Zamknij
REKLAMA

Piła uhonorowała przyjaciela Polski

10:46, 14.11.2021 | Piotr Gadzinowski, rzecznik prasowy UM Piły
Skomentuj fot. A. Kramkowska, B. Mirowski
REKLAMA

Pamiątkową tablicę poświęconą premierowi Królestwa Węgier z okresu 20-lecia między wojennego odsłonili atache Węgier Gábor Lagzi, przedstawiciele Stowarzyszenia Kulturowego "Orzeł" i prezydent Piły Piotr Głowski. Obelisk stanął w rejonie alei 500-lecia Piły i ulicy gen. Józefa Bema.

Projekt upamiętnia czwartego premiera Królestwa Węgier hr. Pála Telekiego, który w roku 1920 zadecydował o pomocy, jakiej Węgry udzieliły odradzającej się po zaborach Polsce.  

- Rząd Węgier, kierowany wówczas przez Pála Telekiego, podjął decyzję o udzieleniu Polsce nieodpłatnie pomocy militarnej, w postaci dużej ilości  sprzętu wojskowego i amunicji. Pál Teleki, powołując się na względy moralne i historyczne, odmówił także wzięcia udziału w przygotowywanym przez Niemcy ataku na Polskę - uzasadnił udsłonięcie obelisku prezydent Piły Piotr Głowski. - Dziękuję Stowarzyszeniu "Orzeł" za zainicjowanie i sfinansowanie tego przedsięwzięcia.

- Tablica i zamieszczona na niej treść były konsultowane i zostały zaakceptowane przez ambasadę Węgier - informuje Gabriel Wieczorek z pilskiego Stowarzyszenia Kulturowego "Orzeł".

Dodajmy, że po ataku Niemców i Sowietów na Polskę we wrześniu 1939 roku za sprawą premiera P. Telekiego Węgry przyjęły na swoim terytorium zbiegłych polskich żołnierzy i ludność cywilną. W 2001 roku decyzją Prezydenta RP Pál Teleki został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

(Piotr Gadzinowski, rzecznik prasowy UM Piły)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%