1 września prawie 160 osadzonych w Zakładzie Karnym we Wronkach rozpoczęło kolejne etapy edukacji.
Podniesienie poziomu wykształcenia skazanych i umożliwienie im zdobycia kwalifikacji zawodowych pełni istotną rolę w przygotowaniu osób odbywających karę pozbawienia wolności do życia poza murami więzienia.
Zgodnie z polskim ustawodawstwem wszyscy osadzeni przebywający w zakładach karnych mają prawo do nauki. Edukacja skazanych, a zwłaszcza przygotowanie ich do podjęcia aktywności zawodowej po zakończeniu odbywania kary, jest jednym z zasadniczych elementów oddziaływań penitencjarnych. W więzieniu ważne jest stworzenie skazanym warunków do zdobycia wykształcenia i uzupełnienia kwalifikacji zawodowych. Od tego, czy osadzeni podniosą swoje kwalifikacje i zdobędą dyplom ukończenia szkoły zależeć będzie, czy ponownie popełnią przestępstwo i czy rozpoczną życie zgodne z ogólnie przyjętymi zasadami i prawem. Największą korzyścią płynącą z uzupełnienia wiedzy i kontynuacji edukacji jest powrót do rodziny, społeczeństwa oraz pracy.
Początek nowego roku szkolnego
Wraz z nowym rokiem szkolnym 160 osadzonych w Zakładzie Karnym we Wronkach rozpoczęło kolejne etapy edukacji. Sytuację komplikuje panująca epidemia, jednakże z zachowaniem wszystkich procedur sanitarnych i rekomendacji Sanepidu uczniowie 7 oddziałów usłyszeli wczoraj pierwszy dzwonek.
We wronieckim Centrum Kształcenia Ustawicznego słuchacze mają możliwość nauki na poziomie ogólnym w dwóch klasach liceum ogólnokształcącego oraz w pięciu klasach o profilu zawodowym na kierunkach operatora maszyn, ślusarza, kucharza oraz mechanika maszyn i urządzeń. W nowocześnie wyposażonej szkole, która w okresie wakacyjnym poddana została termomodernizacji, uczniowie korzystać będą z w pełni wyposażonej pracowni gastronomicznej, praktyk zawodowych na najnowocześniejszych maszynach, jakimi dysponuje Państwowe Przedsiębiorstwo Przemysłu Metalowego POMET oraz biblioteki szkolnej, w której udostępniane są osadzonym wszystkie niezbędne podręczniki oraz lektury.
Kadra pedagogiczna
Grono pedagogiczne stanowi siedemnastu nauczycieli, którzy na co dzień uczą młodzież poza murami więzienia. To wyspecjalizowana kadra, która charakteryzuje się nie tylko bogatym doświadczeniem pedagogicznym oraz zasobem wiedzy specjalistycznej, ale również odznacza się wysoką odpornością na podwyższony poziom stresu, wynikający z pracy w zakładzie karnym. W skład zespołu szkolnego wchodzą również sekretarka szkolna oraz dyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego mgr Beata Grabowska, która nieustanie czuwa nad całością funkcjonowania szkoły.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu faktypilskie.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Jeśli pada, to czytamy książki
A jak słoneczko, to bzykam.
bączek
22:16, 2025-07-18
W sobotę zawrze w całej Polsce. Masowe manifestacje
Czy aby na pewno sobota w tym roku w lipcu wypada 20 dnia miesiąca?
kalendarzykmałżeński
22:12, 2025-07-18
Tak będzie wyglądać odnowiony grób Michała Drzymały
W Grabównie mieszkaniec i miłośnik renowacji wszystkiego, co warte zachowania pan Leszek Koper odnalazł na złomowisku tablicę pamiątkową poświęconą Michałowi Drzymale. Zamontował ją na kamiennym cokole przy restauracji Dworek w Grabównie.
chwała
22:06, 2025-07-18
W sobotę zawrze w całej Polsce. Masowe manifestacje
Cała nadzieja w Konfederacji. I mówię to jako osoba, która nigdy na tę partię nie głosowała.
pilanka
20:04, 2025-07-18
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz