"(Nie)pokoje" to efekt wspólnego mini projektu Ewy Pitury i Tomasza Kruka, który powstał w czasie domowej izolacji artystów w okresie pandemii.
Ewa Pitura to była wokalistka pilskiego zespołu Johnny Coyote, a potem m.in. muzyk sesyjny folkmetalowej grupy Percival, która współtworzyła ścieżkę dźwiękową do gry "Wiedźmin 3: Dziki Gon". Tomek Kruk to ceniony w środowisku bluesowym songwriter, mistrz gitary Dobro oraz technik slide i fingerstyle, znany z duetu Przytuła & Kruk (później GRUFF!) oraz formacji Kraków Street Band.

Ich wieloletnia znajomość zaowocowała właśnie wspólną piosenką, o której oboje rozmyślali od dawna. W realizacji planów przewrotnie pomogła pandemia koronawirusa, która zafundowała artystom nieplanowane luki w kalendarzach koncertowych. Domowa kwarantanna okazała się dla Ewy i Tomka doskonałym impulsem, aby wizualnie i muzycznie scalić ich dwa pokoje: w Gdyni i Poznaniu. Przebywając w dwóch miejscach, oddzieleni od siebie o ćwierć tysiąca kilometrów, stworzyli zdalnie utwór o tytule odzwierciedlającym mniejsze i większe smutki, czyli "(Nie)pokoje".
::addons{"type":"youtube","url":"https://www.youtube.com/watch?v=A6ZTcdV5-uc"}
- Kilka lat temu napisałam do szuflady piosenkę, która teraz została nagrana, zmiksowana, zmontowana, wydana i opublikowana ze sporym wkładem świetnego multiinstrumentalisty, realizatora i montażysty w osobie Tomka. W ten nieoczekiwany sposób nastąpiło jej (nie)doczekanie - mówi Ewa.
Ale to nie jedyny przykład "pandemicznej" twórczości. Pilska grupa Blues Bastard w składzie z eks-perkusistą Johnny Coyote Januszem Orlikowski zamieściła w sieci utwór "Samotność".
::addons{"type":"youtube","url":"https://youtu.be/9tOODsklpkQ"}
"Otaczająca rzeczywistość skłoniła nas do napisania tego utworu. To pieśń dla wszystkich, którzy mimo okresu pandemii, szarości i osamotnienia, nie poddają się, bo wierzą, że jutro wstanie słońce" – tak napisali o przyczynach powstania piosenki muzycy Blues Bastard.
Ratajskie jajeczka z niespodzianką
***** wielkanoc. I umyjta okna dla jezuska - to czyńta na jego pamiątke
666
06:41, 2026-03-30
Nie tak miało być... Sparta rozgromiła KP
🤣🤣🤣🤣🤣
I dobrze
06:38, 2026-03-30
Nie żyje Grzegorz Bogacz
Szkoda tak wielkiego działacza w partii PiS 😥 wielkie serca są z panem ♥️
🖤
19:30, 2026-03-29
Poznań. Ograniczenia ruchu z powodu migracji płazów
To lewactwo już na łeb im padło do reszty. Żabki ślimaczki. Skrzek bardziej sobie cenią jak zarodki ludzkie.
🤦
18:20, 2026-03-29
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu faktypilskie.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz