Zamknij
REKLAMA

Brodnica Blues - dzieje wyjątkowego festiwalu na 500 stronach

08:08, 06.01.2022 | fp
Skomentuj
REKLAMA

Ukazała się książka "Brodnica Blues" autorstwa Mariusza Szalbierza. Oficjalna premiera w przyszłym miesiącu.

Na pięciuset stronach autor przedstawia historię jednego z najważniejszych festiwali muzycznych w kraju - Muzycznego Campingu w Brodnicy, stworzonego w 1982 roku pod nazwą Rock na Pojezierzu. Ważną częścią książki jest także historia kultowego klubu Piano oraz dwie dekady działalności zespołu Nocna Zmiana Bluesa. Główną postacią spajającą poszczególne wątki jest Grzegorz Grabowski - twórca festiwalu, szef klubu i wieloletni menadżer NZB, obecnie prezes CKK Jordanki w Toruniu. Sentymentalną - a zarazem pełną barwnych wydarzeń - podróż po latach 80. i 90. ubiegłego stulecia kreśli w sumie swoimi opowieściami kilkadziesiąt osób: muzyków, działaczy muzycznych oraz fanów bluesa, reggae i rocka, dla których Brodnica była ważnym punktem wakacyjnych eskapad muzycznych.

"Brodnica Blues" ukazała się nakładem toruńskiego Wydawnictwa Adam Marszałek. Jej oficjalną premierę zaplanowano na 12 lutego w Brodnickim Domu Kultury. Książkę można zarezerwować pisząc na e-maila [email protected].

To trzecia książka w dorobku redaktora naczelnego Faktów Pilskich: po encyklopedii "Blues w Polsce" (1997, uhonorowanej przez Program III PR nagrodą im. Marii Jurkowskiej) i wydanej z okazji 20-lecia zespołu Nocna Zmiana Bluesa książce "Chory na bluesa" (2000). Jest on również autorem trzech - w sumie 15-płytowych - "Antologii polskiego bluesa".

*

Książka "Brodnica Blues" to na pewno wspaniała podróż sentymentalna dla mojego pokolenia. Czas, kiedy Grzegorz Grabowski wpadł na pomysł i zrealizował go w postaci festiwalu "Rock na Pojezierzu", nie był przecież łatwy. To okres stanu wojennego i okres niełatwego funkcjonowania kultury. Jednak mimo to festiwal odniósł wielki sukces. Był jednym z najważniejszych obok Jarocina festiwali rockowych w Polsce. Dość szerokie spektrum artystyczne, od punk rock poprzez rockowy mainstream do bluesa i reggae, powodowało, że każdy dzień tego festiwalu był zawsze bardzo atrakcyjny. Festiwal trafił zresztą na podatny grunt, jakim było (i jest) miasto Brodnica. Dowodem na było chociażby powstanie klubu Piano, jednego z pierwszych we Polsce niezależnych klubów muzycznych. Polecam "Brodnica Blues" nie tyko przedstawicielom mojego pokolenia, ale przede wszystkim młodym ludziom, aby dowiedzieli się, również z tej książki, że nie zawsze było łatwo, ale… działo się!

Zbyszek Krzywański, Republika


Muzyczny Camping, Klub Piano, a co za tym idzie – Brodnica to wyjątkowe miejsce dla polskiej sceny bluesowej. Od samego początku czuliśmy się tam z Dżemem jak w domu. Tam zawsze wytwarzała się wyjątkowa atmosfera. Ta książka jest właśnie o tym - o świetnym miejscu, świetnych ludziach i fajnych czasach.

Jurek Styczyński, Dżem


Brodnica w latach 80-tych i 90-tych była raczej hasłem niż nazwą miejscowości. Pytanie "Jedziesz w tym roku do Brodnicy?" miało jasne znaczenie - Brodnica była miejscem, gdzie jechano na festiwal, jakiego nie było w naszym kraju. Gdzie spotykali się ludzie nie tylko o zbliżonych upodobaniach muzycznych, ale również o podobnym nastawieniu do ówczesnej rzeczywistości, poglądach, ideałach... Brodnica była enklawą, do której jechano nie tylko po muzykę...

Sławek Wierzcholski, Nocna Zmiana Bluesa

(fp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (9)

witcherwitcher

6 3

I stil got the blues 🙂👍 13:12, 20.12.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ArturArtur

5 2

Widzisz, Leman😡w👎😡💩 - Mariusz książki pisze, a ty hejtujesz. Czujesz tę różnicę? 08:59, 06.01.2022

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

ŁowieckaŁowiecka

1 1

Może choć pośmiertnie mu wydadzą zbiór hejtów? 12:46, 06.01.2022


😡w👎😡💩😡w👎😡💩

Zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


ludźludź

Zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


bosman Waldemarbosman Waldemar

2 1

Po jaką cholerę ciągle się wpiredalacie z tym Lemanowiczem ( Leman😡w👎😡💩)? Czy wy już nie umiecie istnieć bez niego? I zawsze was rozjedzie swoją erudycją. 13:14, 13.01.2022

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

majtki bosmanamajtki bosmana

0 0

i co, leman, jak sam siebie pochwalisz, to luźniej w baniaku? 17:00, 13.01.2022


leman gienasleman gienas

0 0

owszem, tak 19:21, 13.01.2022


przypprzyp

0 0

leman, hejterski śmierdzielu, tu nie ma dla ciebie miejsca 16:58, 13.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%