Zamknij
REKLAMA

Pandemiczne "(Nie)pokoje" Ewy i Tomka

16:59, 04.06.2020 | fp
Skomentuj
REKLAMA

"(Nie)pokoje" to efekt wspólnego mini projektu Ewy Pitury i Tomasza Kruka, który powstał w czasie domowej izolacji artystów w okresie pandemii.

Ewa Pitura to była wokalistka pilskiego zespołu Johnny Coyote, a potem m.in. muzyk sesyjny folkmetalowej grupy Percival, która współtworzyła ścieżkę dźwiękową do gry "Wiedźmin 3: Dziki Gon". Tomek Kruk to ceniony w środowisku bluesowym songwriter,  mistrz gitary Dobro oraz technik slide i fingerstyle, znany z duetu Przytuła & Kruk (później GRUFF!) oraz formacji Kraków Street Band.

Ich wieloletnia znajomość zaowocowała właśnie wspólną piosenką, o której oboje rozmyślali od dawna. W realizacji planów przewrotnie pomogła pandemia koronawirusa, która zafundowała artystom nieplanowane luki w kalendarzach koncertowych. Domowa kwarantanna okazała się dla Ewy i Tomka doskonałym impulsem, aby wizualnie i muzycznie scalić ich dwa pokoje: w Gdyni i Poznaniu. Przebywając w dwóch miejscach, oddzieleni od siebie o ćwierć tysiąca kilometrów, stworzyli zdalnie utwór o tytule odzwierciedlającym mniejsze i większe smutki, czyli "(Nie)pokoje".

- Kilka lat temu napisałam do szuflady piosenkę, która teraz została nagrana, zmiksowana, zmontowana, wydana i opublikowana ze sporym wkładem świetnego multiinstrumentalisty, realizatora i montażysty w osobie Tomka. W ten nieoczekiwany sposób nastąpiło jej (nie)doczekanie - mówi Ewa.

Ale to nie jedyny przykład "pandemicznej" twórczości. Pilska grupa Blues Bastard w składzie z eks-perkusistą Johnny Coyote Januszem Orlikowski zamieściła w sieci utwór "Samotność".

"Otaczająca rzeczywistość skłoniła nas do napisania tego utworu. To pieśń dla wszystkich, którzy mimo okresu pandemii, szarości i osamotnienia, nie poddają się, bo wierzą, że jutro wstanie słońce" – tak napisali o przyczynach powstania piosenki muzycy Blues Bastard.

(fp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.).

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA