Zamknij
REKLAMA

W Wiktorówku czas odmierzają zegary słoneczne

15:26, 05.05.2021 | Starostwo Powiatowe w Pile
Skomentuj fot. Starostwo Powiatowe w Pile
REKLAMA

Wieś Wiktorówko w gminie Łobżenica obchodzi w tym roku jubileusz 100-lecia. Powstała w 1921 roku z połączenia dwóch miejscowości: Łochocin i Wiktorowo. Na 100-lecie obchodów 3 maja uruchomiono w Wiktorówku dwa zegary słoneczne.

- Moim zamiarem było postawienie czegoś trwałego, co upamiętniałoby tę rocznicę. Dużo rozmawiałem z mieszkańcami i jedna z osób podsunęła mi właśnie pomysł związany z zegarem słonecznym. W związku z tym, że wieś jest długa postanowiliśmy zamontować dwa zegary, na dwóch końcach wsi. Będą one odmierzać nam kolejne godziny i lata - mówi Franciszek Kapeja, sołtys wsi Wiktorówko.

- Wiktorówko to wieś, która ma dla mnie wyjątkowe znaczenie dlatego, że to tutaj właśnie spędzałem najpiękniejsze wakacje swojego dzieciństwa. Sentyment do tej miejscowości i jej mieszkańców pozostał mi do dziś - mówi starosta pilski Eligiusz Komarowski. - Wiktorówko to moja rodzinna wieś, gospodarna i pracowita. Ten piękny jubileusz powinien być powodem do dumy dla wszystkich mieszkańców i zarazem motywacją do dalszego działania - dodaje Kazimierz Wasiak, przewodniczący Rady Powiatu w Pile.

W uroczystości udział wzięły m.in. poseł Marta Kubiak oraz Ewa Ramusiewicz i Zdzisława Bosak-Kawa, radne Rady Powiatu w Pile.   

Wiktorówko ma układ tzw. ulicówki rozciągającej się na przestrzeni ok. 5 km, począwszy do Górki Klasztornej aż do Kruszek. Zabudowa wsi to ok. 80 siedlisk, rozrzuconych na całym tym odcinku. Wieś liczy blisko 500 mieszkańców. Część wsi należy do parafii łobżenickiej, a część do góreckiej. Znajduje się tu Szkoła Podstawowa i remiza OSP.

(Starostwo Powiatowe w Pile)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

pp

1 0

Kapliczka otulona modlitwami 18:16, 05.05.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

VERSOVERSO

2 0

Patrzę i patrzę...aaa jednak jeeest ! Widzę go ! Eli musi być ! 07:58, 06.05.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%