Zamknij
REKLAMA

Marszałek Grodzki w Domu Polskim w Zakrzewie

15.56, 26.09.2022 Kamila Łańska, dyrektor Biura Senatorskiego Adama Szejnfelda Aktualizacja: 15.59, 26.09.2022
Skomentuj
REKLAMA

Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki wraz z senatorem Adamem Szejnfeldem wzięli udział w międzyregionalnych obchodach stulecia Związku Polaków w Niemczech „Rodło” w Domu Polskim - Centrum Idei Rodła w Zakrzewie.

- Małe Zakrzewo na północy Wielkopolski stało się wielką stolicą pamięci o historii. Z okazji 100-lecia Związku Polaków w Niemczech zjechało tu bowiem mnóstwo gości, w tym aż pięciu marszałków. I trudno się dziwić. Wszak Dom Polski w Zakrzewie był dla wielu pokoleń przez ostatnie dziesięciolecia kolebką kultywowania historii i nadal jest ośrodkiem dbania oraz czczenia polskiej tradycji. Ogromną zasługę w tym mają wszyscy jego pracownicy, działacze i wolontariusze, a szczególnie pani dyrektor Barbara Szopińska oraz radny wojewódzki, pan Henryk Szopiński - podkreślił senator Szejnfeld.

- Działacze Związku Polaków w Niemczech jeszcze na długo przed wojną zostali wpisani na listę wrogów Rzeszy. 1200 z nich oddało życie lub przeżyło gehennę w obozach koncentracyjnych. Jesteśmy winni im cześć - powiedział w swoim wystąpieniu prof. Grodzki. - Pamiętajmy o tych, którzy w czasach ogólnoświatowej katastrofy za cenę życia i krwi kultywowali polskość, bo wykazali się oni niezwykłym poświęceniem i hartem ducha.

Prof. Grodzki zwrócił uwagę na analogie historyczne pomiędzy losami Polaków w czasie II wojny światowej, a wojną toczącą się obecnie w Ukrainie.

- Zdaliśmy egzamin z solidarności, bo wiemy, co to znaczyło być uchodźcą. Pokój i dobrobyt, którymi dzięki Wspólnocie Europejskiej cieszymy się od ponad 70 lat, są jednak zagrożone - ostrzegał marszałek. - Za naszą granicą wybuchają pociski. Naród ukraiński płaci ogromną cenę za to, że chce dołączyć do rodziny wolnego świata - mówił marszałek.

W uroczystości udział wzięli także m.in. posłanka Małgorzata Janyska, były senator Mieczysław Augustyn, marszałkowie czterech województw: wielkopolskiego - Marek Woźniak, opolskiego - Andrzej Buła, warmińsko-mazurskiego - Gustaw Marek Brzeziny oraz pomorskiego - Mieczysław Struk, a także samorządowcy ziemi złotowskiej.

Podczas uroczystości do zebranych swoje przesłania wygłosili senator Adam Szejnfeld, były senator Mieczysław Augustyn, posłanka Małgorzata Janyska, wójt gminy Zakrzewo Marek Buława oraz starosta złotowski Ryszard Goławski.

(Kamila Łańska, dyrektor Biura Senatorskiego Adama Szejnfelda)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (6)

VERSO VERSO

10 6

Aaaa...doktor koperta🤣...ten co się potem bał śmiercionośnych kopert 16:38, 26.09.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

LekarzLekarz

5 5

Jesteś chory.... 17:03, 26.09.2022


pilanin16256pilanin16256

6 4

Ale sobie wybrali mentorów... Najbardziej proniemiecka partia w Polsce. 21:06, 26.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

XX

6 4

Zjazd folkdojczów i szmalcowników. 21:50, 26.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

o ja prdlę !o ja prdlę !

1 1

ciul złachany oznajmił,że nie ma mądrzejszego od niego na świecie ! 🤣 10:02, 27.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

zoilzoil

0 0

Zbliżają się wybory, Szejnfeld otrzepał się z naftaliny i sykatyw. Augustyn tęsknie spogląda w stronę szczęśliwych senatorów. Tak by się chciało, tak by się chciało, ale naród głosów dał mało! 15:49, 04.10.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%