Zamknij
REKLAMA

Świnki morskie - co warto o nich wiedzieć

08:53, 31.07.2022 | artykuł sponsorowany
Skomentuj fot. AdobeStock

Świnka morska to niewielki gryzoń, który przez lata zyskał rzesze sympatyków. Przyjazny pyszczek, miękkie futerko i miłe usposobienie to cechy, które wymieniamy jako najważniejsze zalety świnek morskich. Zanim gryzoń trafi do Twojego domu, musisz dowiedzieć się, jak o niego zadbać. Co należy wiedzieć o świnkach morskich?


Świnka morska - dlaczego morska i dlaczego świnka?

Wiele osób, które do tej pory nie miało do czynienia z tymi sympatycznymi gryzoniami, zastanawia się nad pochodzeniem ich nazwy gatunkowej. Pierwszy człon nawiązuje do wydawanych przez nie dźwięków, które rzeczywiście przypominają nieco chrumkanie świni domowej. Równie łatwo wyjaśnić powód, dla którego niewielka świnka jest świnką morską. Wprawdzie świnki morskie potrafią pływać, ale zazwyczaj tego nie lubią. Określenie morskie wskazuje na to, że świnki pochodzą zza morza, a konkretnie - z Ameryki Południowej.

To właśnie tam w czasach prekolumbijskich zostały udomowione i stały się przysmakiem dla mieszkańców. Zaskakujący jest sposób, w jaki gryzonie dotarły na Stary Kontynent. Przypuszcza się, że świnki były pasażerami na gapę na statkach, które wracały w okresie wielkich odkryć geograficznych z Nowego Świata do Europy. Przypuszczalnie zawędrowały tam w poszukiwaniu jedzenia - weszły do magazynów znajdujących się pod pokładem. W trakcie długiej podróży żeglarze przekonali się do ich sympatycznego usposobienia i tak zawojowały Europę jako domowi pupile.


Najważniejsze fakty o świnkach morskich

  1. Świnki morskie to zwierzęta stadne, które nie są szczęśliwe, kiedy żyją w pojedynkę. Aby zapewnić im dobre warunki życia, stwórz dom dla przynajmniej dwóch świnek, najlepiej tej samej płci.
  2. W 2015 roku Instytut Zoologii Polskiej Akademii Nauk zadecydował o zmianie oficjalnej polskiej nazwy gatunku ze świnki domowej na kawię domową.
  3.  Świnki mają rozbudowany system porozumiewania się werbalnego i niewerbalnego. Dla przykładu głośne kwiczenie oznacza m.in. głód albo alarmowanie o zagrożeniu, z kolei gruchanie najczęściej wskazuje na zadowolenie. Świnka morska, która głaskana za uszami kładzie się na Twoich kolanach, a od czasu do czasu liże Twoje dłonie, pokazuje Ci, że czuje się szczęśliwa.

Świnka morska to niewielki gryzoń, który może ważyć około 1 kg i żyć do 8 lat. Zadbaj o to, aby zwierzę czuło się w Twoim domu szczęśliwe. Więcej informacji o tym, jak dbać o świnkę morską, znajdziesz na stronie Pupilek.pl.

(Artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%