Zamknij
REKLAMA

JELO - jubileusz w roku pandemii

14.59, 10.02.2021 Bogusława Różańska, prezes SNT JELO Aktualizacja: 15.20, 10.02.2021
Skomentuj JELO
REKLAMA

Rok 2020 był dla Stowarzyszenia Nauczycieli Twórczych JELO w Pile rokiem jubileuszowym.

Nasze Stowarzyszenie formalnie powstało w 2005 roku, utworzone przez panią Janinę Łastowską, jednakże nieformalnie już od lat 90. XX wieku, kiedy była metodykiem, nauczyciele z byłego województwa pilskiego rozwijali swój warsztat właśnie pod jej skrzydłami. Organizowała ona spotkania w szkołach i na letnich plenerach, a wpierał ją dzielnie Jacek Matusiak, będący drugim metodykiem w tym czasie w pilskim ODN. Dlatego wszyscy jesteśmy wdzięczni za jej profesjonalizm i determinację w utworzenie JELO.

Już po raz 15. zorganizowaliśmy spóźnioną doroczną wystawę naszego Stowarzyszenia Nauczycieli Twórczych JELO w Pile zatytułowaną słowami M. Bachtina: "Twórczość jako niekończący się dialog z drugim człowiekiem". W tym roku jest to szczególnie ważne, ponieważ w dobie pandemii jesteśmy jako społeczeństwo częściowo odizolowani od siebie, zatem najłatwiej porozumiewać się językiem pozawerbalnym - symbolem czy obrazem.

Organizowanie takich wystaw nie byłoby łatwe, gdybyśmy nie mieli wsparcia najpierw od pilskiego BWAiUP, mieszczącego się jeszcze w starym "Blaszaku" przy ulicy Ludowej, później wsparcia władz miasta Piły sponsorujących nasze wernisaże, czy ZNP - odział w Pile, a przede wszystkim gospodarzy galerii "Labirynt" Dział Animacji Kulturalno-Rekreacyjnej PSM L-W w Pile na czele z paniami Teresą Kasior i Ewą Nowakowską. One to stworzyły ciepłą, przyjacielską atmosferę i zawsze służyły z pomocą, także dając schronienie naszym comiesięcznym spotkaniom warsztatowym.

Wcześniejsze spotkania odbywały się również w pilskim CDN, a także w RCK Fabryka Emocji , gdzie mieliśmy warsztaty ceramiczne oraz dwie wystawy grupowe. Współpracowaliśmy z filiami Biblioteki Publicznej w Pile, z Centrum Kultury w Łobżenicy, Centrum Kultury w Złotowie - serdecznie dziękujemy także tym, których nie wymieniliśmy z nazwiska, a są w naszych sercach.

Rok jubileuszowy rozpoczął się dla nas smutną informacją o odejściu na zawsze naszego kolegi śp. Edwarda Cupera, od samego początku będącego członkiem naszego stowarzyszenia. Później informacja o pandemii i zatrzymanie comiesięcznych warsztatów oraz zamknięcie instytucji kulturalnych, w tym Galerii Labirynt PSM LW. Dlatego też w tym roku, ze względu na ten trudny czas, w wystawie bierze udział tylko 11. z 18. członków JELO, jednak nasze prace - miejmy nadzieję - przemawiają za nas wszystkich.

(Bogusława Różańska, prezes SNT JELO)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%