Badania potwierdzają wysoki poziom przeciwciał anty-SARS-CoV-2 w populacji Polski. Wynik na poziomie ponad 91 proc. daje nam pewien komfort bezpieczeństwa na najbliższe tygodnie i miesiące - ocenia minister zdrowia Adam Niedzielski.
Jeszcze w tym miesiącu rząd ma wydać decyzję o zniesieniu stanu epidemii. Minister zdrowia, Adam Niedzielski zastrzegł, że utrzymany zostanie stan zagrożenia epidemicznego.
Narodowy Fundusz Zdrowia zmienił finansowanie świadczeń covidowych. Nie będzie szpitali tymczasowych, specjalnych oddziałów poświęconych jedynie tej chorobie, a leczenie chorych odbywać się będzie w ramach umów z NFZ. Stan epidemii formalnie trwa, ma jednak zostać zniesiony w najbliższych miesiącach.
Pierwsze pieniądze za niepożądany odczyn poszczepienny zostały wypłacone z Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych. Otrzymał je pacjent, u którego zdiagnozowano zespół Guillain-Barré. To 45 000 zł.
"Podjąłem decyzję o tym, żeby od 28 marca wprowadzić dwa rozwiązania – pierwsze z nich to zniesienie obowiązku noszenia maseczek. Tutaj bardzo ważnym zastrzeżeniem jest fakt, że zniesienie nie dotyczy podmiotów leczniczych" – powiedział szef MZ.
Minister Adam Niedzielski rekomendował premierowi Mateuszowi Morawieckiemu zniesienie obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. Wiele wskazuje na to, że od 1 kwietnia przestaniemy nosić maseczki.
Od 1 marca zniesione zostaną restrykcje, które mają charakter gospodarczy. - Zostaną z nami te mające charakter czysto epidemiczny, związany z utrzymaniem kryterium ograniczania transmisji wirusa - wskazał minister zdrowia Adam Niedzielski.
- Mamy do czynienia z początkiem końca pandemii - mówi Adam Niedzielski i zapewnia, że w najbliższym czasie nastąpią duże spadki zakażeń. Zapadły już pierwsze decyzje o zmianach w pandemicznych restrykcjach.
Nie obowiązek, a rekomendacja - tak mówi minister zdrowia Adam Niedzielski planowanych zmianach dotyczących o obowiązku zakrywania nosa w przestrzeni zamkniętej. Kiedy zmiany wejdą w życie?
Minister zdrowia skomentował sytuację, w której po raz pierwszy w piątej fali liczba zakażeń jest mniejsza od zeszłotygodniowej. Adam Niedzielski mówi o "poważnym sygnale" i "przełomie".
Projekt ustawy podnoszący kary za łamanie covidowych obostrzeń złożyli posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Kary wzrosną kilkukrotnie i mogą sięgnąć nawet sześciu tysięcy.
Liczba zachorowań na COVID-19 w Polsce rośnie z każdym dniem. Po raz pierwszy liczba osób przebywających na kwarantannie przekroczyła milion. Rząd myśląc o ewentualnych obostrzeniach wskazuje na jeden kluczowy wskaźnik.
Hans Kluge, dyrektor regionalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na Europę twierdzi, że "koniec pandemii może być blisko". Nowym wariantem, jak dodaje Kluge, do marca zakażonych może być ok. 60 procent mieszkańców Europy.