Zamknij
REKLAMA

30 listopada mija termin składania oświadczeń uprawniających do tańszego prądu

08.22, 28.11.2022 PAP Aktualizacja: 08.22, 28.11.2022
Skomentuj PAP
REKLAMA

Jak przypominało wcześniej Ministerstwo Klimatu i Środowiska na swojej stronie internetowej, aby korzystać z energii elektrycznej w cenie 785 zł za MWh, jednostki samorządu terytorialnego, mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa oraz podmioty świadczące podstawowe usługi użyteczności publicznej, w nieprzekraczalnym terminie do 30 listopada br., powinny złożyć do swojego sprzedawcy energii stosowne oświadczenie. Oświadczenie można składać w formie papierowej lub elektronicznej.

W środę, 30 listopada, mija termin złożenia oświadczenia uprawniającego do korzystania w 2023 r. z energii elektrycznej po cenie 785 zł za MWh. Dotyczy to samorządów, mniejszych firm, podmiotów użyteczności publicznej.

Możliwość zastosowania ceny gwarantowanej maksymalnej ceny 785 zł za MWh wynika z ustawy o środkach nadzwyczajnych, mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 r.

Ta sama ustawa określa również na 693 zł za MWh maksymalną cenę energii elektrycznej dla odbiorców w gospodarstwach domowych dla zużycia powyżej limitów, wprowadzonych inną ustawą. Limity te w 2023 r. wynoszą 2 MWh rocznie dla gospodarstwa domowego, 2,6 MWh dla gospodarstw, w których jest osoba niepełnosprawna oraz 3 MWh dla gospodarstw z Kartą Dużej Rodziny oraz dla rolników.

Resort zauważył, że gospodarstwa domowe, aby skorzystać z ceny energii elektrycznej 693 zł za MWh ponad limit 2 MWh nie muszą składać żadnego oświadczenia. Stosownego rozliczenia odbiorcy dokona samodzielnie sprzedawca energii elektrycznej. Jedynie gospodarstwa domowe, które chcą korzystać w 2023 r. z zamrożonych cen energii elektrycznej w podwyższonych limitach 2,6 MWh lub 3 MWh muszą złożyć do swojego sprzedawcy oświadczenia - do 30 czerwca 2023 r. Informacje i wzory oświadczeń odbiorcy znajdą u swoich sprzedawców energii.

30 listopada mija też termin składania przez odbiorców wrażliwych wniosków o dodatki na zakup opału. Wniosek dotyczy takich podmiotów jak szpitale, szkoły i przedszkola, ośrodki pomocy społecznych, placówki kulturalne, placówki opiekuńczych, itp. Na podstawie wniosku podmioty te mogą ubiegać się o dodatek na zakup opału, w tym: węgla, brykietu i pelletu węglowego oraz pelletu drzewnego, drewna kawałkowego i innych rodzajów biomasy, gazu skroplonego LNG lub oleju opałowego. (PAP)

wkr/ mmu/

(PAP)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (3)

VERSOVERSO

1 0

I TAK TRZYMAĆ. A tymczasem spekulanci i handlarze węgla ponoszą ceny i winą obarczają rząd. A jak było z cukrem ? Przytrzymali w magazynach i cena wyj.bała w kosmos. Tak samo zrobią z węglem.Przypominam tylko,że za cały kryzys energetyczny i humanitarny odpowiadają ruskie ście,rwa które teraz bombardują nie żołnierzy ale cywili i dlatego trzeba ich unicestwić i tępić jak robaki. To nie są ludzie to chwasty które trzeba wyrywać. 06:52, 29.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ten twój ten twój

0 1

komsomolski zapał i ZMPowska nadgorliwość w wychawalaniu pod niebiosa PiSo rządu jest wprost komiczny 🤣 09:36, 29.11.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

VERSOVERSO

1 0

Odpowiedz sobie sam. Miałeś jakiś kryzys energetyczny, jakiś brak węgla, przed najazdem tych neandertalczyków na Ukrainę ? Wasza antypolska postawa i nienawiść do PISU przysłania Wam oczy. 11:03, 29.11.2022


REKLAMA
0%