Zamknij
REKLAMA

Wiceminister Kraska: w Polsce stwierdzono dwa przypadki nowego subwariantu omikronu

12.00, 27.10.2022 PAP Aktualizacja: 12.02, 27.10.2022
Skomentuj PAP
REKLAMA

Wiceszef resortu zdrowia w czwartek w rozmowie z PAP.pl pytany był, czy koronawirus jest obecnie w Polsce w odwrocie, zaznaczył, że "w tej chwili sytuacja w kraju jest stabilna".

W Europie Zachodniej pojawił się nowy subwariant BQ.1 i BQ.1.1 omikronu. W Polsce stwierdzono dwa takie przypadki - powiedział w Studiu PAP wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Zaznaczył, że szczepionki przeciwko wariantowi omikron w dużym procencie zabezpieczają także przed nowymi subwariantami.

"Mamy coraz mniej przypadków zakażeń. Dzisiejsze dane to jest poniżej tysiąca nowych przypadków zakażeń. Tydzień do tygodnia odnotowujemy spadek o ponad 30 proc. Maleje także liczba pacjentów przebywających w szpitalach. Współczynnik R także jest poniżej jedności, więc dane, które otrzymujemy, są optymistyczne" - ocenił wiceminister Kraska.

Zwrócił uwagę, że w krajach Europy Zachodniej dochodzi do wzrostu liczby nowych przypadków zakażeń.

"Z danych, które otrzymujemy od naszych kolegów z Zachodu, możemy powiedzieć, że pojawił się nowy subwariant omikronu BQ.1 i BQ.1.1" - powiedział Kraska. Wyjaśnił, że "to są nowe subwarianty wariantu omikron BA.5, który także powoduje nowe zakażenia". "Trudno powiedzieć, jak to będzie się dalej rozwijało" powiedział.

Wiceminister zdrowia poinformował, że nowy wariat jest obecny także w Polsce.

"Mamy na razie stwierdzone dwa przypadki. Monitorujemy sytuację. Wydaje się, że będzie następowało wypieranie wariantu B.A.5, który jest w tej chwili, ale chyba następuje to wolniej niż w poprzednich falach" - powiedział Kraska.

Podkreślił, że "obecny czas to najlepszy okres do wykonania szczepień przeciw COVID-19, ponieważ na razie mamy mało nowych przypadków".

Jak zaznaczył wiceminister zdrowia, "wstępne badania pokazują, że szczepionki, które są w tej chwili, jako dodatkowe, jako bonusy, które są skierowane na warianty omikronu, w dużym procencie zabezpieczają przed nowymi subwariantami".

Pytany o tzw. twindemią, czyli o podwójne zakażenie COVID-19 i grypą, wiceminister Kraska powiedział, że w Polsce sezon grypowy przypada na początek stycznia i na luty.

"W dwóch ostatnich latach dzięki noszeniu maseczek, zachowywaniu dystansu społecznego i dezynfekcji rąk nie tylko zmniejszyła się liczba zakażeń koronawirusem, ale także grypą. Dane z ostatnich dwóch sezonów pokazały, że odnotowano prawie czterokrotnie mniej infekcji grypowych niż to było w sezonie przed pandemią" - powiedział Kraska.

Jak zaznaczył, obecny okres to najlepszy moment, aby zaszczepić się przeciw grypie. Zapewnił, że kraju jest dużo szczepionek i są one dostępne w magazynach. Przypomniał także, że osoby powyżej 75 lat mogą szczepić się przeciwko grypie bezpłatnie.

Kraska przyznał, że kiedy jest mniej zakażeń, Polacy mniej chętnie się szczepią. "Musimy być mądrzy przed szkodą, a nie po szkodzie" - wskazał.

Dopytywany, jak będzie na przełomie tego i następnego roku, wiceminister zdrowia powiedział, że przypadków zakażeń "może być zdecydowanie więcej".

Cała rozmowa jest pod adresem:https://www.pap.pl/aktualnosci/news,1463572,gosc-studia-pap-waldemar-kraska.html.

(PAP)

Autorzy: Magdalena Gronek, Adrian Kowarzyk

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (4)

VERSOVERSO

5 6

OBEJRZYJCIE SOBIE TO https://fb.watch/g6QmYWvqDg/
Na Cividowym przesłuchaniu w Parlamencie Europejskim jedna z dyrektorów Pfizera J.Small przyznała,że W czasie wprowadzania szczepionki NIGDY NIE BYŁA ONA BADANA POD KĄTEM ZATRZYMANIA TRANSMISJI WIRUSA ZANIM TRAFIŁA NA RYNEK BO nie było na to czasu.! To jest szokująca a nawet przestępcza wypowiedź. 12:32, 27.10.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

SzamanSzaman

3 0

dokładnie! Ale jak głosi powiedzenie, łatwiej oszukać człowieka niż przekonać go, że został oszukany.
Stąd te łapki w dół... przykre jak ludzie potrafią być tak zaślepieni... 07:37, 28.10.2022


WitcherWitcher

1 1

Kto odpowie za zabijanie Polaków ? 15:07, 27.10.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

ProsteProste

3 0

Wszyscy którzy namawiali do szczepień tą trucizna przez których oddziały kardiologiczne są pozapychane powinni siedzieć 19:41, 27.10.2022


REKLAMA
0%