Zamknij

Co warto wiedzieć o palecie barw Pantone?

09:42, 14.06.2022 . Aktualizacja: 10:01, 14.06.2022
Skomentuj

Kolory otaczają nas z każdej strony. Wykorzystuje się je m.in. w reklamie i marketingu, ponieważ odpowiednio zestawione barwy mogą pozytywnie oddziaływać na konsumentów. Dokładne odwzorowanie konkretnych odcieni w druku w przeszłości nastręczało jednak pewnych trudności. Od chwili wprowadzenia systemu kolorystycznego Pantone sprawa ta stała się o wiele łatwiejsza. Czym wyróżnia się taka paleta barw i jakie są jej główne zalety?


Czym jest paleta barw Pantone i co różni ją od skali CMYK?

Drukarnie realizują rozmaite projekty poprzez zastosowanie skali kolorystycznej CMYK. Składają się na nią cztery barwy (cyjan, magenta, żółty i czarny), które po zmieszaniu ze sobą w odpowiednich proporcjach dają inne odcienie. Takie rozwiązanie pozwala na osiągnięcie naprawdę dobrych efektów. Jeszcze lepsze rezultaty po wydrukowaniu gwarantuje jednak paleta barw Pantone.

Czym ona jest? Mianem tym określa się specjalny system kolorów (znany jako Pantone Matching System, w skrócie PMS) opracowany przez amerykańskie przedsiębiorstwo Pantone. Wykorzystuje się go zarówno w druku, jak i podczas projektowania komputerowego. W głównej wersji składa się na niego 1761 różnych odcieni. Każda barwa w tej palecie ma przypisany numer i powstaje poprzez połączenie ze sobą 18 pigmentów. Otrzymanych kolorów nie miesza się później ze sobą. Odpowiadają im bowiem gotowe farby drukarskie, które muszą wyglądać identycznie jak odcienie umieszczone we wzorniku. Warto również wiedzieć, że barwy w palecie Pantone mogą mieć dodatkowe właściwości. Niektóre odcienie są metaliczne, inne zaś fluorescencyjne itp.


Jakie są zalety systemu kolorystycznego Pantone?

Paleta Pantone ma wiele niezaprzeczalnych zalet. Decydując się na jej wykorzystanie, można mieć pewność, że zrealizowane wydruki zawsze będą wyglądać identycznie pod względem zastosowanych barw, bez względu na to, jakiemu przedsiębiorstwu zleci się ich przygotowanie. Skala Pantone stanowi bowiem międzynarodowy system komunikacji kolorystycznej. Oznacza to, że stosując taki wzornik, zawsze uzyska się taki sam efekt. To dobre rozwiązanie, które pozwala na uniknięcie ewentualnych problemów czy pomyłek. Spodoba się klientom, którym zależy na idealnym odwzorowaniu kolorów w druku.

Dodatkowo barwy znajdujące się w palecie Pantone pozwalają uzyskać ciekawe efekty dodatkowe, np. wspomnianą metaliczność potrzebną przy wydrukach w kolorze złotym czy srebrnym. Dzięki tej skali kolorystycznej można także zrealizować projekty, które byłyby trudne, a czasami wręcz niemożliwe do wykonania przy zastosowaniu standardowej palety CMYK.

Warto również dodać, że wykorzystanie palety Pantone w druku eliminuje ryzyko nieprawidłowego spasowania. To delikatne, choć często wciąż widoczne dla oka przesunięcie barw, które nie nakładają się na siebie w idealny sposób. Do takiej sytuacji może dochodzić przy wykorzystaniu kolorów CMYK, które się ze sobą miesza.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%