Niedawno zakończone Igrzyska olimpijskie w Tokio należą już do przeszłości. Były one raczej udane dla naszych reprezentantów. Przywieźliśmy z nich 14 medali, w tym 4 złote, co dało nam 17 miejsce w klasyfikacji medalowej wszystkich narodów. To duża zmiana względem poprzednich IO w Rio de Janeiro, gdzie udało nam się zdobyć zaledwie 2 złote krążki. Medal olimpijski to nie tylko spore wyróżnienie i ukoronowanie kariery sportowej dla każdego zawodnika. To także gwarancja pewnych gratyfikacji finansowych.
Jeśli jesteście ciekawi, ile wynosi emerytura za medal olimpijski, to zapraszamy na opracowanie przygotowane przez ekspertów z portalu mightytips.pl.
Igrzyska w Japonii należą już do przeszłości, będziemy je wspominać jednoznacznie pozytywnie. Jak podaje nasz ekspert Irenka Zając, której pełen profil możesz znaleźć tutaj, pod względem medalowym były to dla nas najbardziej udane Igrzyska od 1996 roku, kiedy miała miejsce Olimpiada w Atlancie. Tam Polacy zdobyli więcej, bo 5 złotych medali, wobec 4 w Tokio. Nasi wywalczyli tam 14 medali. Najwięcej z nich, bo aż 9 złotych krążków zdobyli lekkoatleci. W sumie Polska wysłała na te Igrzyska 211 zawodników.
Medal olimpijski w Tokio zdobyli między innymi:
Co ciekawe, predykcje ekspertów były większe. 22 medale na Igrzyskach olimpijskich w Tokio dla reprezentacji polski przewidywali przed imprezą eksperci amerykańskiej agencji Associated Press. Z ich przepowiedni przed rozpoczęciem rywalizacji spełniła się tylko jedna, najwięcej medali na IO zdobyli nasi lekkoatleci.
Medal olimpijski to nie tylko duże wyróżnienie indywidualnym, ale także „ustawienie” do końca życia. Według informacji ekspertów z portalu mightytips.pl za jego zdobycie przysługuje dożywotnia emerytura sportowa. Wprowadzono ją dlatego, że w dawnych czasach sportowcy nie zarabiali bajońskich kwot. Tego rodzaju emerytura za medal olimpijski była więc formą swoistej rekompensaty. Zawodnik tracił bardzo dużo czasu na treningi, udział w zawodach i reprezentowanie naszego kraju.
Emerytura za medal olimpijski w założeniu miała być więc pewną formą rekompensaty. Sportowcy, którzy poświęcali dużo zdrowia na reprezentowanie kraju, często na starość mają z tego powodu problemy zdrowotne. Nie mogli też normalnie pracować. Przysługuje im więc emerytura, która jest dostępna w miarę wcześnie i ma za zadanie zrekompensować w pewnym sensie ich trud.
Emerytura za medal olimpijski jest wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wysokość tego świadczenia w danym roku budżetowym Ustawodawca ustala na podstawie kwoty bazowej dla członków korpusu służby cywilnej. Wysokość tej ostatniej jest określana przez ustawę budżetową, przy uwzględnieniu mnożnika w wysokości 1,4.
Jak głosi art. 9. 1. Ustawy budżetowej na rok 2020, kwotę bazową ustalono na poziomie 2031,96 PLN. Wobec tego oznacza to, że wysokość emerytury olimpijskiej wynosi w 2021 roku 2844,74 PLN, czyli 2031,96 PLN x 1,4. Emerytura za medal olimpijski jest więc znacznie wyższa od najniższej emerytury w Polsce, która wynosi 1250,88 PLN w 2021 roku. Przeciętna emerytura z ZUS w 2021 roku wyniosła 2545 zł, świadczenie dla olimpijczyków jest więc wyższe od przeciętnej.
Co ważne, emerytura sportowa to stała kwota, która w żadnym stopniu nie zależy od sytuacji finansowej danego sportowca. Świadczenie to nie ma charakteru socjalnego - jest ono wyróżnieniem za osiągnięte wyniki sportowe.
Emerytura olimpijska nie jest przyznawana z automatu. Świadczenie to jest przyznawane w drodze decyzji przez ministra sportu. Aby otrzymać to świadczenie trzeba spełnić szereg warunków:
W przypadku otrzymania prawa do tego świadczenia emerytura olimpijska będzie wypłacana co miesiąc, tak jak normalna emerytura, począwszy od miesiąca, w którym świadczenie to zostało przyznane.
Według ekspertów z portalu mightytips.pl emerytura za medal olimpijski to nie jedyne korzyści, na jakie inne mogą liczyć medaliści w Igrzyskach olimpijskich. I tak na przykład Polski Komitet Olimpijski przeznaczył w tym roku łącznie aż 2,2 miliony złotych na premie dla zawodników, którzy stanęli na podium podczas Igrzysk w Tokio.
Premie te wynoszą 120 tysięcy złotych dla sportowca, który w rywalizacji indywidualnej wywalczy złoto. Z kolei 80 tysięcy złotych otrzymuje zdobywca srebra, a 50 tysięcy złotych zawodnik, któremu udało się wywalczyć brązowy medal. W przypadku sportów drużynowych pula ta jest dzielona pomiędzy zawodników.
Z pewnością premia za medal oraz emerytura sportowa to ciekawe bonusy, które chociaż w części mogą wynagrodzić zawodnikowi lata wyrzeczeń na treningach.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz