Spotkanie będzie promocją ostatnich książek niedawno zmarłego Zbigniewa Noski: „Ucieczka królowej. Okruchy historii Piły i okolic (III)” i „W cieniu grudniowego poranka. Okruchy historii Piły i okolic (IV)”.
Weźmie w nim udział ilustratorka wszystkich książek Krystyny Noska.
Zbigniew Noska dzieciństwo i młodość spędził w Wągrowcu. Ukończył polonistykę na UAM w Poznaniu. Od 1975 roku związał swoje życie z Piłą. Był m.in. redaktorem naczelnym Tygodnika Pilskiego (1987-1989), a później przez wiele lat Tygodnika Nowego.
Na emeryturze, nadal publikując na łamach Tygodnika Nowego, poświęcił się swojej pasji: historii naszego regionu. W 2021 roku wydał dwie książki: „Zaklęta w kamień. Podania, legendy i baśnie z powiatu pilskiego” oraz „Studnia nieszczęścia. Okruchy historii Piły i okolic” sfinansowane przez powiat pilski. W tym samym roku na zlecenie LGD Krajna nad Notecią przygotował publikację „Rękodzieło i twórczość ludowa Krajny nad Notecią”. Rok później Muzeum Ziemi Złotowskiej wydało jego książkę „Legendy i podania Krajny Złotowskiej”. W 2023 roku ukazały się cztery kolejne jego pozycje: „Legendy Ziemi Czarnkowskiej”, „Ujście. Odsłony przeszłości”, „Anielski pocałunek. Łobżenickie okruchy przeszłości” oraz „Rycerze polskiej sprawy”, natomiast w ub.r. kolejne - „Misja tajnego radcy. Okruchy historii Piły i okolic II”, „Okruchy historii Piły i okolic (III)” i „W cieniu grudniowego poranka. Okruchy historii Piły i okolic (IV)”, „Wiedźma spod piastowskiego dębu i inne opowieści z wałeckich stron” oraz „Czarcie ślady nad Notecią. Legendy Krajny Nadnoteckiej”, a także kolorowanka dla dzieci pt. „Legenda o powstaniu Piły”.
13 lutego znalazł się w gronie wyróżnionych nagrodą starosty pilskiego Rafała Zdziereli w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.
Zmarł 22 marca 2025 roku w wieku 82 lat.
pieniążek22:11, 06.04.2025
Korzystnie by było dać na mszę.
problem początku19:16, 14.04.2025
Inne źródła podają, że zmarł 21 marca, na samym początku wiosny.
uwaga13:38, 23.05.2025
Światowy Dzień Książki nie popisał się, że Pilanka, autorka książek o polsko - ukraińskiej rzeczywistości wojennej, w tym podstawowego dzieła "Osaczenie. Polski Wołyń w ogniu nienawiści", nie została zaproszona.
Skazany Janusz L.
W roku 2012 Mariusz Szalbierz wystąpił do sądu rejonowego w Pile z oskarżeniem prywatnym. Uskarżał się, że Janusz Lemanowicz posługując się treścią komunikatu Kolegium Redakcyjnego Tygodnika Nowego przypomniał ludności o wypiciu przez redaktora naczelnego podczas obrad półtora flaszki, co spowodowało utratę łączności z otoczeniem. W dodatku wystąpiła konieczność aplikowania soku grapefruitowego dla przywrócenia jasności umysłu. Dodać należy, że z powodu absencji triumfatora Mariusz Szalbierz ucieszył się z możliwości skonsumowania koniaku nabytego przez redakcję na fetę wręczenia nagrody. Poza głównym wątkiem sprowokowanym wpisem powyżej należy podkreślić, że gremium redakcji Tygodnika Nowego było gotowe do zbiorowego gwałtu w celu pobrania gamety od zaproszonego w trybie wezwania, gościa
takie tango
20:43, 2025-05-23
Skazany Janusz L.
O co się rozchodziło w sprawie, którą Szalbierz ubogacił swoją łzą urażonej cnoty? Czy miał cnotę w łokcie, czy gdzie indziej, kto wie?
kto wie
19:43, 2025-05-23
Upamiętnią twórczość Zbigniewa Noski
Światowy Dzień Książki nie popisał się, że Pilanka, autorka książek o polsko - ukraińskiej rzeczywistości wojennej, w tym podstawowego dzieła "Osaczenie. Polski Wołyń w ogniu nienawiści", nie została zaproszona.
uwaga
13:38, 2025-05-23
Sondaż na zlecenie Onetu: przepływ wyborców Mentzena i
Mam rente na łeb. Nie podsxywaj sie nie kocham ciebie.
Super
12:16, 2025-05-23
0 0
Ten koniec, to jakby nowy początek.