Zamknij

Unikalna wystawa w Pile! Studenci prof. Jacka Waltosia w Galerii BWA PP

13:31, 30.01.2024
Skomentuj

Galeria Biura Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego zaprasza na wernisaż i prestiżową wystawę pt. „nieprzerwany dialog. Studenci Profesora Jacka Waltosia”. Będziemy oglądać prace ponad 60 artystów, byłych studentów profesora Jacka Waltosia, dziś znanych i cenionych twórców.

Wystawa prezentuje prace absolwentów pracowni malarskiej jednego z czołowych polskich artystów, malarzy pokolenia powojennego prof. Jacka Waltosia. Profesor od roku 1980 do 2009 prowadził na poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych - dzisiejszym Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz - oraz na ASP im. Jana Matejki w Krakowie swoje pracownie malarstwa. Przez obie pracownie przeszło bardzo wielu studentów, przyszłych malarzy, grafików, scenografów ilustratorów, rzeźbiarzy, projektantów wnętrz, przyszłych profesorów i wykładowców sztuki. Ludzi, którzy na arenie dzisiejszej sceny artystycznej odgrywają znaczącą rolę.

Ich prace w wystawie zbiorowej będziemy mogli teraz oglądać w Pile. To wyjątkowa prezentacja, podróżująca po kilku największych galeriach w Polsce, której wyróżnikiem jest różnorodność postaw twórczych, stosowanych technik, przesłań i dążeń artystów przy jednoczesnym wspólnym mianowniku prac, jakim jest postać profesora Waltosia - jego znak, charyzmat, „palec” przyłożony do artystycznej edukacji autorów. 

- Zamysłem mojego projektu kuratorskiego jest stworzenie przestrzeni do spotkania tych wszystkich postaw twórczych, spotkania osób, które przed laty bez świadomości swojego wzajemnego istnienia wybrały postać Profesora i jego pracownię jako miejsce, w którym stawali się artystami. Chciałabym, aby chociaż na krótką chwilę, czasoprzestrzeń zakreśliła koło i tym razem już bardzo świadomie nastąpiło spotkanie o charakterze konfrontacji artystycznych wypowiedzi kilku pokoleń ludzi, którzy mimo skrajnej wręcz różnorodności środowisk twórczych obu akademickich miast, zmieniającego się czasu, a przede wszystkim tendencji twórczych podejmowali świadomą decyzję wyboru tej konkretnej pracowni. Zamysłem jest, aby zaplanowane przeze mnie wydarzenie, stało się klamrą spinającą ogromny etap pracy człowieka, który swoją charyzmą połączył tak dużą grupę ludzi - mówi kurator wystawy dr Magdalena Siejko Pobiedzińska.

Prof. Jacek Waltoś to postać w świecie artystycznym wybitna. Urodził się w 1938 roku w Chorzowie. Studiował na Wydziale Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, dyplom pod kierunkiem Emila Krchy uzyskał w 1963 roku. W latach 1976-79 był pedagogiem na macierzystej uczelni. Od 1979 roku wykładał na poznańskiej PWSSP (od 1996 roku ASP; od 1991 profesor); jeden z założycieli grupy „Wprost”. Uprawia malarstwo, grafikę, rzeźbę, rysunek, zajmuje się krytyką artystyczną. Swoje eseje o sztuce publikuje, m.in. w miesięczniku "Znak". Wybitny artysta, nauczyciel- wykładowca, kurator wystaw i ich organizator. W swojej twórczości podejmuje wątki egzystencjalne, takie jak narodziny, miłość, samotność, śmierć (cykle Fedra według Racine’a 1971–1974, Płaszcz miłosiernego Samarytanina 1982-1983, Ofiarowanie 1992-1994); zajmuje się także krytyką artystyczną. Zrealizował kilkadziesiąt wystaw indywidualnych oraz uczestniczył w licznych wystawach zbiorowych. Jego prace znajdują się m.in. w Muzeach Narodowych w Krakowie, Wrocławiu, Warszawie, Poznaniu, Muzeum Sztuki w Łodzi oraz w licznych kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

***

Wystawa ma kilka odsłon, m.in. w Krakowie, Poznaniu, Warszawie, Częstochowie, Opolu, Wałbrzychu, Katowicach. Właśnie dobiega końca jej prezentacja w Krakowie, skąd dzieła 60 artystów jadą do Piły, do Galerii Biura Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego.

Ważną rzeczą tego projektu jest różnorodność twórców zaproszonych, nie tylko ich twórcza postawa, ale też różnorodność miejsc z których pochodzą i w których obecnie tworzą, mieszkają. W Pile zobaczymy więc i prace artystów z naszego regionu, m.in. Elżbiety Wasyłyk i Marka Haładudy.

- Do projektu zaprosiłam artystów z każdego rocznika akademickiego pracy Profesora. Jest to ogromny przekrój czasowy, a tym samym pokoleniowy dotyczący jednego człowieka, który na etapie tych wszystkich lat swojej działalności wykładowcy, profesora kształtował swoją postawą artystyczną, intelektualną szereg nowych, twórczych istnień - dodaje kurator wystawy.


Lista uczestników z przestrzeni krakowskiej ASP

Profesor Jacek Waltoś

1. Urszula Czernicka
2. Małgorzata Kaczmarska
3. Elżbieta Sowa
4. Katarzyna Godyń-Skoczylas
5. Prof. Marta Bożyk
6. Andrzej Rułka
7. Prof. Jacek Sztuka
8. Bogna Podbielska
9. Paulina Karpowicz
10. Edyta Jaworska
11. Grażyna Grześnikwska-Kott
12. Barbara Piszczór
13. Agnieszka Podgórska
14. Przemysław Sławiński
15. Jan Szczepkowski
16. Michael Phantaros
17. Magdalena Siejko
18. Małgorzata Światłowska
19. Iwa Kruczkowska-Król
20. Zbigniew Gierczak
21. Wojciech Żychowski
22. Joanna Róg-Ociepka
23. Szymon Wojtanowski
24. Łukasz Wojtanowski
25. Blanka Dudek-Waszuta
26. Alicja Wątor
27. Małgorzata Szurdak
28. Marcin Czaja
39. Bartłomiej Górny
30. Roch Urbaniak
31. Łukasz Stokłosa
32. Prof. Michał Zawada
33. Piotr Słowik
34. Lech Kolasiński
35. Izabela Gajewska-Dziubak
36. Prof. Mirek Sikorski
37.Prof. Kinga Nowak
38. Beata Brotoń
39. Grażyna Smalej
40. Justyna Chudzińska-Ottino
41. Łukasz Bieniek

Osoby z pracowni poznańskiej UAM

42.Prof. Marek Przybył
43. Prof. Marek Haładuda
44. Prof. Elżbieta Wasyłyk
45. Prof. Józef Walczak
46. Zbigniew Natkaniec
47. Władysław Niewęgłowski
48.Klaudia Rabenda
49. Małgorzata Andrzejewska
50. Andrzej Andrzejewski
51. Magdalena Hoffmann
52. Katarzyna Nossek-Dżulak
53. Zofia Janiczek
54.Prof. Adam Nowaczyk
55.Karina Waschke.
56. Bożena Kopij-Machnik
57. Prof. Marcin Czeski
58. Andrzej Borkowski

Wernisaż odbędzie się w piątek 2 lutego o godzinie 19.00. Wystawa będzie czynna do 9 marca. 

(BWA PP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%