Zamknij

"Wielkanoc na Krajnie" - święto tradycji i wspólnoty w osieckim skansenie

14:44, 14.04.2025 Aktualizacja: 14:49, 14.04.2025
Skomentuj fot. LGD Krajna nad Notecią fot. LGD Krajna nad Notecią

13 kwietnia Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią zamieniło się w tętniące życiem centrum regionalnej kultury. Podczas imprezy plenerowej "Wielkanoc na Krajnie", która przyciągnęła setki mieszkańców regionu i turystów, można było poczuć prawdziwego ducha zbliżających się Świąt Wielkanocnych.

Organizatorami wydarzenia byli Lokalna Grupa Działania „Krajna nad Notecią”, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Wyrzysku oraz Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią.

- Wielkanoc to czas odrodzenia i nadziei - tak jak przyroda budzi się do życia, tak i my, jako wspólnota lokalna, odnawiamy nasze więzi. Cieszę się, że możemy świętować właśnie tutaj, w skansenie w Osieku nad Notecią, gdzie od lat z szacunkiem pielęgnowana jest tradycja przekazywana kolejnym pokoleniom - powiedział, witając przybyłych, prezes zarządu Lokalnej Grupy Działania „Krajna nad Notecią” Jan Mrotek.

 

W programie imprezy nie zabrakło tradycyjnych pokazów i warsztatów. Uczestnicy z zachwytem przyglądali się zdobieniu jaj woskiem, barwieniu kraszanek naturalnymi barwnikami oraz tworzeniu kolorowych palm i kwiatów z bibuły. Wielką popularnością cieszyły się także pokazy wypieku bab drożdżowych, wyrabiania twarogu oraz baranków z masła czy wyplatanie koszyków z wikliny.

Jednym z głównych punktów programu był występ klasy krajeńskiej ze Szkoły Podstawowej w Gleśnie. Pod kierunkiem dyrektor Ewy Dmochewicz uczniowie zaprezentowali inscenizację „Jak to niegdyś na wsi bywało”, która przeniosła widzów w czasy dawnych obrzędów i codziennych rytuałów świątecznych.

Na terenie muzeum rozstawiono liczne stoiska rękodzielników, a członkinie kół gospodyń wiejskich serwowały tradycyjne potrawy i wypieki. Świąteczne aranżacje wnętrz chłopskich chat dodawały wydarzeniu klimatu, a przejażdżki bryczką sprawiały radość nie tylko najmłodszym.

„Wielkanoc na Krajnie” po raz kolejny udowodniła, jak ważne jest pielęgnowanie lokalnych tradycji i dzielenie się nimi z kolejnymi pokoleniami. To była prawdziwa uczta dla zmysłów i wspomnienie smaków z dzieciństwa. Świąteczna atmosfera i bogaty program sprawiły, że wydarzenie po raz kolejny odniosło ogromny sukces.

(Sławomira Boinska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%