Zamknij
REKLAMA

Przyjechali z Rakoniewic rowerami na grób Michały Drzymały. W tym praprawnuki!

17.17, 16.09.2022 fp
Skomentuj
REKLAMA

Do Miasteczka Krajeńskiego dotarli dziś uczestnicy II Samorządowego Rajdu Rowerowego, by uczcić 165. rocznicę urodzin oraz 85. rocznicę śmierci Michała Drzymały.

Spoczywający na cmentarzu w Miasteczku Krajeńskim Michał Drzymała mieszkał od 1928 roku aż do śmierci w 1937 roku w Grabównie.

Pochodził jednak z innej części Wielkopolski: urodził się 13 września 1857 w Zdroju koło Grodziska Wielkopolskiego. Zrobiło się o nim głośno w Polsce na początku XX wieku, gdy w latach 1904-1909 prowadził spór z administracją Królestwa Prus o pozwolenie na budowę domu w podrakoniewickiej wsi Kaisertreu. W 1918 roku miejscowość powróciła do polskiej nazwy Podgradowice, którą po śmierci Michała Drzymały (zmarł 25 kwietnia 1937 roku) przemianowano w 1939 roku na Drzymałowo.

- Pierwszy rajd w ubiegłym roku prowadził z Rakoniewic do Katowic. Czterdzieści lat wcześniej, 16 grudnia 1981 roku, podczas pacyfikacji kopalni "Wujek" wśród dziewięciu górników, którzy ponieśli wtedy śmierć, był mieszkaniec naszej gminy 22-letni Zenon Zając, pochodzący z Cegielska pod Rostarzewem - mówi burmistrz Rakoniewic Gerard Tomiak. - Pomysł rajdu spodobał się i w tym roku, zamiast organizować sympozja naukowe, wykłady i "tyrady", postanowiliśmy kontynuować formułę łączącą historię, patriotyzm i sport. Za cel wybraliśmy gminę Miasteczko Krajeńskiego, z którą łączy nas postać Michała Drzymały.

Z racji obowiązków burmistrz Tomiak przyjechał do Miasteczka Krajeńskiego samochodem, zaś żegnana przez niego ekipa na dwóch kółkach wyruszyła dwa dni wcześniej w 180-kilometrową trasę rowerową (nakręcili 30 kilometrów więcej jadąc bocznymi drogami). Start do rajdu nastąpił na dziedzińcu Rakoniewickiego Ośrodka Kultury, gdzie znajduje się replika wozu Michała Drzymały.

Wśród rowerzystów są przedstawiciele rakoniewickiego urzędu z zastępcą burmistrza Arkadiuszem Pawłowskim na czele oraz dwóch praprawnuków Michała Drzymały: Michał Drzymała - sołtys wsi Drzymałowo i jego brat Waldemar z małżonką.

Goście z Rakoniewic po przybyciu do Miasteczka wraz z miejscowymi delegacjami złożyli wiązanki kwiatów na grobie Michała Drzymały.

Następnie przedstawiciele obu samorządów spotkali się z Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Michała Drzymały w Brzostowie.

Wcześniej, podczas wizyty w Urzędzie Gminy w Miasteczku Krajeńskim, burmistrz Gerard Tomiak wręczył wójtowi Krzysztofowi Jackowi Oświecimskiemu okolicznościowy medal, wykuty z okazji 770 rocznicy powstania Rakoniewic i 360 lat nadania praw miejskich.

(fp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (4)

MichałMichał

6 1

A może jakieś spotkanie z rodziną i cała prawda o Michale Drzymale. Bohater utopił się w alkoholu wiem przykre ale prawdziwe. 18:35, 16.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

👍👍

1 5

Pan Drzymała, to był wielki człowiek walczący z biurokracją pruską. W tych czasach tylko PiS walczy z biurokracją unijną którą rządzą i wymyślają Niemcy jakąś praworządność na ich modłę tak jak dawniej Prusy😮 00:29, 17.09.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

gfgf

0 0

Walczył z administracją Pruską??? Walczyłby nawet z Polską gdyby żył w jej czasach. To takie typy ludzi... 07:50, 22.09.2022


AaAa

4 0

Toście wyjaśnili w artykule dlaczego był tak sławny... 08:03, 17.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%