Zamknij
REKLAMA

Komendant Mrowiński pożegnał się ze służbą

17:07, 26.01.2022 | mł. bryg. Paweł Kamiński
Skomentuj fot. st. str. Dawid Śmigiel
REKLAMA

26 stycznia 2021 roku to dla st. bryg. Rafała Mrowińskiego ostatni dzień służby w Państwowej Straży Pożarnej. Tego dnia Komendant Powiatowy PSP w Pile, z rąk st. bryg. Jarosława Zamelczyka - zastępcy Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Poznaniu, odebrał decyzję o odwołaniu ze stanowiska.

Dzień wcześniej w sali widowiskowej Centrum Integracji Społeczno-Kulturalno-Naukowej „Iskra” w Pile odbyła się uroczysta zbiórka, podczas której st. bryg. Rafał Mrowiński dziękował za współpracę wszystkim tym, których poznał w czasie swojej 30-letniej służby.

Zgromadzeni goście, na czele ze starostą pilskim Eligiuszem Komarowskim, z wielką sympatią dziękowali odchodzącemu Komendantowi Powiatowemu PSP w Pile, podkreślając jego zaangażowanie i profesjonalizm. Na ręce st. bryg. Rafała Mrowińskiego spłynęło wiele podziękowań od władz samorządowych, kierowników i przedstawicieli służb współpracujących, strażaków jednostek OSP oraz wszystkich pracowników i funkcjonariuszy Komendy Powiatowej PSP w Pile.

Starszy brygadier magister inżynier pożarnictwa Rafał Mrowiński służbę w Państwowej Straży Pożarnej rozpoczął 1 września 1992 roku  jako kadet Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu.

Wykształcenie pożarnicze oraz ogólne starszego brygadiera Rafała Mrowińskiego:

 • Szkoła Główna Służby Pożarniczej w Warszawie uzyskał tytuł inżyniera pożarnictwa w 1998 roku
 • Szkoła Główna Służby Pożarniczej w Warszawie uzyskał tytuł magistra inżyniera pożarnictwa w 2006 roku
 • Wyższa Szkoła Humanistyczna w Lesznie - Studia Podyplomowe w zakresie Bezpieczeństwa i Higieny Pracy
 • Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu - studia podyplomowe w zakresie Gospodarowania zasobami ludzkimi

Z dniem 1 kwietnia 1994 roku został mianowany w służbie stałej w  Komendzie Rejonowej PSP w Wałczu na stanowisku: dowódcy zastępu. Od 1 czerwca 1997 roku do 11 października 1998 roku pełnił służbę w Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Pile na stanowiskach inspektor oraz oficer. Od 12 października 1998 roku do 19 czerwca 2013 roku pełnił służbę w Komendzie Powiatowej PSP w Chodzieży na stanowiskach: dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej, następnie został powołany na stanowisko Zastępcy Komendanta Powiatowego oraz Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Chodzieży.

Z dniem 20 czerwca 2013 roku został powołany przez Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej na stanowisko Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Pile.

Podczas swojej długoletniej służby odpowiadał za realizację zadań związanych z działalnością operacyjną komendy, a przede wszystkim za sprawność krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego powiatu pilskiego, organizację wielu inicjatyw, m.in. szkoleń, ćwiczeń, manewrów, zawodów sportowo-pożarniczych, nadzór nad stanem wyszkolenia i wyposażenia jednostek ratowniczo-gaśniczych oraz jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych powiatu pilskiego.

Starszy brygadier Rafał Mrowiński dał się poznać jako oficer doświadczony, a jego wiedza, profesjonalizm oraz zdolności organizacyjne, które posiada korzystnie wpłynęły na funkcjonowanie pilskiej jednostki.  Wielokrotnie podejmował szereg inicjatyw mających na celu poprawę stanu bezpieczeństwa przeciwpożarowego mieszkańców naszego regionu.

Z inicjatywy komendanta Mrowińskiego rozpoczęto inwestycję polegająca na budowie nowego obiektu Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 w Pile (jeden z największych obiektów w północnej Wielkopolsce) i gruntowną modernizację istniejącego budynku komendy powiatowej. Wyremontowano również jednostkę ratowniczo-gaśniczą nr 2 w Pile. Za jego kadencji powstała nowoczesna komora dymowa, z której korzystają strażacy z północnej wielkopolski.

Za działalność zawodową i społeczną został odznaczony m.in.

 • Brązowym medalem „Za zasługi dla pożarnictwa” w 1998 roku
 • Srebrnym medalem „Za zasługi dla pożarnictwa” w 2003 roku
 • Brązowym medalem „Za zasługi dla obronności kraju” w 2006 roku
 • Brązową odznaką „Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej” w 2008 roku
 • Złotym medalem „Za zasługi dla pożarnictwa” w 2011 roku
 • Srebrną odznaką „Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej” w 2013 roku
 • Medalem srebrnym „Za długoletnią służbę” w 2015 roku
 • Złotym znakiem związku OSP RP w 2016 roku
 • Medalem 100-lecia odzyskania niepodległości” w 2018 roku
 • Odznaczeniem „Brązowym krzyżem zasługi” w 2019 roku
 • Medalem „Gwiazda krzyża strażackiego wielkopolski” w 2021 roku
(mł. bryg. Paweł Kamiński)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (3)

asiuasiu

2 2

Piecdziesięciolatek po 30 latach pracy z czego wiekszość w komfortowych warunkach,na emeryturę (niemałą), a murarz na budowie do 65-skandal! 15:15, 28.01.2022

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

pisfanpisfan

2 1

Maść na ból doo py sobie kup. Albo idź do straży pożarnej pracować - każdy może. 15:42, 28.01.2022


witcherwitcher

1 2

nie zaliczyłeś testów do Straży Miejskiej ale na pewno cię przyjmą do,,rycerzów maryji"🤣 15:45, 28.01.2022


REKLAMA
0%