Zamknij
REKLAMA

Premier: prawdopodobnie zdecydujemy się na kryterium dochodowe przy zamrożeniu cen gazu

12.39, 23.11.2022 PAP Aktualizacja: 12.39, 23.11.2022
Skomentuj PAP
REKLAMA

Premier został w środę zapytany, na jakim poziomie względem tego roku rząd zamierza zamrozić taryfy na gaz dla gospodarstw domowych w przyszłym roku i czy pod uwagę brana jest możliwość wprowadzenia kryterium dochodowego.

Chcemy dla wszystkich mieszkańców zamrozić ceny gazu na poziomie podobnym do tego, który był w tym roku; prawdopodobnie zdecydujemy się na kryterium dochodowe; decyzja ta zostanie podjęta w ciągu najbliższych kilku dni - zapowiedział w środę premier Mateusz Morawiecki.

"Jeśli chodzi o gaz, to jesteśmy w trakcie dyskusji. Wczoraj była bardzo pogłębiona i dobra dyskusja na Radzie Ministrów na ten temat. Chcemy dla wszystkich mieszkańców zamrozić ten gaz na poziomie podobnym do tego, który był w tym roku. Aczkolwiek rzeczywiście pojawiają się takie głosy, żeby zastosować kryterium dochodowe" - powiedział w środę premier podczas wizyty w muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Morawiecki przyznał, że kryterium dochodowe stosowane jest w szeregu innych programów.

"Ono dobrze działa. Nie wiąże się z biurokracją, a jednocześnie jest - powiedzmy to sobie uczciwie - bardzo sprawiedliwe. I dlatego prawdopodobnie zdecydujemy się na kryterium dochodowe. W ciągu najbliższych kilku dni ta decyzja zostanie podjęta" - powiedział Morawiecki.

Rzecznik Ministerstwa Klimatu i Środowiska Aleksander Brzózka powiedział we wtorek, że projekt ustawy o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu, wymaga jeszcze doprecyzowania przez resort, który jest wnioskodawcą jest projektu.

KPRM poinformowała we wtorkowym komunikacie po posiedzeniu Rady Ministrów, że rząd omówił projekt i zdecydował, że będzie on przedmiotem dodatkowych analiz.

Wcześniej w wykazie prac legislacyjnych rządu podano, że projektowane rozwiązania zakładają określenie maksymalnej ceny gazu dla gospodarstw domowych, wspólnot mieszkaniowych, szpitali, organizacji pozarządowych itd.

Poza tym, ustawa ma określić sposób kalkulacji rekompensat i zaliczek na ich poczet, przysługujących przedsiębiorstwom energetycznym zajmującym się obrotem paliwami gazowymi z odbiorcami objętymi maksymalnymi cenami gazu. Podmiotem odpowiedzialnym za wypłatę rekompensat ma być Zarządca Rozliczeń S.A.

"Mechanizm rekompensat ukształtowany jest jako jeden z elementów ochrony podmiotów szczególnie wrażliwych na zmiany cen paliw gazowych oraz odbiorców realizujących kluczowe zadania z zakresu użyteczności publicznej. W związku z powyższym projektowana regulacja służy zabezpieczeniu odbiorców gazu ziemnego w Polsce przed ewentualnymi skutkami kryzysu gazowego, którego rozmiary oraz ramy czasowe przybierają na sile, a ich oddziaływanie w sposób istotny ma wpływ na funkcjonowanie gospodarki krajowej" - wskazano w wykazie prac. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ ksi/ je/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (6)

Morawiecki Morawiecki

5 5

i jego rząd jest jedynym odpowiedzialnym za brak opału i każdy zimny piec i kaloryfer tej zimy ! 😠 13:14, 23.11.2022

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

SzamanSzaman

7 3

Zgadza się, pełna odpowiedzialność ponosi Morawiecki i jego ekipa. I jakakolwiek liczna dislików tego nie zmieni.
Niebawem fanatycy PISu czeka gorzkie rozczarowanie.. 14:55, 23.11.2022


VERSOVERSO

3 4

Winnymi braku węgla jest lewacka Łunia która wprowadziła politykę odchodzenia od węgla i nakazała platfusowej wtedy POlsce zamykanie kopalń. A Platfusy oczywiście na kolanach bez oporu z lodem w ustach się zgodzili bo to antypolskie lewackie ciamcialamcia jest.👎 08:22, 24.11.2022


VERSOVERSO

4 4

Srosja jest nazwana przez Parlament Europejski państwem sponsorujacym terroryzm. Jaka żenada. 🤣 Nawet nie potrafili mieć jaj i nazwać rzeczy po imieniu. SROSJA JEST PAŃSTWEM TERROTYSTYCZNYM . KONIEC KROPKA. Lewactwo to jednak ciamciaramcia.
P.S.
JE_AĆ RUSKIE ŚCIE.RWA ! 20:32, 23.11.2022

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

jak sądzisz,żejak sądzisz,że

4 2

wrzaskliwą antyrosyjskością ukryjesz własny bolszewizm to się mylisz 20:53, 23.11.2022


VERSO. A Ty jak sądzVERSO. A Ty jak sądz

2 4

takimi wpisami coś zmienisz to się mylisz. Właśnie takich proruskich lewackich bolszewików jak Ty jest pełno w Parlamencie Europejskim.
P.S.
JE-AĆ RUSKIE ŚCIE.RWA ! 09:53, 24.11.2022


REKLAMA
0%