Przed Sądem Okręgowym w Lublinie zakończył się w czwartek proces odwoławczy przeciwko lekarzowi pediatrze Maciejowi T. z Białej Podlaskiej, którego oskarżono o seksualne wykorzystanie małoletniej (poniżej 15. roku życia).
W 2020 roku Sąd Rejonowy w Białej Podlaskiej nieprawomocnie skazał go na dwa lata więzienia. Następnie w październiku 2020 r. Sąd Okręgowy w Lublinie utrzymał w mocy ten wyrok. W lipcu ub. r. Sąd Najwyższy uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę Sądowi Okręgowemu w Lublinie do ponownego rozpoznania, uznając za zasadną kasację wniesioną przez obrońców Macieja T.
Sąd Okręgowy w Lublinie uniewinnił w czwartek w procesie odwoławczym lekarza pediatry z Białej Podlaskiej, który był oskarżony o przestępstwa seksualne wobec 14-latki. Wyrok jest prawomocny.
- Sąd Okręgowy w Lublinie po rozpoznaniu sprawy (…) zmienia zaskarżony wyrok w ten sposób, że uniewinnia oskarżonego Maciej T. od dokonania zarzucanego mu czynu. Wydatkami poniesionymi w sprawie obciąża Skarb Państwa
- powiedział w czwartek sędzia Jacek Janiszek.
Pełnomocnik poszkodowanej mec. Piotr Selwa nie zgadza się z wyrokiem. W rozmowie z PAP zapowiedział, że wystąpi o uzasadnienie i złoży kasację do Sądu Najwyższego.
Sprawa dotyczy wydarzeń z lipca 2018 r., kiedy to według ustaleń śledczych lekarz pediatra Maciej T. z Białej Podlaskiej wielokrotnie kontaktował się z 14-latką za pośrednictwem portalu internetowego, następnie doprowadził ją do obcowania płciowego i innych czynności seksualnych.
W kasacji wniesionej przez obrońców Macieja T. do Sądu Najwyższego podnosili oni m.in. że sąd rejonowy nie dopuścił dowodu z opinii biegłego z zakresu antropologii, który miałby ustalić, czy cechy pokrzywdzonej - m.in. budowa ciała, waga, wzrost - mogły wskazywać, że ma ona więcej niż 15 lat. Podkreślali, że ustalenie tego jest kluczowe do stwierdzenia, czy oskarżony miał świadomość, że może popełniać przestępstwo. Wskazywali m.in., że był on przekonany, że pokrzywdzona ukończyła 15 lat i zeznawał, że wprowadziła go w błąd co do swojego wieku.
Proces Macieja T. toczył się z wyłączeniem jawności ze względu na charakter sprawy. W lutym 2020 r. Sąd Rejonowy w Białej Podlaskiej, skazując Maciej T. na dwa lata więzienia, skierował go też na terapię psychologiczną i orzekł zakaz zbliżania się do pokrzywdzonej, a także orzekł zakaz wykonywania zawodu lekarza pediatry i neonatologa przez trzy lata.
Wprowadzenie dwukadencyjności to odbieranie praw
raczej odebranie KORYTA
sss
17:17, 2025-09-18
Wprowadzenie dwukadencyjności to odbieranie praw
Świ nie oraz ,,koryciarze,, walczą o swoje koryto bardziej niż o niepodległość. Co za patologiczna chciwość. A przodownikami są oczywiście członkowie PSL-u, którzy całkowicie przyspawali się do lokalnych KORYT.
***
15:39, 2025-09-18
Wprowadzenie dwukadencyjności to odbieranie praw
najbardziej zainteresowany utrzymaniem swych regionalnych mafii,którymi obsadzili samorządy i pasą w nich swe du.y całe dziesięciolecia 😠
peezel
14:08, 2025-09-18
Policjant po służbie zatrzymał sklepowego złodzieja
Brawo młody człowieku, obyś z biegiem służby nie stracił zapału. Niestety wielu policjantów, czy strażników miejskich, bez formalnego zgłoszenia, jest "ślepych" na ewidentne łamanie prawa, nawet gdy dzieje się to na ich oczach.
Jerzy
13:55, 2025-09-18
1 1
katolickich księży pedofilów,wynosi w Polasce od 11do 16 tys.Tylko 130 spraw zakończyło się prawomocnym wyrokiem i skazanie księży-pedofilów.Polska przenosi księży pedofilów,co uczą religii,na inne plebanie.Polski kler wciąż pozostaje bezkarny.Jest w szkołach. ?
1 0
Wiemy, co postanowił sąd!
Wyrok nie jest postanowieniem. Trzeba coś umieć.