Zamknij
REKLAMA

W ZK Wronki też rozpoczęli rok szkolny

08:40, 02.09.2020 | kpt. Agata Nowak
Skomentuj fot. kpt. Agata Nowak
REKLAMA

1 września prawie 160 osadzonych w Zakładzie Karnym we Wronkach rozpoczęło kolejne etapy edukacji.

Podniesienie poziomu wykształcenia skazanych i umożliwienie im zdobycia kwalifikacji zawodowych pełni istotną rolę w przygotowaniu osób odbywających karę pozbawienia wolności do życia poza murami więzienia.

Zgodnie z polskim ustawodawstwem wszyscy osadzeni przebywający w zakładach karnych mają prawo do nauki. Edukacja skazanych, a zwłaszcza przygotowanie ich do podjęcia aktywności zawodowej po zakończeniu odbywania kary, jest jednym z zasadniczych elementów oddziaływań penitencjarnych. W więzieniu ważne jest stworzenie skazanym warunków do zdobycia wykształcenia i uzupełnienia kwalifikacji zawodowych. Od tego, czy osadzeni podniosą swoje kwalifikacje i zdobędą dyplom ukończenia szkoły zależeć będzie, czy ponownie popełnią przestępstwo i czy rozpoczną życie zgodne z ogólnie przyjętymi zasadami i prawem. Największą korzyścią płynącą z uzupełnienia wiedzy i kontynuacji edukacji jest powrót do rodziny, społeczeństwa oraz pracy.

Początek nowego roku szkolnego

Wraz z nowym rokiem szkolnym 160 osadzonych w Zakładzie Karnym we Wronkach rozpoczęło kolejne etapy edukacji. Sytuację komplikuje panująca epidemia, jednakże z zachowaniem wszystkich procedur sanitarnych i rekomendacji Sanepidu uczniowie 7 oddziałów usłyszeli wczoraj pierwszy dzwonek.

We wronieckim Centrum Kształcenia Ustawicznego słuchacze mają możliwość nauki na poziomie ogólnym w dwóch klasach liceum ogólnokształcącego oraz w pięciu klasach o profilu zawodowym na kierunkach operatora maszyn, ślusarza, kucharza oraz mechanika maszyn i urządzeń. W nowocześnie wyposażonej szkole, która w okresie wakacyjnym poddana została termomodernizacji, uczniowie korzystać będą z w pełni wyposażonej pracowni gastronomicznej, praktyk zawodowych na najnowocześniejszych maszynach, jakimi dysponuje Państwowe Przedsiębiorstwo Przemysłu Metalowego POMET oraz biblioteki szkolnej, w której udostępniane są osadzonym wszystkie niezbędne podręczniki oraz lektury.

Kadra pedagogiczna

Grono pedagogiczne stanowi siedemnastu nauczycieli, którzy na co dzień uczą młodzież poza murami więzienia. To wyspecjalizowana kadra, która charakteryzuje się nie tylko bogatym doświadczeniem pedagogicznym oraz zasobem wiedzy specjalistycznej, ale również odznacza się wysoką odpornością na podwyższony poziom stresu, wynikający z pracy w zakładzie karnym. W skład zespołu szkolnego wchodzą również sekretarka szkolna oraz dyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego mgr Beata Grabowska, która nieustanie czuwa nad całością funkcjonowania szkoły.

(kpt. Agata Nowak)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA