W tym roku Festiwal Nauki podporządkowany został hasłu „Technologia Emocji”. Nie był to temat przypadkowy. Nowoczesne technologie towarzyszą nam na niemalże każdym kroku, AI stała się nieodłącznym towarzyszem naszych codziennych działań, korzystamy z algorytmów - czasami nie do końca zdając sobie z tego sprawę. Nie jesteśmy w stanie „stanąć obok” trwającej już rewolucji technologicznej, musimy więc nauczyć się właściwie wykorzystywać technologię i zrozumieć mechanizmy jej funkcjonowania.
W zrozumieniu możliwości, jakie daje AI, pomógł Mariusz Tomaszewski - psycholog, trener biznesu, coach i ekspert w dziedzinie AI, który wprowadza innowacyjne rozwiązania oraz automatyzacje procesów w wielu branżach. Podczas spotkania z uczniami pokazał, jak w erze AI i ciągłych zmian (VUCA i BANI) rozwijać się, budować kompetencje przyszłości i planować karierę tak, by nie tylko nadążyć za rynkiem, ale go wyprzedzić. Publiczność otrzymała ogromną dawkę wiedzy o aplikacjach, które pomagają w życiu zawodowym i nie tylko oraz dane o tym, jakie zawody przyszłości zostaną wykreowane przez toczącą się na naszych oczach, rewolucję technologiczną.
Po nowoczesnych technologiach pojawiła się emocjonalna strona nauki i ukazanie - co pozostaje po technologii, która zawiodła i co z ludźmi, którzy muszą borykać się z konsekwencjami katastrof. Opowiedział o tym Krystian Machnik z grupy Napromieniowani.pl - przewodnik po Czarnobylu, który doskonale zna miejsca, które my kojarzymy tylko z fotografii. W Czarnobylu był ponad 120 razy, niosąc pomoc najstarszym mieszkańcom tych terenów, którzy pozostawieni są często bez opieki. Uczestnikom spotkania pokazał, jak wygląda Czarnobyl 39 lat od katastrofy.
[FOTORELACJA]1750[/FOTORELACJA]
Przez trzy dni trwania XVIII Festiwalu Nauki w Pile, który był także czasem „drzwi otwartych” Uczelni, uczniowie szkół ponadpodstawowych, seniorzy oraz dzieci, skorzystali z blisko 50. wydarzeń zaproponowanych przez wykładowców i studentów Akademii Nauk Stosowanych im. St. Staszica w Pile. Były więc konkursy, warsztaty i spotkania, podczas których przede wszystkim można było dotknąć nauki.
Było więc m.in. o reklamowej Sigmie, czyli o technologii emocji w reklamie; o radzeniu sobie ze stresem przed egzaminami - praktyczne warsztaty dla maturzystów; o emocjach które zdradzają prawdę; neuralink - rewolucja technologiczna, czy krok za daleko?; był escape room - misja ratunkowa - interaktywne zajęcia w Centrum Symulacji Medycznych; było o 4. rewolucji przemysłowej; o tym jak się żyło w średniowieczu; o tym, jak emocje kształtują nasze ciało; jak przezywać emocje, by wykorzystać ich potencjał; o użyciu AI w medycynie; o sztucznej inteligencji w fizyce; o nowoczesnych technologiach w procesie uczenia się; o kreatywnym pisaniu esejów; o chemii emocji; o technikach przygotowania się do egzaminów; o magazynach niedostrzeganych; o emocjach i racjonalności.
Spotkania dotyczyły także tego, czy mówimy tym samym językiem - o międzypokoleniowych różnicach w (nie)komunikacji; o technikach relaksacyjnych, o e-papierosach; o tym jak się uczyć, by nie zwariować; o nauce słownictwa z pomocą AI; o tym - dlaczego warto uczyć się mechaniki; o wirtualnej rehabilitacji; o uzależnieniach od Internetu.
A także o emocjach w spotkaniu z insektami; o ujawnianiu śladów w kryminalistyce i o reportażu i emocjach w fotografii; o fizjoterapii i ocenie funkcjonalnej w sporcie o roli fizjoterapeuty; o empatii; stresie i pomocy trychologicznej; o sensomotoryce, ale także o detoksie cyfrowym i umowach biznesowych.
Były też konkursy, m.in. „Mistrz Excela", Model of United Nation oraz VII Otwarte Mistrzostwa ANS w Pile w wyciskaniu sztangi o puchar rektora ANS.
Były to trzy dni, podczas których pilska uczelnia otworzyła swoje drzwi, pokazując możliwości kształcenia praktycznego oraz ogromną dawkę wiedzy - nie tylko na temat wykorzystania AI we współczesnej nauce, ale także wskazując, że często czynnik ludzki jest niezbędny i niezastępowalny.
0 0
niepotrzebny?to pomyśl o tych z wykształceniem teologicznym ! 🤣