Zamknij
REKLAMA

Ser z ziemniaka, zupa z liści, chipsy z obierek, kiszon

11:50, 15.07.2021 | KDK
Skomentuj fot. KDK
REKLAMA

Ser z ziemniaka, zupa z liści, kiszona marchewka i chipsy z obierek ziemniaka - tych i innych niecodziennych potraw można było spróbować podczas Ekośrody u Wyspiarza.

14 lipca w gościnnych progach Wyspiarza społecznicy z Klubu Dobrego Klimatu próbowali przekonać pilan, że dbanie o przyrodę na co dzień jest proste, intuicyjne i tanie. Zainteresowanie tematem było duże.

- Zgodnie z powiedzeniem, że droga do serca wiedzie przez żołądek, postanowiliśmy przekonać do ekologicznych nawyków za pomocą jedzenia. Nasza członkini Dagmara Hoffmann przygotowała pyszne potrawy wegetariańskie w duchu zero waste. Użyła produktów, które zwykle trafiają do pojemnika na odpady. Jadły nawet niejadki - zapewnia Zuzanna Błaszczyk-Koniecko, specjalista do spraw komunikacji i wizerunku w Altvater Piła, koordynatorka KDK.

- Marnujemy ogromne ilości jedzenia. Często nie wiemy jak tę żywność przetworzyć. Nie mamy świadomości, że coś, co zwykle trafia do śmietnika, a w najlepszym razie do kompostownika, w ogóle można zjeść - dodaje prowadząca warsztaty Dagmara Hoffmann.

- Przyszłam tutaj z ciekawości. Trudno było mi wyobrazić sobie ser z ziemniaka i zupę z liści. Przyznam szczerze, że podchodziłam do tego sceptycznie, ale okazało się, że potrawy były naprawdę bardzo smaczne - opowiada jedna z uczestniczek warsztatów. - Kiszonki, ser, twaróg i zupa na pewno na stałe zagoszczą na moim stole, bo staramy się z rodziną ograniczać ilość zjadanego mięsa. Czasami brakuje nam inspiracji na nowe potrawy. Te, których próbowałam podczas warsztatów, są tak niecodzienne, że wcześniej nigdzie się z nimi nie zetknęłam.

Największymi hitami środowych warsztatów były ser z ziemniaka i zupa z liści. Na prośbę uczestników warsztatów podajemy przepisy:

Ser z ziemniaka: ugotować 4 ziemniaki, dodać 4 łyżki oleju, 3 łyżki płatków drożdżowych i ulubione przyprawy, zmiksować.

Zupa z liści: na tłuszczu zeszklić cebulę, dodać liście rzodkiewki, kalarepy i marchwi, dołożyć pokrojonego ziemniaka, przesmażyć, zalać bulionem warzywnym, gotować aż ziemniak zmięknie, zmiksować.

Kolejne spotkanie z cyklu Ekośroda u Wyspiarza odbędzie się 28 lipca. Tego dnia dr Paweł Michał Owsianny z Nadnoteckiego Instytutu UAM i Pile i Grzesiek Marciniak Jr. z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego odpowiedzą na pytanie, jak uratować świat przed katastrofą klimatyczną. Przyczynkiem do dyskusji będzie film "Można panikować" Johnatana L. Ramseya.

Z kolei 11 sierpnia odbędą się warsztaty wytwarzania kosmetyków zero waste, które poprowadzi Joanna Przybył z Warsztatowni.

(KDK)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (6)

ww

0 1

polędwica z kerguleny 🙁 15:02, 15.07.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

XX

1 0

Dla ciebie w, surströmming - szwedzki przysmak. 01:47, 16.07.2021


filuterny fiutfiluterny fiut

0 1

członek z ramienia. 18:10, 15.07.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

kucharz doskonałykucharz doskonały

0 1

A Cygan zrobił zupę z gwoździa. 18:16, 15.07.2021


AdiAdi

0 1

Coś mało chętnych na przysmaki od lewaków. 21:16, 15.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Piła Mickiewicza/RejPiła Mickiewicza/Rej

0 0

Specjalista ds komunikacji i wizerunku w Altvater Piła niech lepiej zajmie się komunikacją w ww firmie. To mogłoby poprawić jej wizerunek, a dopiero potem niech angażuje się w takie imprezy. Wielokrotnie zaobserwowałem jak panowie przyjeżdżają po odbiór odpadów. Dzień pierwszy... od tygodnia piętrzą się odpady z tworzyw sztucznych, panowie zabierają odpady papierowe. Dzień drugi... nie da się dojść do pojemników na tworzywa sztuczne, odpady zalegają na podłożu altany śmietnikowej, przyjeżdżają panowie po odbiór... papieru! zaglądają do kolejnych pojemników, w kolejnych altanach i odjeżdżają na pusto, bo nie mają co zabierać. Mija kolejnych kilka dni... odpady z tworzyw sztucznych zalegają w różnych przypadkowych miejscachnarkingu i podwórku przed blokiem. Gdzie tu komunikacja i wizerunek (pomijam już ekologię i ekonomię)? 16:14, 28.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%