Zamknij
REKLAMA

Zagrożenie pożarowe w pilskich lasach!

21:31, 27.06.2022 | .
Skomentuj fot. gov.pl
REKLAMA

To człowiek odpowiada za ponad 90% pożarów lasów. Umyślne podpalenia, wczesnowiosenne wypalanie roślinności, nieostrożność ludzi to główne przyczyny pojawienia się ognia w lesie.

Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile tylko od początku roku odnotowano 55 pożarów lasu o łącznej powierzchni 10,87 ha. Przeciętna powierzchnia 1 pożaru wynosi 0,20 ha.

W ostatnich 6 dniach doszło do 5 pożarów lasu na terenie Nadleśnictw: Potrzebowice - 2 pożary o łącznej powierzchni 2,40 ha, Trzcianka - pożar o powierzchni 0,04 ha, Lipka - pożar o powierzchni 0,04 ha i Zdrojowa Góra - 0,96 ha.

Najgroźniejsza sytuacja obecnie jest na obszarze Puszczy Noteckiej, gdzie czwarty dzień z rzędu wilgotność ściółki leśnej mierzonej o godzinie 9.00 jest poniżej 10%.

Zakaz wstępu do lasu jest wprowadzany obligatoryjnie, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 22 marca 2006 r. w sprawie szczegółowych zasad zabezpieczenia przeciwpożarowego lasów: § 12. Zakaz wstępu do lasu wprowadza się przy 3. stopniu zagrożenia pożarowego, jeżeli przez kolejnych 5 dni wilgotność ściółki mierzona o godzinie 9.00 będzie niższa od 10%.

Znajdując się w lesie należy zastosować się do kilku ważnych zasad. To tylko niektóre z nich:

1. Nie używaj w lesie ognia otwartego,

2. Ogniska i grille rozpalaj wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych,

3. Nie wjeżdżaj autem do lasu,

4. Biwakuj tylko w miejscach do tego przeznaczonych,

5. Nie zostawiaj śmieci w lesie,

6. Staraj się zapamiętywać informacje, które mogą być przydatne podczas podawania Twojej pozycji przy zgłaszaniu pożaru - kolor szlaku, na którym się znajdujesz, charakterystyczne elementy, lokalizację betonowych słupków, na których naniesiony jest numer oddziałów leśnych,

7. Miej przy sobie telefon komórkowy z naładowaną baterią.

Gdy zauważysz pożar w lesie to niezwłocznie poinformuj straż pożarną (dzwoniąc na numer 112 lub 998). Przekazując informację straży pożarnej, podaj swoje imię i nazwisko oraz lokalizację na podstawie trasy, którą przeszedłeś lub odczytu gps, jeżeli posiadasz urządzenie które je określi. Rozejrzyj się też za betonowym słupkiem, na którym oznaczony jest numer oddziału leśnego, opis co się pali i jak duży w Twojej ocenie jest pożar.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%