi na takie pytania.

6. Odpowiedni dresscode.

Aby wywrzeć na rozmówcy dobre wrażenie, nie można zapominać o stosownym ubiorze. W tym celu sprawdź, jaki dresscode obowiązuje w interesującej Cię organizacji, czy przedsiębiorstwie. W wielu przypadkach wystarczy założenie koszuli (koniecznie z długim rękawem!) i marynarki, ale niektóre firmy mogą wymagać pełnego stroju wyjściowego.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%