Autorzy raportu zwracają uwagę, że pandemia Covid-19 ujawniła braki w systemach zdrowotnych, szczególnie w zakresie wymiany informacji i współpracy między rządem a naukowcami. Zalecają stworzenie stałej, ogólnokrajowej grupy doradczej ds. zdrowia, aby lepiej reagować na przyszłe kryzysy.
Raport podkreśla, że pandemia miała szczególnie negatywny wpływ na grupy doświadczające nierówności społecznych, takie jak osoby ubogie, mniejszości etniczne oraz mieszkańcy domów opieki. Wskazano, że nierówności w dostępie do opieki zdrowotnej znacząco utrudniają skuteczną walkę z pandemią. Eksperci apelują o poprawienie dostępu do służby zdrowia oraz naprawę „społecznych i strukturalnych determinant zdrowia”, które przyczyniają się do pogłębiania nierówności.
Zdaniem autorów raportu, Kanada musi natychmiast rozpocząć działania, aby lepiej przygotować się na przyszłe kryzysy zdrowotne. W szczególności zaleca się zwiększenie inwestycji w badania naukowe oraz lepszą koordynację działań na różnych poziomach administracyjnych. Raport wskazuje, że podczas pandemii Covid-19 współpraca między rządem a naukowcami była niewystarczająca, co spowodowało opóźnienia w zbieraniu kluczowych danych zdrowotnych.
Autorzy ostrzegają, że bez szybkich działań kolejne kryzysy mogą jeszcze bardziej pogłębić istniejące nierówności i problemy w systemie zdrowia. Zalecenia raportu obejmują nie tylko lepsze przygotowanie do przyszłych pandemii, ale także konieczność uwzględnienia najbardziej narażonych grup społecznych w planach reagowania kryzysowego. Eksperci apelują o wprowadzenie długofalowych reform, które pozwolą lepiej radzić sobie z zagrożeniami zdrowotnymi w przyszłości.
Jop12:03, 21.10.2024
0 0
Skoro w Faktach Pilskich pojawia się artykuł o zaleceniach dla Kanady, to znaczy chyba, że już jesteśmy drugą Kanadą. Czyli do drugiej Japonii nam już niewiele brakuje 🤣 12:03, 21.10.2024